Dziewczyny z Syberii

Anna Herbich
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Dziewczyny z Syberii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów

Opis

Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy – przeżyła dzięki przyjaciółce.

Natalia stanęła w obronie bitej kobiety – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze.

Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat.

Wszystkie pamiętają to samo: walenie kolbami w drzwi, kilka chwil na spakowanie rzeczy, płacz, wagony bydlęce i trzask ryglowanych drzwi. Kilka tysięcy kilometrów podróży w nieznane. Czekały je niewolnicza praca w sowieckich łagrach, walka o życie swoje i bliskich, głód, choroby i straszliwe syberyjskie mrozy. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać.

Amnestia była wybawieniem. Część wyruszyła w wędrówkę z armią Andersa. Wiele zaczęło nowe życie w różnych zakątkach świata. Inne zdecydowały się na powrót do ojczyzny.

Niektóre bohaterki tej książki nigdy nie opowiedziały bliskim o tym, co przeżyły na Syberii.

Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądała walka o przetrwanie na nieludzkiej ziemi. Pozwala nam zobaczyć dramat sowieckiego zesłania oczami kobiet cudem ocalałych z syberyjskiej katorgi.

Data wydania: 2018-10-24
ISBN: 978-83-240-5688-0, 9788324056880
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Historia
Stron: 304
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Anna Herbich Anna Herbich
Urodzona 20 czerwca 1986 roku w Polsce (Warszawa)
Dziennikarka i reporterka. Autorka książek o kobiecych doświadczeniach w najnowszej historii Polski.

Pozostałe książki:

Dziewczyny z Wołynia Dziewczyny z Solidarności Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów Dziewczyny ocalałe Dziewczyny z Powstania
Wszystkie książki Anna Herbich

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dziewczyny z Syberii oczami #Ivy

20.05.2015

Znacie to stwierdzenie, iż kobieta to piękna, aczkolwiek słaba płeć? Zapewne tak. To nieuniknione, skoro wiele osób na świecie tak twierdzi. Ten stereotyp ciągnie się za nami, kobieta, od wielu lat. Owszem, do tego pierwszego stwierdzenia nie mam zastrzeżeń, jednak ta druga pozycja opisująca płeć żeńską jest nieco... naciągana. Czy mam jak to udowo... Recenzja książki Dziewczyny z Syberii

Syberia, Kazachstan, Kołyma

18.07.2020

Anna Herbich, „Dziewczyny z Syberii – prawdziwe historie”, wyczytałem na okładce książki. Do tego urokliwe zdjęcie (na współczesny makijaż zwróciłem uwagę za późno) stylizowane na przedwojenne, ale kolorowane, i dałem się zwieść. Najmniej przyczepiałbym się do autentyczności dziesięciu opowieści zawartych w zbiorze. Te relacje są najprawdopodobnie... Recenzja książki Dziewczyny z Syberii

@Meszuge@Meszuge × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Deutschland91
2020-01-24
10 /10
Przeczytane Literatura faktu

 Prawdziwa relacja dziesięciu kobiet, które w młodości były zsyłane na Syberię. Obecnie dziś już starsze panie, ostatnia z nich dożyła 100 lat opowiadają o koszmarze przeżytym na Syberii, o towarzyszącym im głodzie chorobach, ciężkiej, niewolniczej pracy oraz śmierci rozgrywającej się na ich oczach. Kilka z kobiet zostało zesłane na Syberię wraz z najbliższymi, jednak niektóre zostały z nimi rozdzielone. Interesującym dodatkiem są fotografie bohaterek na których czytelnicy mogą zobaczyć jak wyglądały jako nastolatki i młode kobiety, zdjęcia z rodzinami oraz prywatne dokumenty. Jestem pod wrażeniem, że tak trudną książkę napisała młoda autorka, plus za to, że oddała głos bohaterkom. Miałam wrażenie, że spędzam z każdą z nich czas i słucham ich wspomnień z młodości. Ta książka jest dla mnie źródłem ogromnych wzruszeń i przemyśleń. Każda historia zostanie w mojej pamięci. Szczególnie zgadzam się z pewnym zdaniem, które wyraziła jedna z bohaterek:
 "A ja wkrótce miałam przekonać się, że największym wrogiem człowieka nie jest wcale dzikie zwierzę. Jest nim drugi człowiek. Była to jedna z lekcji, którą wyniosłam z zesłania" str. 211
 Dziewczyny z Syberii to pozycja pokazująca prawdziwą odwagę i walkę o swoją godność w czasach terroru. Chociaż jedna z bohaterek podkreśla, że nadal spotyka się szykanami nie zamierza przestać upamiętniać poległych Polaków. Polecam, bo to historia o której nie można zapomnieć. 

× 5 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-07-07
7 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

Przy tylu ocenach i opiniach,mnie już właściwie nie pozostaje nic do dodania . Mogę tylko jeszcze wspomnieć że książka jest pięknie wydana , większy niż przeciętny format , twarda lakierowana okładka z patrzącą smutno piękną dziewczyną . Duży druk , doskonale i szybko się czyta . Wartości tej książki dodaje też spora ilość starych fotografii z rodzinnych zbiorów tych kobiet . A sama treść , cóż dziesięć kobiet , dziesięć historii , ale ich doświadczenia na zsyłce podobne . Strach, poniżenie ,odczłowieczenie wręcz i ciągła obawa czy przeżyją , skoro tylu innym się nie udało . Ja po takich książkach zawsze miewam refleksje na temat , jak ulotne jest wszystko co mamy , posiadamy i jak szybko nasze uporządkowane życie może się rozlecieć w strzępki przez jakąś tragedię . Może nie musimy teraz obawiać się Syberii z jej mrozem , ale powinniśmy pamiętać , że nic nie jest nam zagwarantowane na zawsze . Dziękuję autorce za tę książkę i za moje przemyślenia , które lektura opowieści tych kobiet , wywołała . Oczywiście jak najbardziej polecam .

× 4 | link |
@anu_histeria
2020-11-29
7 /10
Przeczytane

To historia dziesięciu kobiet, które przeżyły syberyjskie piekło. Autorka zebrała wspomnienia kobiet, które w czasie wojny wywiezione zostały w głąb ZSRR na ciężkie roboty, skazane na głód i życie na granicy ludzkiej godności. Przetrwały, przeżyły poniżenie i u schyłku życia podzieliły się swoją historią.
Bardzo ciekawa książka, zawierająca głęboko przejmujące wspomnienia dzielnych Polek, wzbogacona opowieściami o życiu przed wojną i rodzinnymi fotografiami. Piękna, warta przeczytania!

× 2 | link |
@monica
2016-10-12
10 /10
Przeczytane

książka wciąga tak samo, jak poprzednia książka autorki - Dziewczyny z powstania - tematyka i klimat obu pozycji podobne - czyta się szybko, a losy kobiet zapierają dech w piersiach - po lekturze każda z nas doceni czasy, w których przyszło nam żyć .... serdecznie polecam

× 2 | link |
EK
2022-06-03
8 /10
Przeczytane

Pomysł intrygujący, znaleźć 10 kobiet, które przeżyły piekło syberyjskiej zsyłki, w dodatku takich, które będą chciały mówić, bo wiele z nich nie chce... Oddać im głos i wysłuchać co mają do powiedzenia, co jeszcze pamiętają. Stworzyć świadectwo, póki ocalałe kobiety jeszcze żyją i jest to możliwe.
Następne pokolenia będą mogły już tylko posłuchać lub poczytać opowieści potomków, czyli z drugiej lub trzeciej ręki. Dlatego ta książka jest dla mnie taka wartościowa - wspomnienia płyną z serc i pamięci uczestniczek tamtych dramatycznych doświadczeń. Ludzie, którym zgotowano okrutny los - za działalność patriotyczną, za pochodzenie, często z przypadku, zostali skazani na piekło - nierówną walkę z dziką przyrodą, oprawcami, na katorżniczą pracę, upodlenie, przeżywanie śmierci swoich bliskich. Gdyby nie ich niezłomność, walka o każdy dzień, nadzieja i wiara, nie mieliby szans na powrót do domu. A wszystko to młode wówczas dziewczyny, czasem nawet 10 -11 letnie dziewuszki. One zrobione były chyba z lepszego, przedwojennego materiału, bo nie wyobrażam sobie, czy my dalibyśmy radę przeżyć choćby tylko podróż. A potem wieloletnie zesłanie.
Tych przeżyć i wspomnień, choć chaotyczne i wybiórcze, nie da się ocenić. Mały wielki dokument. Można go tylko przeczytać i współczuć, bo zrozumieć ogromu okrucieństwa i cierpienia, jak się go nie przeżyło, po prostu się nie da. My mamy jakieś problemy? Proszę Was, jakie problemy?
Można za to pokusić się o ocenę tego, co ze wspomnien...

× 1 | link |
NA
2022-01-31
8 /10
Przeczytane
@MargaritaCzyta
2021-01-15
9 /10
Przeczytane
@a.anna.sozanska
2020-08-24
10 /10
Przeczytane
@Bookinka
2020-07-20
9 /10
Przeczytane
@Meszuge
2020-07-18
4 /10
@humanistycznieee
2020-05-10
9 /10
Przeczytane
@joasz
2020-05-07
10 /10
Przeczytane
@modastylcoco
2020-04-08
8 /10
Przeczytane
@Judyta
2020-02-27
10 /10
Przeczytane Prawdziwa historia
@karsob85
2020-01-13
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczyny z Syberii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl