Dzieci mroku

Patricia Gibney
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Dzieci mroku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy w katedrze zostaje odkryte ciało kobiety, a niedługo potem młody mężczyzna zawisa na drzewie przed własnym domem, inspektor Lottie Parker rozpoczyna śledztwo. Ciała obu ofiar mają na nogach charakterystyczny, nieudolnie wykonany tatuaż. Bez wątpienia coś je łączy.

Trop prowadzi do Domu Świętej Anieli, dawnego sierocińca, z którym wiąże się historia rodziny Lottie – sprawa staje się osobista. Gdy inspektor dostrzega związek między odnalezionymi właśnie ofiarami a niewyjaśnionymi morderstwami sprzed lat, dwaj nastoletni chłopcy znikają...

Tytuł oryginalny: The Missing Ones
Data wydania: 2024-03-13
ISBN: 978-83-8074-574-2, 9788380745742
Wydawnictwo: Bukowy Las
Cykl: Lottie Parker, tom 1
Stron: 424
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Patricia Gibney
Urodzona w 1962 roku w Irlandii (Mullingar)
Patricia Gibney – irlandzka pisarka, twórczyni cyklu o Inspektor Lottie Parker. Jej pierwszy kryminał sprzedał się w nakładzie 100 000 egzemplarzy w ciągu miesiąca od wydania. Po czternastu miesiącach od debiutu jej seria została sprzedana w liczbie...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dzieci mroku nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@oliwa
2020-03-28
5 /10
Przeczytane


Rozczarowanie.


Chyba wszyscy słyszeliśmy o skandalach, które wstrząsnęły irlandzkim kościołem. Pedofilia, dzieci z Tuam, domy dla „upadłych” kobiet. Można oczekiwać, że kryminał, który odwołuje się do takich wydarzeń, opowie nam o tym, jak działa pozbawiona kontroli instytucja totalna, że dowiemy się czegoś o źle rozumianej solidarności, o systemowym ukrywaniu zwyrodnialców, o mechanizmach wykorzystywania i utrzymywania w posłuchu ofiar… Nic z tych rzeczy. Gdyby wierzyć w rzeczywistość wykreowaną przez autorkę, można by przypuszczać, że swoją bezkarność irlandzki kościół zawdzięcza policji – istnej bandzie półgłówków dowodzonych przez półgłówków z problemami, którzy nie byliby w stanie odnaleźć poduszki we własnym łóżku.


Ale najpierw plusy. Kryminał w założeniach jest nieźle pomyślany. Ciekawe są, a raczej mogłyby być, relacje między postaciami. Niestety, mocno szwankuje wykonanie. Im dalej, tym gorzej.


Zacznę od tego, że cały czas uwierało mnie zachowanie policjantów, a zwłaszcza głównej bohaterki, dowodzącej tym całym bajzlem inspektor Lottie Parker. Pewne jej odzywki można wziąć w nawias jako żart czy rodzaj konwencji między przyjaciółmi, ale tu na każdej stronie ktoś (głównie ona) kogoś popycha, warczy, krzyczy, wali w stół pięścią, a przesłuchania to istne kuriozum. Pani inspektor podczas rozmowy z biskupem chce się na niego rzucić, i to chyba przez...

× 12 | Komentarze (1) | link |
@gosia_myst
2024-04-02
8 /10
Przeczytane

W katedrze odnalezione zostaje ciało brutalnie zamordowanej kobiety, a następnie mężczyzny, który zawisł na drzewie przed własnym domem. Obie ofiary mają na nogach charakterystyczne tatuaże, które wskazują na to, że morderca działa w sposób przemyślany. Tropy prowadzą do Domu św. Anieli – dawnego sierocińca i domu dla "trudnych" dzieci. Okazuje się że z tym domem wiąże się mroczna przeszłość rodziny inspektor Lottie Parker.

"Dzieci mroku" to bardzo dobrze skonstruowany thriller, który trzyma czytelnika w napięciu przez całą książkę. Całość jest doskonale napisana, nie brakuje tu zwrotów akcji, tajemnic z przeszłości i nieoczekiwanych wydarzeń. Autorka poruszyła kilka trudnych tematów takich jak pedofilia czy przemoc i te wątki zdecydowanie najbardziej mną wstrząsnęły. Trzeba przyznać, iż zdecydowanie nie boi się poruszać drażliwych tematów co jest ogromnym plusem.

Postać inspektor Parker jest bardzo dobrze wykreowana – silna, ale jednocześnie zmagająca się z własnymi demonami. Jest matką trójki nastoletnich dzieci,wdową, a przy tym jest mocno zaangażowana w pracę. Ma swoje wady, zalety i słabości czy problemy dzięki czemu jest niezwykle ludzka. Od śmierci męża topi smutki w alkoholu i walczy z depresją. Co istotne dostrzega problemy i zdaje sobie sprawę że pora uporać się ze swoim życiem i iść dalej.

"Dzieci mroku" to książka, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom kryminałów i thrillerów. To błyskotliwy i przede wszystkim inteligentn...

× 5 | link |
@kryminal_na_talerzu
2024-03-18
7 /10

“Dzieci mroku” autorstwa Particii Gibney to nowe wydanie książki, która ukazała się już w Polsce w 2018 roku pod tytułem „Zagubieni”. Teraz jednak wraz z jej wydaniem dostaliśmy obietnicę wydania dalszych tomów serii, co jest naprawdę dobrą wiadomością, bo główna bohaterka Lottie Parker zdecydowanie zasługuje na dłuższą wizytę na polskim rynku książki! Akcja tomu pierwszego przenosi nas do przełomu 2014/2015 roku do niewielkiego irlandzkiego miasteczka, w którym w przeciągu dwóch dni popełnione zostają dwie zbrodnie. Cala historia rozgrywa się w przeciągu ośmiu dni i prowadzona jest tempem przyjemnym - jest czas, by przyjrzeć się postaciom zarówno pod względem zawodowym i prywatnym, co jest dobrym zabiegiem w wypadku serii, gdyż czytelnik szybko do postaci się przywiązuje. Autorka pod tym względem dobrze się spisała, postać głównej bohaterki Lottie budzi sympatię, choć jest to kobieta skomplikowana, głównie dlatego, że ciągle nie odnalazła się na nowo po śmierci męża. I tak obserwujemy ją w roli matki i roli śledczej, i w obydwu to bardzo ludzka kreacja. Sama intryga kryminalna zbudowana jest solidnie, sięga lata wstecz, a czytelnik choć osadzony w aktualnych wydarzeniach, od czasu do czasu dostaje przebłyski z przeszłości, które budzą prawdziwy niepokój, bo opowiadają o krzywdach niewinnych. Tematycznie jest to zatem niełatwa historia, może nie do końca nowa, przynajmniej teraz, po tych siedmiu latach od jej ukazania się, ale nie zmienia to faktu, że jest ciekawa i zajm...

× 2 | link |
@wiedzma.sol
@wiedzma.sol
2019-12-14
7 /10
Przeczytane Mam na półce Od Wydawnictwa Wyzwanie 52 książki w 2019

Zaginieni Patricii Gibney to mocna rzecz. Mocna, mroczna, pełna tajemnic i zawirowań.
Pełna obrzydliwości, ludzkich wstrętnych postępków i przeciwności losu.
Przez to nie jest lekturą łatwą i przyjemną choć niezaprzeczalnie jest dobrą powieścią.
Taką, która wciąga, wsącza się powoli w umysł, łapie w swe szpony i nie chce puścić do ostatniej kartki, choć czytelnik czasem bardzo chce złapać oddech, wziąć haust czegoś czystego i świeżego, bo od zbydlęcenia co poniektórych indywiduów robi się niedobrze.
Dlatego zasiadając do tej pozycji, weźcie sobie koc, herbatkę albo jakie inne grzanie. Przyda się, chłód bije z kartek i nie jest to tylko chłód środka zimy.

Nie chcę Was zniechęcać czy ostrzegać, nie o to chodzi. To dobra powieść, historia na tyle ciekawa, że mimo wszelkiego obrzydlistwa serwowanego przez autorkę zagłębiamy się z ochotą w odmęty jej wyobraźni. I dążymy do finału bo jesteśmy ciekawi, dlaczego ktoś posuwa się do takich czynów. Albo dlaczego kiedyś robił takie okropieństwa.
Osoba ‘ktosia’ nie jest trudna do odgadnięcia, ale im bardziej się wczytywałam, tym mniej byłam ciekawa czy mój typ jest prawidłowy, na rzecz motywacji tegoż zwyrodnialca i rozplątania powiązań.

Ostrzegę tylko przed jedną rzeczą. Uzbrójcie się w coś co pomoże przetrwać fakt, że ktoś znęca się nad najmłodszymi.
Nawet mnie to ruszyło, a mnie rusza najbardziej znęcanie nad zwierzętami, więc skoro krzywda ludzka ugodziła to musiało być to naprawdę dosadnie p...

× 1 | link |
@katala
@katala
2019-11-18
6 /10
Trup się ściele 2018

Mocna rzecz. Mocna książka i bardzo mocna tematyka. Nie jestem przekonana czy dla każdego, ale podejrzewam, że dla większości zwolenników mocnego uderzenia oraz literatury szybkiej nie tylko fabularnie, ale i w czytaniu. Zaginieni opowiadają historię o wpływie jaki ma wypaczony człowiek na otoczenie, czym się kończy jego władza absolutna i do czego doprowadza w jego oraz innych życiu.
Osobiście wolałabym aby autorka zamieniła ilość zła, powiązań, tajemnic na ich pogłębienie i nadanie całej historii jakiejś większej wymiarowości. Jak mówiłam, to mocny materiał, który na dzień dzisiejszy epatuje okrucieństwem, przemocą i chorymi ludźmi.
Nie udało mi się polubić głównej bohaterki, ale nie ma takiego obowiązku. Raził mnie jej brak ogarnięcia, stosunek do dzieciaków, relacje z przyjacielem policjantem. Padła na poziomie życia społecznego, obyczajowego i emocjonalnego. Mogę mieć tylko nadzieję, że w kolejnych częściach, po srogiej nauczce jaką otrzymała w Zaginionych, przynajmniej spróbuje zmienić coś wokół siebie i w sobie.
Świetnie nakreślone dzieciaki i ludzie z otoczenia głównej bohaterki sprawiają, że ją samą lubi się jeszcze mniej, niż na to zasługuje. Nie doszła co prawda, przynajmniej w moim przypadku, do momentu kiedy mogłaby wywołać we mnie litość, ale niekiedy była tego bardzo bliska.
Sama fabuła jest wciągająca, przemyślana i na ogół dopracowana. Wątki są prowadzone spójnie i logicznie, choć bywało, że któryś z nich odsuwał się tak daleko, że byłam prze...

× 1 | link |
@KamCzyta
2024-03-22
5 /10
Przeczytane e-book kryminał
@mag-tur
2022-06-28
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzieci mroku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl