Dziewczyny w przestworzach

Noelle Salazar
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Dziewczyny w przestworzach
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Zdumiewająca historia pilotek Kobiecych Sił Powietrznych, których odwaga podczas II wojny światowej zmieniła zwyczajne kobiety w niezwykłe bohaterki.

Jest 1941 rok. Audrey Coltrane zawsze chciała latać. Od małego błagała ojca, żeby nauczył ją tego na pobliskim lotnisku w Teksasie. Dlatego też kiedy rozpoczęła się wojna w Europie, bez wahania zapisała się na szkolenie pilotów wojskowych na Hawajach. Teraz nie ma czasu na romantyczne uniesienia, nawet z niezwykle pociągającym porucznikiem Jamesem Hartem, który wkrótce będzie jej tak drogi jak kobiety, z którymi lata.

W jeden pamiętny dzień nad Pearl Harbour traci tak wiele. Strata popycha ją do działania i wkrótce dołącza do korpusu kobiet pilotek.

„Dziewczyny w przestworzach” rzucają światło na mało znany kawałek historii. To portret nieustraszonych kobiet i opowieść o miłości i przyjaźni napisana tak, że poczujemy wiatr we włosach i słone łzy na policzkach.

Tytuł oryginalny: The Flight Girls
Data wydania: 2020-11-12
ISBN: 978-83-66654-81-5, 9788366654815
Wydawnictwo: Kobiece
Stron: 456
dodana przez: Asamitt

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Dziewczyny w przestworzach"

7.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Nawet najczarniejszy dzień może przynieść nieco światła”. Wojna trwa w najlepsze, jest rok 1941. Poznajemy Audrey Coltrane dziewczynę, której największym marzeniem jest wzbić się w przestworza i polecieć. Jest bardzo bystra i ciekawska, to ojciec wprowadza ją w tajniki pilotażu. Wkrótce zapisuje się na kurs dla instruktorów latania na Hawa... {} Recenzja książki Dziewczyny w przestworzach

Dzielna Ptaszyna

2.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Autorka przedstawia losy niezwykłych kobiet, które podczas II wojny światowej służyły w lotnictwie, przygotowując się do obrony kraju. Książka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Audrey Coltrane zawsze chciała latać. Dlatego kiedy rozpoczęła się wojna w Europie, bez wahania została instruktorem pilotów wojskowych na Hawajach. Jest 1941 r... {} Recenzja książki Dziewczyny w przestworzach

@coolturka104@coolturka104 {}× 8

Przyjaźń to najjaśniejsza gwiazda

22.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Czy książka, której akcja rozgrywa się w latach 1941-1945 musi opowiadać o wojnie? Otóż nie. Oczywiście wojna jako tło historyczne występować musi, ale w książce o pilotkach Kobiecych Sił Powietrznych gra drugie, a nawet trzecie skrzypce. Zapytacie: więc o czym jest ta książka? Główna bohaterka Audrey Coltrane, pochodząca z dobrego domu córka naf... {} Recenzja książki Dziewczyny w przestworzach

Dzielne dziewczyny

30.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jaka jest Wasza najlepsza pora na czytanie? Poranek, wieczór, weekend, każda wolna chwila? Dla mnie każda pora jest dobra 😀 Uwielbiam przenosić się w inny, książkowy świat. W przeszłość lub przyszłość. Ostatnio bardzo dobre wrażenie wywarła na mnie powieść "Dziewczyny w przestworzach". To inspirowana prawdziwymi przeżyciami historia pilote... {} Recenzja książki Dziewczyny w przestworzach

Moja opinia o książce

Opinie

@etiudyliterackie
2020-12-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Audrey Coltrane, dziewczyna z dobrego domu, która marzy o lataniu i własnym lotnisku.
Ojciec od najmłodszych lat pomaga jej w spełnieniu marzeń. Dziewczyna zostaje instruktorem latania na Hawajach. Jednak po ataku na Pearl Harbor kończy się beztroska i postanawia dołączyć do Women Airforce Service Pilots (Pilotki Kobiecych Sił Powietrznych)

To historia pokazująca jak wielką odwagę wykazywały kobiety podczas II wojny światowej. Historia oparta na faktach opowiadająca o organizacji paramilitarnej zajmująca się głównie transportem samolotów bojowych. Oczywiście najpierw kandydatki musiały odbyć szkolenie w Sweetwater, co również jest ukazane w tej książce.

Bardzo się cieszę, że taka książka powstała ze względu na to, że jest to dość mało znana część historii, wojna kojarzy nam się z żołnierzami, mężczyznami, którzy oddają życie za ojczyznę.
Byłam pełna podziwu dla determinacji, walki z własnymi słabościami, samozaparcia i wytrwałości jakie wykazywały bohaterki.

Choć mogłoby się wydawać, że to powieść historyczna, autorka nie starała się przekazać nam suchych faktów, bardzo obszernie został tutaj opisany wątek obyczajowy mówiący o bolączkach, przemyśleniach i życiu Audrey. O tym co przeżywała tracąc bliskie jej osoby i o tym jak w tak trudnych chwilach ważna jest przyjaźń i miłość.
Nie ukrywam, że nie jedna łza spłynęła po moim policzku poznając koleje losów osób osad...

{}× 2 | link |
@ladypasja
2020-12-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

„Dziewczyny w przestworzach” autorstwa Noelle Salazar to wspaniały debiut.

Uwielbiam powieści z silnymi, wyrazistymi postaciami kobiecymi, które mają wielkie marzenia. Dlatego z główną bohaterką, Audrey, bardzo się polubiłam. Ta kobieta depcze wszelkie stereotypy dotyczące płci (ku wielkiej rozpaczy matki i radości ojca, który pragnął syna). Wyznacza sobie jasny cel, doskonale wie, czego pragnie, jak to osiągnąć i do tego dąży. Jej plany o posiadaniu własnego lotniska muszą zostać zrewidowane, kiedy po nalocie na wyspę, decyduje się wziąć udział w szkoleniu w Kobiecych Siłach Powietrznych.

Losy bohaterki wywołują śmiech i radość, łzy i rozpacz oraz wielką nadzieję na zakończenie wojny. To opowieść o prawdziwych przyjaźniach w niezwykle trudnych czasach. O wsparciu, jakie może dać tylko jeden człowiek drugiemu. O osobistych dramatach… gdy wojna odbiera najbliższych, przyjaciół i znajomych oraz o sile i determinacji wypływających z ogromnej straty.

To książka inspirowana prawdziwymi przeżyciami. To historia pilotek z czasów II Wojny Światowej, które wiele ryzykowały, i których wysiłek został doceniony długo po zakończeniu wojny. To też wspaniały przyczynek do dalszego zgłębiania historii dziewczyn z Woman Airforce Service Pilots. Bo to niezwykły wycinek historii, który nie często pojawia się w literaturze, a zdecydowanie jest wart uwagi.
Noelle Salazar zgrabnie i umiejętnie połączyła cechy romansu z...

{}× 2 | link |
@dreambooks25
2020-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

„Dziewczyny w przestworzach” – Noelle Salazar

Mam ogromnie mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony przedstawia ona historię naprawdę silnych kobiet, muszących mierzyć się nie tylko z realiami czasów, w których przyszło im żyć ale i koniecznością udowadniania (szczególnie mężczyznom), że są coś warte, że mundur lotnika może nosić nie tylko facet ale i kobieta. Z drugiej zaś strony nie do końca mogłam odnaleźć się w realiach przedstawionych w książce. Wszyscy bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, że początek lat czterdziestych dwudziestego wieku przypada na okres II Wojny Światowej. Był to bardzo trudny czas dla wielu osób. Pierwszy rozdział książki to październik 1941 roku, a czułam się jakby mało który bohater się tym przejmował…

Zdaję sobie sprawę, że książka jest fikcją literacką ale zabrakło mi jednak tego klimatu lat czterdziestych. Tak na dobrą sprawę najbardziej wojenną z wojennych rzeczy w tej książce był atak na Pearl Harbor. Wiem, że w Stanach wszystko działo się troszkę inaczej niż w Europie, dlatego też podczas czytania należy brać na to poprawkę.

To teraz coś miłego Autorka pokazuje czytelnikom moc i siłę kobiecej przyjaźni oraz więzów rodzinnych. To, że kobieta nie jest w żaden sposób słabszą płcią, że należy traktować ją godnie i z szacunkiem. Do tego nie ma chyba żadnej innej książki przedstawiającej motyw kobiet pilotów. Podczas lektury czytelnik może doświadczyć całego wachlarzu różnyc...

{}× 2 | link |
@moj.swiatksiazek
2020-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Audrey od zawsze marzyła, że będzie latać. Chciała z tym wiązać swoją przyszłość, a posiadanie własnego lotniska to jej najważniejszy cel w życiu. Nadchodzi jednak rok 1941. Kobieta dowiaduje się, że potrzeba pilotek dlatego też postanawia się zgłosić.
Częściowo spełnione marzenie nie przyniesie jednak ulgi i ukojenia. Kobieta wystawiona zostaje na ogromną próbę podczas której spotka się z wieloma okrucieństwami.

"Kobiety w przestworzach" to książka inspirowana prawdziwymi doświadczeniami wielu pilotek, które na równi walczyły z pozostałymi żołnierzami. To historia, którą powinien przeczytać każdy z nas niezależnie od tego czy lubi literaturę wojenną, czy też nie.
Osobiście polecam, bo jest to jedna z niewielu książek jakie naprawdę warto przeczytać.

{}× 2 | link |
@gosia_myst
2020-12-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Audrey Coltrane uwielbia latać samolotami, a jej marzeniem jest mieć własne lotnisko w Teksasie. Jest rok 1941, a ona oszczędza pieniądze, szkoląc pilotów wojskowych na hawajskiej wyspie Oahu. To właśnie tam poznaje między innymi przystojnego porucznika Jamesa Harta z którym się zaprzyjaźnia. Audrey jest w powietrzu, kiedy Pearl Harbor zostaje zbombardowany. Zachęca ją to do przystąpienia do programu kobiet pilotów sił powietrznych, który polegał na przewożeniu samolotów wojskowych między bazami oraz testowaniu zarówno nowych, jak i naprawionych samolotów, zanim zostały wysłane z powrotem za ocean. W obliczu panujących stereotypów stara się wraz z innymi kobietami robic to co kocha najbardziej.

„Dziewczyny w przestworzach” to pełna emocji powieść historyczna o przyjaźni, stracie, miłości, odwadze, dyskryminacji kobiet ale i o determinacji, która pochłania od pierwszych stron. Niezwykle istotne jest to, iż książka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Autorka w niezwykły wręcz sposób opisała relacje oraz więź panująca między kobietami, która jest w stanie przetrwać długie lata. Każda z nich jest inna i ma swoją historię ale łączyło je to że kochały latać i to właśnie wątek solidarności kobiet i ich przyjaźń jest zdecydowanym plusem książki. Podczas lektury doświadczamy całego wachlarza emocji, a do tego możemy wyczuć klimat lat 40, który został tutaj naprawdę świetnie uchwycony. Autorka zwraca uwagę na lekceważące podejście do kobiet pilotek przez mężczyzn, ...

{}× 1 | link |
@mysilicielka
2020-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Recenzje

Polecam gorąco, jeśli ktoś lubi takie lekkie i ciepłe opowieści o damskiej przyjaźni, miłości wystawionej na próbie i po prostu o silnych kobietach w męskim świecie. Szybko się czyta, a po zakończeniu dostajemy jeszcze bonusowy wywiad z autorką.

{}× 1 | link |
@asiazaleska
2021-10-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Ciekawa historia o nieznanej stronie II wojny światowej a mianowicie o grupie kobiet pilotów,które zajmowały się dostarczaniem samolotów na front. "Dziewczyny w przestworzach" to także opowieść o kobiecej przyjaźni,o miłości i o tym że bardzo łatwo jest kogoś stracić.Warto!!

{} | link |
@MalaMi_2
2021-08-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2021-01-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Blissfultobooks
2021-01-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
@coolturka104
2021-01-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@ksiazkadokawy
2020-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
DA
2020-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@z_glowawksiazkach
2020-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“List od Jamesa przyszedł w najbliższy poniedziałek. Leżał na moim biurku, gdzie ktoś go położył, jakby to był zwykły list. Jakby to nie było nic wielkiego.”
{}× 1
#
“Udałam się do czekającego na mnie myśliwca Curtiss P-40 Warhawk, po drodze zauważając dwóch mężczyzn, którzy mnie obgadywali zaraz po lądowaniu. Teraz jeden ze zmarszczonym czołem przyglądał s...”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl