Dziewczynki

Weronika Murek
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Dziewczynki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

To jest malutka książeczka. Tak malutka, że mogłaby być kamyczkiem chowanym w kieszeni, zgniecionym kwiatkiem z wianka, skrytym pod łóżkiem pamiętnikiem na kluczyk i kłódeczkę. A jednak z tej malutkiej książeczki dowiesz się rzeczy szczególnej wagi, na przykład dlaczego tajscy policjanci noszą na ramieniu opaski z Hello Kitty i za kogo umarł Elvis Presley. Poznasz różnicę między sikaniem triumfalnym a sikaniem bezwstydnym, na środku ścieżki. Wyruszysz w podróż z Dorotką do Oz, Nabokovem, ciocią z Ameryki i kilkoma martwymi dziewczynkami. Wyobrazisz sobie świat, w którym tampon nie jest przekazywany skrycie niczym twarde narkotyki.

To książeczka o dziewczynkach, a jak mówią – dziewczynki to kapryśność, zmienność, ot, tycia sprawa. Narracją zawiaduje tu więc nieskrępowana dowolność. Autorka dziarsko pędzi przez kolejne wątki, by ujawnić arcyważny fakt: życie dziewczynek to przymierzanie się, udawanie, przemienianie, gra, a za tym ciągłym stawaniem się ukryta jest przepotężna siła.

Dziewczynki Weroniki Murek to zbiór esejów, które wyzwalają tytułowe bohaterki z trujących kulturowych przekonań, że są niepoważne i nic nie znaczą. W błyskotliwej i niesfornej narracji autorka odzyskuje to, co w dziewczynkowatości najcenniejsze: marzenie, które jeszcze przed chwilą zdawało się tylko kaprysem.

Wydanie 1 - Wyd. Czarne
Więcej
Data wydania: 2023-01-18
ISBN: 978-83-8191-621-9, 9788381916219
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 208
dodana przez: Vernau

Autor

Weronika Murek
Urodzona w 1989 roku w Polsce (Bytom)
Weronika Murek – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, mieszka w Katowicach. Za książkę "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" nominowana w 2015 roku do Paszportu „Polityki” w kategorii literatura, a w 2016 do Nag...

Pozostałe książki:

Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Dziewczynki O psach Uprawa roślin południowych metodą Miczurina Każdemu po razie Feinweinblein. Dramaty Herito - nr 28 - Narody - Pamięć reformacji Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / ("Wokół książek" wydanie specjalne) jesień 2020 Pismo. Magazyn opinii, nr 3 (27) / marzec 2020
Wszystkie książki Weronika Murek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dziewczynki, aczkolwiek zaledwie tropy

WYBÓR REDAKCJI
26.06.2023

„Dziewczynki” Weroniki Murek wydało wydawnictwo Czarne. Specjalizuje się ono w reportażach obyczajowo-historycznych, nazwijmy je w ten sposób. Kilka z tych reportaży przeczytałem. Bardzo mi się spodobały. Ich charakter, konstrukcja. I gdy zobaczyłem charakterystyczne logo wydawnictwa na szybie wystawowej Sztukatera, w ciemno zamówiłem i tę pozycj... Recenzja książki Dziewczynki

@adam_miks@adam_miks × 15

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Airain
2025-01-01
7 /10
Przeczytane Fem

Zbiór niewielkich, meandrujących wśród wielu zagadnień esejów, których spoiwem jest postać dziewczynki, dziewczynkowatość czy dziewczyńskość i odbicie ich w kulturze i obyczajach. Dobre, ciekawe i zabawne, choć pozostawiające pewien niedosyt, bo wiele kwestii zostało zaledwie muśniętych. Na szczęście załączona bibliografia pozwala na dalsze eksplorowanie poszczególnych tematów.

× 13 | link |
@mewaczyta
2023-02-20
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

„Piszę wtej książ­ce odziew­czyń­sko­ści idziew­czyn­ko­wa­to­ści, ale sta­ram się onich pisać przede wszyst­kim wtakim wy­mia­rze, który sama naj­moc­niej za­pa­mię­ta­łam: jako ma­rze­niu otoż­sa­mo­ści, która może pod­le­gać nie­ustan­nej zmia­nie, izłu­dze­niu, że ludz­kie życie– zanim (ijeśli wogóle) obie­rze jeden kształt, wktó­rym osta­tecz­nie stę­że­je iosią­dzie– ma szan­sę mie­nić się, mu­so­wać, być wwiecz­nej po­dró­ży icią­głym prze­ista­cza­niu, że można żyć bez ko­niecz­no­ści po­dej­mo­wa­nia de­cy­zji co do tego, kim się jest lub bę­dzie.“

Z krótkimi esejami najwyraźniej zawsze będę już miała jeden problem — przypominają mi wstęp do czegoś większego. Weronika Murek porusza tematy nie tylko ważne, ale też ciekawe, tyle że jej teksty nie dają wiedzy, a jedynie stanowią zachętę do zyskania jej. Bo może i autorka mówi o reklamach podpasek, kieszeniach czy sikaniu, o upodobaniu do lolit, narzucaniu ideału grzecznej dziewczynki czy wchodzeniu w role, ale nie ma w tym analiz ani szerszego spojrzenia. Zwykle bywa zbyt powierzchownie, jedynie liznięte. I jasne, czyta się to dobrze, a kilka myśli ubranych w słowa dzięki Murek musiałam zaznaczyć, bo mocno do mnie trafiły, ale co faktycznie tytuł ten daje? Dla kogoś, kto z poruszanymi tematami jeszcze się nie spotkał, eseje te będą otwarciem oczu, ale dla reszty mogą okazać się zawodem. Sama znajduje się od niego o krok. Krok, przed którym powstrzymało mnie kilka lepszych tekstów (rozdział o sikaniu czy pr...

× 6 | link |
PA
@Park2Read
2023-03-20
7 /10

"Dziewczynka uczy się, że jej obowiązkiem jest obdarzanie sobą i udzielanie dostępu do siebie po to tylko, aby komuś innemu było lepiej."

"Dziewczynki" Weroniki Murek to zbiór esejów, które wyzwalają tytułowe bohaterki z trujących kulturowych przekonań, że są niepoważne i nic nie znaczą, no może za wyjątkiem Anny Frank, bo jej zapiski, jako w zasadzie jedyne tego rodzaju, traktuje się poważnie. Jej pamiętnik uznany jest za relację człowieka, którego doświadczenia mogą mieć znaczenie nawet dla dorosłych.

Podoba mi się, że autorka - próbując opowiedzieć o tym, czym jest dziewczynkowatość, sięga po formę eseju, który jest wyborem nieszablonowym. Podejście Murek do tematu, zaskakujące refleksje, dosyć otwarta kompozycją - nazwana przez wydawcę 'niesforną narracją', wszystko to sprawia, że czytelnik dostaje do ręki pewien interesujący zarys. Oznacza to między innymi, że podjęty tu temat wcale nie jest wyczerpany, a tylko sprowokować powinien do dalszych, samodzielnych rozważań.

Ważną cechą każdego dobrego eseju jest erudycyjność – autorzy często imponują wiedzą z zakresu filozofii, historii, znajomości kultury antycznej, muzyki. Uspokajam, że i w tym tekście nie zabraknie przykładów portretów młodych dam, obecnych w kulturze i sztuce. Pojawią się postaci realne, ale przede wszystkim te, będące wytworem artystycznej wyobraźni. Mamy w "Dziewczynkach" całą defiladę bohaterek, które odgrywały ogromną ro...

× 5 | link |
@flowerfromdeadlover
@flowerfromdeadlover
2024-03-02
7 /10
@adam_miks
2023-06-26
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczynki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl