Dzieje Tristana i Izoldy

Joseph Bédier
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 94 ocen kanapowiczów
Książka Dzieje Tristana i Izoldy
Książka Dzieje Tristana i Izoldy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 94 ocen kanapowiczów

Opis

Wydanie z opracowaniem.
?Panowie miłościwi, czy wola wasza usłyszeć piękną opowieść o miłości i śmierci? To rzecz o Tristanie i Izoldzie królowej.? - tak średniowieczny trubadur rozpoczyna tę wzruszającą i zarazem bardzo smutną historię dwojga kochanków skazanych na rozłąkę i cierpienie. Nie mogą żyć bez siebie, ale żyjąc razem skazują się na potępienie świata, bo Tristan kochając Izoldę zdradza swojego seniora, króla Marka, a Izolda staje się wiarołomną żoną, zasługującą na śmierć. Miłość jednak przezwycięża wszelkie przeszkody i choć na tym świecie uczucie Tristana i Izoldy nie mogło trwać, po śmierci połączyła ich miłość wieczna, której już nic zagrozić nie może.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7517-041-2, 9788375170412
Wydawnictwo: Greg
Serie: Wolne Lektury, Wielkie Miłości, Lektury Wszech Czasów, Koliber
Stron: 112
Mamy 20 innych wydań tej książki

Autor

Joseph Bédier (1864–1938) to francuski historyk literatury i pisarz. Uważa sie go za wybitnego mediewistę (znawcę średniowiecza). Był członkiem prestiżowej Akademii Francuskiej. Od 1903 piastował stanowisko profesora Collège de France (tu wykładał ta...

Książki Joseph Bédier

Wszystkie książki Joseph Bédier

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tristan i Izolda

Józef Bédier był znawcą średniowiecza. To właśnie on otworzył jedną z najbardziej znanych historii miłosnych w dziejach – opowieść o Tristanie i Izdoldzie, która pierwszy raz ukazała się w 1900 roku. Wydawnictwo GREG wydało książkę w 2010 roku. „Dzieje Tristana i Izoldy” to historia zakazanej i nieb... czytaj dalej »

@grejfrutoowa @grejfrutoowa

Dzieje Tristana i Izoldy

Z reguły nic nie zachęca mnie do recenzowania lektur szkolnych, ale tym razem coś mnie do tego popchnęło. "Dzieje Tristana i Izoldy" przeczytałam niemal od razu i to nie z przymusu. Przypuszczam, że wiele osób czytało dzieło J.Bediera - tak jak ja - w liceum czy może gimnazjum. Książka opowiada o dw... czytaj dalej »

@pomarancza9101 @pomarancza9101

Tristan i Izolda

Zapewne każdy z nas słyszał o Tristanie i Izoldzie, nawet jeśli były to tylko niewyraźniej informacje. Mi już od dawna mówiono o owej lekturze, jednak dopiero teraz miałam jakąś chęć i motywację, aby ją przeczytać, ponieważ wcześniej nie była obowiązkowa, a do tego wydawało mi się, iż książka będzie... czytaj dalej »

@Loli14 @Loli14

Moja opinia o książce

Opinie
@Tanashiri
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Historyczne,... Mistrzowie literatury

Legendarna historia miłosna, która przetrwała całe wieki.
I równie legendarny czworokąt w roli głównej.
Generalnie opowieść piękna.
Tristan i Izolda Jasnowłosa poznają się w niefortunnych okolicznościach. Ona została wybrana na żonę dla jego wuja- Marka, króla Kornwalii a on - Tristan miał ją tam dowieść.
Oboje wypijają napój miłosny i zakochują się w sobie.
Król Kornwalii Marek i Izolda Jasnowłosa.
Tristan i Izolda o Białych Dłoniach.
Izolda Jasnowłosa i Tristan krzywdzili swoich małżonków. Oszukiwali ich, zdradzali. Jakkolwiek pięknie to nie jest napisane to jednak to nie są bohaterowie nieskazitelni.
Najpiękniejsze w tym utworze jest to, że historia przetrwała tyle lat ale nie jest absolutnie piękna jej idea.
Wg mnie jest to po prostu dowód na to, że średniowieczne kobiety i mężczyżni wcale nie uważali wiarołomstwa za grzech.
Napisana archaicznym językiem, czasem trzeba kilka razy czytać tą samą kartkę.
Ekranizowana kilkakrotnie. Chyba najsłynniejsza to wersja z 2006 roku z Jamesem Franco i Sophią Myles w rolach głównych. Niestety i to nie porywa.

{} | link |
@tsantsara
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane O Celtach, Walonach, Bretończykach Literatura francuska Literatura francuska Baśnie i mity

Podobno najpełniejsza wersja średniowiecznej legendy o Tristanie i Izoldzie zrekonstruowana i przetłumaczona na współczesny język przez francuskiego mediewistę około 1900 roku. Ciekawy zabytek epoki - być może romantyzm nie tylko dlatego tak upodobał sobie średniowiecze i gotyk, że była to tajemnicza epoka, lecz może i z tego względu, że ideał miłości dworskiej wpisywał się w stylistykę amorów i niekontrolowanych, romantycznych porywów serca?

Dziś pewnie feministki zdekonstruowałyby legendę do kości, nie pozostawiając na kochankach, a zwłaszcza na Tristanie, suchej nitki: jego kochająca żona, gdy tylko dowiaduje się o wielkiej miłości męża do innej kobiety, czym prędzej umiera, by kochankom nie stać na zawadzie. Cóż za wielkoduszność... To znaczy typowo męska perspektywa zafałszowująca prawdziwy obraz: jego egoizm zniszczył niewinną kobietę.
Zastanawiam się, czy ahistoryczne traktowanie tekstów kultury to nie brzytwa w rękach małpy.

{} | link |
@Amarillo
@Amarillo
2013-02-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Sięgnęłam po tę książkę tylko ze względu na własne chęci, a nie dlatego, że muszę, nie mamy jej bowiem w kanonie lektur. Mimo wszystko zaciekawiła mnie i chciałam przeczytać tę powieść. To historia fantastycznej miłości, która jest w stanie albo znieść wszystko, albo nie znieść niczego. Osobiście podobała mi się - z pewnością bardziej niż 'Romeo i Julia'.

{} | link |
@Sun.shine
@Sun.shine
2013-04-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Filologia polska Ze mną. Na moich półkach Ze mną. Na moich półkach Filologia polska

Dosyć banalny język, a przy tym kunszt chanson de geste. Historia nazwana pierwowzorem "Romea i Julii", myślę że warto ją przeczytać, żeby się dowiedzieć, jak bardzo te dwa arcydzieła się oo siebie różnią. Pojawiają się wątki, które nie są znane powszechnie, a na pewno są ciekawe i pokazują, jak wiele literatura zawdzięcza średniowiecznej legendzie.

{} | link |
@zingela
@zingela
2013-08-31
Przeczytane Lektury

Opowieść o nieśmiertelnej miłości śmiertelnych ludzi... Tak książka zdecydowanie godna miana lektury, choć ja przeczytałam ją z czystej ciekawości. Losy bohaterów bardzo mnie poruszyły i polecam książkę z całego serca!:D _____________ 11 XII 2011 Kolejny raz przeczytałam. Lektura. I od razu mniej mi się podoba.

{} | link |
@Niekonwencjonalna
@Niekonwencjonalna
2012-04-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane Lektury

Jakoś nie mogłam przez to przebrnąć, ciężko się to czytało, kompletnie nie czułam tej historii. Zmuszona byłam przeczytać książkę dwukrotnie i za tym drugim razem moje odczucia były nadal takie same. Kartkówkę poprawiłam z 1 na 4, ale lektura nie należała do najciekawszych.

{} | link |
@Kamcio95
@Kamcio95
2011-07-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Wciągająca historia nieszczęśliwej miłości,mimo iż wiedziałem jak się kończy do ostatniej kartki miałem nadzieję na szczęśliwe zakończenie :D Czytając można się rozmarzyć ^^ Coś pięknego, polecam ;)

{} | link |
@windblow
@windblow
2011-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Historia Tristana i Izoldy jest piękna, a klimat i język książki są przesiąknięte średniowieczem, dlatego wybaczam jej, że trochę ciężko się ją czyta.

{} | link |
@KlaudusS
@KlaudusS
2012-01-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Świetna książka.. na początku trudno mi się czytało, lecz potem było już tylko z górki.. Opowieść o miłości, i ten wątek jest bardzo rozbudowany. ;)

{} | link |
@Aiwlys
@Aiwlys
2009-05-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Lektury

Podobne do "Romea i Julii", albo to"Romeo i Julia" jest podobne do tejhistorii. Nieszczęśliwa miłość, fabułaodrobinkę płaczliwa, ale i zaskakująca.

{} | link |
@Justynaa0206
@Justynaa0206
2011-02-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Przeczytane 2 razy i więcej:

Przeczytałam ją już dwa razy (lektura) i myślę, że przeczytam i trzeci, w przyszłości. Piękna historia o miłości, która bardzo mi się podoba.

{} | link |
@mecka
@mecka
2010-01-20
Przeczytane Biblioteka Meckiej Drozdówny im. W. Shakespeare'a & J. Leto & S. Leto & T. Milicevica & J. Deppa

Legenda nad legendami, jeżeli chodzi o miłość. Faktycznie, tragedia goniła tu tragedię. Jednakże stokroć wolę dramat "Romeo i Julia". ;)

{} | link |
@lupus13
@lupus13
2010-02-06
Przeczytane

Najciekawsza to tu jest postać Tristana, kogo by nie zabił (bo nie możliwe jest by to on został pokonany) to i tak posiadał łaskę bożą.

{} | link |
@pima
@pima
2009-06-10
Przeczytane

Dłuugo się do niej zabierałam, ale w końcu przeczytałam i nie żałuję. Bardzo dobra historia, naprawdę ciekawa.

{} | link |
@AlbertNeri
@AlbertNeri
2008-09-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

klasyka romantycznych i rycerskich historii miłosnych! Świetnie napisana a czyta się w parę godzin!!

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Kochankowie nie mogą żyć jedno bez drugiego, w rozłączeniu, nie jest to życie ani śmierć, ale życie i śmierć razem.”
{}
#
“Szaleństwo to nie odwaga.”
{}
#
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}