Dziewczyny z Solidarności

Anna Herbich
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Dziewczyny z Solidarności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Mówili im: „Kobiety, nie przeszkadzajcie nam, to my walczymy o Polskę!". Nie posłuchały. Dla wolności gotowe były zaryzykować wszystko. Janina miała 50 lat, gdy została pobita przez ZOMO na demonstracji. Do szpitala trafiła z siedemnastoma szwami na głowie. Za domową drukarnię aresztowali ją dwa razy.Izabella zostawiła w domu dwójkę maleńkich dzieci. Mimo więzienia nie ugięła się. Zbuntowała całe miasto.Joanna w oknie celi wywiesiła biały ręcznik, na którym napisała czerwoną szminką Solidarność. Straszyli: jeśli się nie zamkniesz, zamkniemy ci syna. Siedemnastolatek został najmłodszym więźniem stanu wojennego. Należały do legendarnej Solidarności i chciały lepszej Polski dla swoich dzieci. Czasem walczyły ramię w ramię z mężczyznami, a czasem wbrew nim. Produkowały i kolportowały „bibułę”, strajkowały, chodziły na demonstracje. Wyrzucano je z pracy, podsłuchiwano, bito i aresztowano. Grożono im odebraniem dzieci. Często zostawały bez środków do życia, musiały liczyć na pomoc innych. To prawdziwe historie naszych mam i babć. Czy zdobylibyśmy się na podobną odwagę? Anna Herbich przywraca pamięć o kobietach, bez których rewolucja Solidarności nie mogła się udać. Oddaje głos bohaterkom, które zbyt długo pozostawały w cieniu wielkiej historii.
Data wydania: 2016-10-12
ISBN: 978-83-240-3464-2, 9788324034642
Wydawnictwo: Znak
Stron: 366

Autor

Anna Herbich Anna Herbich
Urodzona 20 czerwca 1986 roku w Polsce (Warszawa)
Anna Herbich - pisze książki przedstawiające kobiece spojrzenie na historię. Autorka bestsellerowych książek "Dziewczyny z Powstania" i "Dziewczyny z Syberii". Urodziła się i mieszka w Warszawie. Fot. źródło: @Link

Pozostałe książki:

Dziewczyny z Powstania Dziewczyny z Wołynia Dziewczyny z Syberii Dziewczyny ocalałe Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów Dziewczyny z Solidarności
Wszystkie książki Anna Herbich

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dziewczyny z Solidarności nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

EK
@EwaK.
2022-08-18
7 /10
Przeczytane

Dobrze, że książka powstała, bo po pierwsze faktycznie panie z Solidarności zostały zepchnięte przez panów na plan drugi, ba, nawet na trzeci, czy jeszcze dalej. Po drugie - wiele opisanych spraw jest dla mnie zaskoczeniem. Po trzecie: kobiety Solidarności, które wówczas miały po 30 lat, to dziś już starsze panie, a ówczesnych 50-latek już nie ma. Doceńmy więc te, które jeszcze mamy i wysłuchajmy ich wspomnień z pierwszej ręki. Za parę lat nie będzie już takiej możliwości. Trzeba oddać im głos, skoro chcą mówić i jest to możliwe, żeby się dowiedzieć z pierwszej ręki jak to z tą Solidarnością było z damskiej perspektywy.
Następne pokolenia będą mogły już tylko posłuchać lub poczytać opowieści z drugiej lub trzeciej ręki. Dlatego książka jest dla mnie taka wartościowa - wspomnienia płyną z serc i pamięci uczestniczek tamtych dramatycznych doświadczeń.

Wspomnień się nie ocenia, te - poruszają zresztą i czasem trudno uwierzyć w to co się czyta. Natomiast forma pozostawia trochę do życzenia. Kolejny raz ( po „Dziewczynach z Wołynia”, „... Syberii” i „... powstania”) - to kilkanaście swobodnych wypowiedzi, odnoszę wrażenie że nijak nie podredagowanych. Zabrakło mi pazura i emocji, trochę się wynudziłam.
Ale i tak ze względu na treść i historyczne świadectwo, książka warta przeczytania.

× 1 | link |
@Deutschland91
2019-10-30
7 /10
Przeczytane

Tym razem autorka wzięła pod lupę historie kobiet, które stoczyły walkę z bezdusznym systemem komunistycznym. Nie zawsze zgadzałam się z poglądami niektórych bohaterek tej książki, ale podziwiałam ich determinację i walkę o swoją godność.

Torturowane przez Służby Bezpieczeństwa i ZOMO nie poddały się. Zamykano je w celach, gdzie panowały koszmarne warunki, najbardziej uderzało mnie też to,że nawet nie można było mieć prywatności jeśli chodzi o korzystanie z toalety.

Książka dostarczyła mi wiele cennych informacji,czego nie dowiedziałam się niestety ne lekcjach historii, ponieważ podręczniki nie były opisane dokładnie a wiele rzeczy pominięto. Pod każdą historią kobiet zawarte są fotografie. Warto przeczytać.

× 1 | link |
@reniarenia
2020-11-30
6 /10
Przeczytane

Nie porwały mnie do końca te relacje. Niby wszystkie te kobiety walczyły w jednej sprawie, a tyle między nimi rozbieżności. Nie chcę poruszać tutaj tematów politycznych, ale poświęcenie tylu zwykłych ludzi (nie tych najbardziej znanych z Solidarności) zostało zmarnowane przez Okrągły Stół.

| link |
@monica
2019-10-07
6 /10
Przeczytane

Moim zdaniem najmniej ciekawa z całej serii, ale warto przeczytać.

| link |
@polokokta
2019-11-18
7 /10
Przeczytane
@Betsy59
2019-11-17
6 /10
Przeczytane 2017 Posiadam
@Jowita_Lazarska
2019-02-03
8 /10
Przeczytane 2017

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczyny z Solidarności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat