Dziewczyny ocalałe

Anna Herbich
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Dziewczyny ocalałe
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

 Przetrwały największe ludobójstwo w dziejach świata.

"Powiedziałaś mi, że chcesz żyć" – usłyszała Zofia od swojej mamy. Razem zbiegły z obozu na Majdanku. Krystyna razem z rodzicami uciekała kanałami z płonącego warszawskiego getta. Danuta przez całą wojnę zdana była na łaskę obcych sobie ludzi.

Zajęcie terytorium Polski przez nazistów oznacza dla tutejszych Żydów koniec spokojnego życia. Zaczynają się pierwsze szykany – pobicia, kradzieże, nakaz noszenia tzw. gwiazdy Dawida. Dochodzi do zbrodni. Ludzie zamykani są w gettach, w których panuje głód i szerzą się choroby. Jeśli komuś uda się przetrwać, to czeka go obóz koncentracyjny. To piekło przeżyją nieliczni.

Niczym nie zawiniły. Nikogo nie skrzywdziły. Miały pecha, że urodziły się w żydowskich rodzinach. Wychowane w czasach pokoju nagle musiały stanąć oko w oko z okropieństwami wojny. Po kolei traciły najbliższych. Były poniewierane, głodzone i gwałcone. Żyły w nieustannym strachu. Pozbawiono je godności. Nieliczne spotkały na swojej drodze dobrych ludzi, inne musiały o siebie zadbać same. Jednak przetrwały. Czasami jako jedyne z całej rodziny. 
Data wydania: 2020-01-29
ISBN: 978-83-240-5664-4, 9788324056644
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Seria: Prawdziwe historie
Stron: 304
dodana przez: Justyna_K

Autor

Anna Herbich Anna Herbich
Urodzona 20 czerwca 1986 roku w Polsce (Warszawa)
Dziennikarka i reporterka. Autorka książek o kobiecych doświadczeniach w najnowszej historii Polski.

Pozostałe książki:

Dziewczyny z Wołynia Dziewczyny z Solidarności Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów Dziewczyny z Syberii Dziewczyny z Powstania
Wszystkie książki Anna Herbich

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dziewczyny ocalałe. Historie prawdziwe

WYBÓR REDAKCJI
18.02.2020

Ta książka, to wspomnienia siedmiu ocalałych z Holocaustu kobiet: Danuty, Zosi, Aleksandry, Agaty, i Niusi. Jako młode dziewczęta zetknęły się po raz pierwszy z brutalnością i bezwzględnością świata III Rzeszy. Przez cały okres wojny i bardzo długo po jej zakończeniu odczuwały kompleks bycia gorszą. Musiało upłynąć wiele lat, aby wyzbyły się t... Recenzja książki Dziewczyny ocalałe

Wspomnienia z piekła

WYBÓR REDAKCJI
8.05.2021

Są takie książki po lekturze których kłębi się we mnie tyle różnorodnych emocji, że nie wiem jak je ubrać w słowa i przelać na papier. Należą do nich bez wątpienia "Dziewczyny Ocalałe" Anny Herbich. Mimo że czytałam już sporo wspomnień, relacji z rzeczywistości obozowej, wojennej, to za każdym razem gdy sięgam po takie wspomnienia, poruszają mnie... Recenzja książki Dziewczyny ocalałe

Trzeba to przeczytać.

21.07.2020

Myślę,że książek tego typu nie powinno się recenzować. Nie powinno się recenzować historii, które napisało życie i to jeszcze w tak brutalny sposób. Z drugiej jednak strony nie można od tego uciekać i zachęcam każdego by te książkę przeczytał! Jak niektórzy z was może już zdążyli zauważyć bardzo lubię kryminały czy thrillery, ale uwierzcie mi — ż... Recenzja książki Dziewczyny ocalałe

@Bookinka@Bookinka × 3

Moja opinia o książce

Opinie

@Meszuge
2021-08-27
Przeczytane

Anna Herbich-Zychowicz, dziennikarka, żona kontrowersyjnego publicysty historycznego, Piotra Zychowicza, pisze w zasadzie bardzo podobne książki. Okoliczności się w nich zmieniają, ale konstrukcja literacka, styl tytułu, grafika okładek (młoda, atrakcyjna kobieta ze współczesną fryzurą i makijażem), pozostają te same. „Dziewczyny z Powstania”, „Dziewczyny z Syberii”, „Dziewczyny z Solidarności”, „Dziewczyny z Wołynia”, „Dziewczyny Sprawiedliwe” i najnowsza „Dziewczyny ocalałe”.

W siedmiu historiach, z których składa się książka, jest podobieństw więcej. Cudowny, bezpieczny, pełen miłości dom przed wojną, a w nim najukochańsza mamusia. Prawie zawsze jakiś starszy brat z wybitnym talentem muzycznym lub sportowym. Szablon po prostu. Oczywiście po wybuchu wojny losy kobiet (kobiet, dziewcząt, panienek, a nie dziewczyn; „dziewczyny” zaczęły być w powszechnym użyciu od lat sześćdziesiątych, wcześniej tak mówiono tylko o służących lub pasających krowy, czy karmiących świnie) bywają już bardzo różne. Ale cóż… pani Herbich-Zychowicz nie jest historyczką i pewnie jest zbyt młoda, by to pamiętać/wiedzieć.

Czy historie Danuty, Krystyny, Zofii, Aleksandry, Agaty, Inki, Niusi (uratowanej wraz z rodziną przez Oscara Schindlera), są prawdziwe i wiarygodne? Zakładam, że tak. Czasem tylko wydają mi się nieco… podkoloryzowane. To chyba Aleksandra twierdzi, że swojego wczesnego dzieciństwa niestety nie pamięta, ale za to wybuch wojny to już jak najbardziej...

× 6 | link |
@Anna_Szymczak
2020-03-07
8 /10
Przeczytane

Z twórczością Anny Herbich spotkałam się już wcześniej przy okazji innych jej książek o podobnej tematyce. I nadal jestem zdania, że tematy poruszane przez nią do łatwych nie należą, ale jakże są potrzebne. W czasach gdzie pamięć o tej tragedii powoli zanika, trzeba jak najczęściej ludziom przypominać fakty.

" Dziewczyny ocalałe" to zbiór opowieści kobiet, które żyły w czasie drugiej wojny światowej. One wszystkie podzielił się z czytelnikami swoimi historiami, a łatwe to na pewno nie było.
Niczym nie zawiniły, nikogo te kobiety nie skrzywdziły. Miały tylko po prostu pecha, że urodziły się w tamtych czasach, w rodzinach żydowskich.


Sięgając po tę książkę musicie być nastawieni na sporo emocji, wzruszeń oraz też przerażenia. Tu nie ma co tak naprawdę opisywać co w niej znajdziemy, bo tak naprawdę każdy z nas - czytelników - historię zna i wie mniej więcej czego może się spodziewać. I trzeba przyznać , że w momencie gdy czytamy o tych wydarzeniach o których opowiadają nam same osoby, które to przeżyły a nie tylko z ust pisarki - historia przeraża jeszcze bardziej .

Ja ze swej strony zapraszam do sięgnięcia po tę książkę i gorąco Wam ją polecam . Te historie powinny być przeczytane, zapamiętane i dalej przekazane. Aby nigdy więcej już się nie powtórzyły.

× 3 | link |
@a.anna.sozanska
2020-08-24
10 /10
Przeczytane

Książka, którą po prostu trzeba przeczytać. Historie, które trzeba znać. Losy ludzi, o których zapomnieć nie można. Historia, która nie może się powtórzyć. Oby się nigdy nie powtórzyła.
Reportaż pani Herbich jest tak poruszający, że czytając zamierałam z oczami pełnymi łez. Opowieści kobiet, które przeżyły piekło wojny, prześladowań i ogromnego zła są ogromnie wstrząsające. Okrucieństwo, którego doświadczyły one same, będąc jeszcze małymi dziećmi oraz ich rodziny, których jedyną winą było żydowskie pochodzenie, jest złem, które nie sposób sobie wyobrazić. Nie sposób wyobrazić sobie tego, co czuli ludzi uciekający jak szczury z macek niemiecki żołnierzy, ukrywający się w skrytkach, pełzający w błocie czy duszący swoje dzieci.
Koszmar wojny opowiedziany przez dojrzałe kobiety, które były w samym środku piekła.
O tym trzeba pisać, by można było czytać i aby zawsze o tym mówić. Nie wolno nam przemilczać tematu zagłady żydowskich rodzin.

| link |
@juliakochanowska.jk
2022-07-14
8 /10
Przeczytane Historia
@moj.drugiswiat
2022-04-25
9 /10
Przeczytane biografie/ wspomnienia literatura obozowa / wojenna
@natalia12329
2021-06-07
7 /10
Przeczytane
@karolina92
2021-05-08
10 /10
MO
2021-02-18
9 /10
Przeczytane
@MargaritaCzyta
2021-01-15
8 /10
Przeczytane
RE
2020-12-30
10 /10
Przeczytane
@Bookinka
2020-07-20
8 /10
Przeczytane
@kladzia_s
2020-06-26
10 /10
Przeczytane Przeczytane 2020
@polokokta
2020-07-10
8 /10
Przeczytane 2020
@miedzyksiazkami
2020-04-12
9 /10
Przeczytane
@bettypietras
2020-03-22
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Przekonałam się, jaką bestią może być człowiek. Zetknęłam się ze złem w czystej postaci. Od tamtej pory kompleks bycia inną, a co za tym idzie zagrożoną, towarzyszył mi nieustannie. Przez całą...”
#
“Nie mówmy więc o dobrych lub złych narodach. Mówmy o dobrych i złych ludziach. ”
#
“Rozkaz był jasny. Zabić wszystkich Żydów. Wytropić ich, wyłapać i zamknąć za murami gett. A następnie w transportach śmierci wywieźć do Auschwitz i innych ośrodków masowej eksterminacji. Po na...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl