Dzieje Tristana i Izoldy

Joseph Bédier
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 116 ocen kanapowiczów
Dzieje Tristana i Izoldy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 116 ocen kanapowiczów

Opis

Wydanie z opracowaniem.
?Panowie miłościwi, czy wola wasza usłyszeć piękną opowieść o miłości i śmierci? To rzecz o Tristanie i Izoldzie królowej.? - tak średniowieczny trubadur rozpoczyna tę wzruszającą i zarazem bardzo smutną historię dwojga kochanków skazanych na rozłąkę i cierpienie. Nie mogą żyć bez siebie, ale żyjąc razem skazują się na potępienie świata, bo Tristan kochając Izoldę zdradza swojego seniora, króla Marka, a Izolda staje się wiarołomną żoną, zasługującą na śmierć. Miłość jednak przezwycięża wszelkie przeszkody i choć na tym świecie uczucie Tristana i Izoldy nie mogło trwać, po śmierci połączyła ich miłość wieczna, której już nic zagrozić nie może.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7517-041-2, 9788375170412
Wydawnictwo: GREG
Serie: Koliber, Lektury Wszech Czasów, Wielkie Miłości, Wolne Lektury, Biblioteka Celtycka
Stron: 112
Mamy 21 innych wydań tej książki

Autor

Joseph Bédier Joseph Bédier Joseph Bédier (1864–1938) to francuski historyk literatury i pisarz. Uważa sie go za wybitnego mediewistę (znawcę średniowiecza). Był członkiem prestiżowej Akademii Francuskiej. Od 1903 piastował stanowisko profesora Collège de France (tu wykładał ta...

Pozostałe książki:

Pieśń o Rolandzie
Wszystkie książki Joseph Bédier

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Panowie, czy wola wasza usłyszeć piękną opowieść o miłości i śmierci?*

WYBÓR REDAKCJI
29.10.2021

W ramach obowiązków zawodowych ponownie przeczytałam ostatnio Dzieje Tristana i Izoldy. Od razu powiem, że jako fankę rycerzy spod znaku króla Artura opowieść ta niezmiennie mnie urzeka – i nie inaczej było teraz. Historia uczucia dwojga bohaterów jest bardzo teatralna – czytasz, ale jakbyś obserwował postacie miotające się na scenie. Książka s... Recenzja książki Dzieje Tristana i Izoldy. Lektura z opracowaniem (zielona seria, dodruk 2017)

@LetMeRead@LetMeRead × 30

Tristan i Izolda

13.02.2013

Józef Bédier był znawcą średniowiecza. To właśnie on otworzył jedną z najbardziej znanych historii miłosnych w dziejach – opowieść o Tristanie i Izdoldzie, która pierwszy raz ukazała się w 1900 roku. Wydawnictwo GREG wydało książkę w 2010 roku. „Dzieje Tristana i Izoldy” to historia zakazanej i niebezpiecznej miłości. Dwójka młodych ludzi poznaje s... Recenzja książki Dzieje Tristana i Izoldy

Dzieje Tristana i Izoldy

3.12.2011

Z reguły nic nie zachęca mnie do recenzowania lektur szkolnych, ale tym razem coś mnie do tego popchnęło. "Dzieje Tristana i Izoldy" przeczytałam niemal od razu i to nie z przymusu. Przypuszczam, że wiele osób czytało dzieło J.Bediera - tak jak ja - w liceum czy może gimnazjum. Książka opowiada o dwóch tytułowych bohaterach - Tristanie i Izoldzie o... Recenzja książki Dzieje Tristana i Izoldy

Tristan i Izolda

19.02.2013

Zapewne każdy z nas słyszał o Tristanie i Izoldzie, nawet jeśli były to tylko niewyraźniej informacje. Mi już od dawna mówiono o owej lekturze, jednak dopiero teraz miałam jakąś chęć i motywację, aby ją przeczytać, ponieważ wcześniej nie była obowiązkowa, a do tego wydawało mi się, iż książka będzie napisała w stylu "Romea i Julii", która zaś nie p... Recenzja książki Dzieje Tristana i Izoldy

Moja opinia o książce

Opinie

@Tanashiri
2019-11-13
6 /10
Przeczytane Historyczne,... Mistrzowie literatury

Legendarna historia miłosna, która przetrwała całe wieki.
I równie legendarny czworokąt w roli głównej.
Generalnie opowieść piękna.
Tristan i Izolda Jasnowłosa poznają się w niefortunnych okolicznościach. Ona została wybrana na żonę dla jego wuja- Marka, króla Kornwalii a on - Tristan miał ją tam dowieść.
Oboje wypijają napój miłosny i zakochują się w sobie.
Król Kornwalii Marek i Izolda Jasnowłosa.
Tristan i Izolda o Białych Dłoniach.
Izolda Jasnowłosa i Tristan krzywdzili swoich małżonków. Oszukiwali ich, zdradzali. Jakkolwiek pięknie to nie jest napisane to jednak to nie są bohaterowie nieskazitelni.
Najpiękniejsze w tym utworze jest to, że historia przetrwała tyle lat ale nie jest absolutnie piękna jej idea.
Wg mnie jest to po prostu dowód na to, że średniowieczne kobiety i mężczyżni wcale nie uważali wiarołomstwa za grzech.
Napisana archaicznym językiem, czasem trzeba kilka razy czytać tą samą kartkę.
Ekranizowana kilkakrotnie. Chyba najsłynniejsza to wersja z 2006 roku z Jamesem Franco i Sophią Myles w rolach głównych. Niestety i to nie porywa.

× 2 | link |
@tsantsara
2019-11-27
7 /10
Przeczytane O Celtach, Walonach, Bretończykach Literatura francuska Literatura francuska Baśnie i mity

Podobno najpełniejsza wersja średniowiecznej legendy o Tristanie i Izoldzie zrekonstruowana i przetłumaczona na współczesny język przez francuskiego mediewistę około 1900 roku. Ciekawy zabytek epoki - być może romantyzm nie tylko dlatego tak upodobał sobie średniowiecze i gotyk, że była to tajemnicza epoka, lecz może i z tego względu, że ideał miłości dworskiej wpisywał się w stylistykę amorów i niekontrolowanych, romantycznych porywów serca?

Dziś pewnie feministki zdekonstruowałyby legendę do kości, nie pozostawiając na kochankach, a zwłaszcza na Tristanie, suchej nitki: jego kochająca żona, gdy tylko dowiaduje się o wielkiej miłości męża do innej kobiety, czym prędzej umiera, by kochankom nie stać na zawadzie. Cóż za wielkoduszność... To znaczy typowo męska perspektywa zafałszowująca prawdziwy obraz: jego egoizm zniszczył niewinną kobietę.
Zastanawiam się, czy ahistoryczne traktowanie tekstów kultury to nie brzytwa w rękach małpy.

| link |
@Amarillo
2013-02-10
8 /10
Przeczytane

Sięgnęłam po tę książkę tylko ze względu na własne chęci, a nie dlatego, że muszę, nie mamy jej bowiem w kanonie lektur. Mimo wszystko zaciekawiła mnie i chciałam przeczytać tę powieść. To historia fantastycznej miłości, która jest w stanie albo znieść wszystko, albo nie znieść niczego. Osobiście podobała mi się - z pewnością bardziej niż 'Romeo i Julia'.

| link |
@Sun.shine
2013-04-09
10 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach Ze mną. Na moich półkach Filologia polska Filologia polska

Dosyć banalny język, a przy tym kunszt chanson de geste. Historia nazwana pierwowzorem "Romea i Julii", myślę że warto ją przeczytać, żeby się dowiedzieć, jak bardzo te dwa arcydzieła się oo siebie różnią. Pojawiają się wątki, które nie są znane powszechnie, a na pewno są ciekawe i pokazują, jak wiele literatura zawdzięcza średniowiecznej legendzie.

| link |
@zingela
2013-08-31
Przeczytane Lektury

Opowieść o nieśmiertelnej miłości śmiertelnych ludzi... Tak książka zdecydowanie godna miana lektury, choć ja przeczytałam ją z czystej ciekawości. Losy bohaterów bardzo mnie poruszyły i polecam książkę z całego serca!:D _____________ 11 XII 2011 Kolejny raz przeczytałam. Lektura. I od razu mniej mi się podoba.

| link |
@Niekonwencjonalna
2012-04-15
3 /10
Przeczytane Lektury

Jakoś nie mogłam przez to przebrnąć, ciężko się to czytało, kompletnie nie czułam tej historii. Zmuszona byłam przeczytać książkę dwukrotnie i za tym drugim razem moje odczucia były nadal takie same. Kartkówkę poprawiłam z 1 na 4, ale lektura nie należała do najciekawszych.

| link |
@Kamcio95
2011-07-10
8 /10
Przeczytane

Wciągająca historia nieszczęśliwej miłości,mimo iż wiedziałem jak się kończy do ostatniej kartki miałem nadzieję na szczęśliwe zakończenie :D Czytając można się rozmarzyć ^^ Coś pięknego, polecam ;)

| link |
@windblow
2011-01-17
8 /10
Przeczytane

Historia Tristana i Izoldy jest piękna, a klimat i język książki są przesiąknięte średniowieczem, dlatego wybaczam jej, że trochę ciężko się ją czyta.

| link |
@KlaudusS
2012-01-26
10 /10
Przeczytane

Świetna książka.. na początku trudno mi się czytało, lecz potem było już tylko z górki.. Opowieść o miłości, i ten wątek jest bardzo rozbudowany. ;)

| link |
@Aiwlys
2009-05-14
5 /10
Przeczytane Lektury

Podobne do "Romea i Julii", albo to"Romeo i Julia" jest podobne do tejhistorii. Nieszczęśliwa miłość, fabułaodrobinkę płaczliwa, ale i zaskakująca.

| link |
@Justynaa0206
2011-02-06
8 /10
Przeczytane Przeczytane 2 razy i więcej:

Przeczytałam ją już dwa razy (lektura) i myślę, że przeczytam i trzeci, w przyszłości. Piękna historia o miłości, która bardzo mi się podoba.

| link |
@mecka
2010-01-20
Przeczytane Biblioteka Meckiej Drozdówny im. W. Shakespeare'a & J. Leto & S. Leto & T. Milicevica & J. Deppa

Legenda nad legendami, jeżeli chodzi o miłość. Faktycznie, tragedia goniła tu tragedię. Jednakże stokroć wolę dramat "Romeo i Julia". ;)

| link |
@lupus13
2010-02-06
Przeczytane

Najciekawsza to tu jest postać Tristana, kogo by nie zabił (bo nie możliwe jest by to on został pokonany) to i tak posiadał łaskę bożą.

| link |
@pima
2009-06-10
Przeczytane

Dłuugo się do niej zabierałam, ale w końcu przeczytałam i nie żałuję. Bardzo dobra historia, naprawdę ciekawa.

| link |
@AlbertNeri
2008-09-12
10 /10
Przeczytane

klasyka romantycznych i rycerskich historii miłosnych! Świetnie napisana a czyta się w parę godzin!!

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Kochankowie nie mogą żyć jedno bez drugiego, w rozłączeniu, nie jest to życie ani śmierć, ale życie i śmierć razem.”
#
“Szaleństwo to nie odwaga.”
#
“Ileż niedoli sprowadziło na nich miłowanie!”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl