Dzika droga. Jak odnalazłam siebie

Cheryl Strayed
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów
Dzika droga. Jak odnalazłam siebie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów

Opis

Milion sprzedanych egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych Gdy grzeczne dziewczynki zaczytywały się w „Jedz, módl się, kochaj”, Cheryl naprawdę postanowiła coś zmienić. Jej życie nie było pasmem sukcesów. Wręcz przeciwnie. Najpierw zaczęło sypać się małżeństwo, potem nastąpiła seria miłosnych wpadek, a na końcu spadł na nią prawdziwy cios – straciła najbliższą osobę. Zawsze miała w życiu pod górkę, ale tym razem los grubo przesadził. Zła i rozżalona, rozpaczliwie szukała wyjścia z sytuacji, nowej drogi życiowej. Jak to zwykle bywa, zadecydował przypadek. Impulsem do zmian okazała się podróż życia. Podróż szlakiem wiodącym wzdłuż Ameryki Północnej. Podróż w głąb siebie. Co prawda nie wszystko poszło tak, jak sobie wyobrażała. Miało być rozgwieżdżone niebo i zapach łąki, a nie przeprawa w jednym bucie i tachanie ciężkiego plecaka z piłą. Ale się opłaciło. Bo zgodnie z zasadą co nas nie zabije, to nas wzmocni – Cheryl wygrała. Ruszyła w podróż jako dziewczynka, wróciła jako dojrzała kobieta. Pewna siebie, silna, gotowa zawalczyć o siebie i o swoje życie. Udowodniła, że DROGĘ warto wybrać sobie samemu. Prawdziwa historia, która podbiła serca milionów czytelników w Stanach Zjednoczonych – wśród nich znalazły się Oprah Winfrey i Reese Witherspoon, która kupiła prawa do jej ekranizacji.  
Tytuł oryginalny: Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail
Data wydania: 2013-06-17
ISBN: 978-83-240-2377-6, 9788324023776
Wydawnictwo: Znak literanova
Seria: Klub Książki Doroty Wellman
Stron: 512
dodana przez: bookkeeper
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Cheryl Strayed Cheryl Strayed
Urodzona 17 września 1968 roku w USA (Spangler, Northern Cambria, Pensylwania)
Cheryl Strayed – amerykańska prozaiczka i eseistka. Strayed urodziła się w Spangler w Pensylwanii jako drugie z trojga dzieci. W wieku pięciu lat przeniosła się wraz z rodziną do Chaska w Minnesocie. Rok później rozwiedli się jej rodzice. W wieku 1...

Pozostałe książki:

Dzika droga. Jak odnalazłam siebie Małe cuda. Rady, jak kochać i żyć
Wszystkie książki Cheryl Strayed

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Każdy ma swoją drogę

26.04.2022

Przychodzą w naszym życiu momenty, kiedy jesteśmy tak zmęczeni, zagubieni i pozbawieni motywacji do dalszego działania, że w głowie kołacze nam się tylko jedna myśl: uciec! Zostawić za sobą kłopoty i stresy i zaszyć się w jakimś ustronnym miejscu celebrując nieśpiesznie codzienność i podziwiając świat wokół. Z dala od cywilizacji, blisko natury. K... Recenzja książki Dzika droga. Jak odnalazłam siebie

@Jezynka@Jezynka × 12

Walka z demonami własnymi i tymi ze świata

9.04.2022

Każdy z nas z łatwością odnajdzie w sobie zrozumienie dla głównej bohaterki z tego względu, że książce tej opisywana jest jej droga, zarówno ta prawdziwa jak i metaforyczna, a to jest coś co każdy z nas przechodzi w życiu. Jeśli znacie książkę „Ludzie drogi” to właśnie do niej bardzo podobna jest „Dzika droga”. Główna bohaterka na skutek wielu kom... Recenzja książki Dzika droga. Jak odnalazłam siebie

Daj mu się ponieść

18.05.2022

To istne szaleństwo. Prawdziwa dzikość. Pozwolić płynąć życiu. Mając w plecaku jedynie nadzieję na to, że życie jakoś mnie poskleja, dokonałam wyboru towarzyszki. „Dzika droga” Cheryl Strayed pasowała idealnie. Zabrałam ją na Kaszuby, zachwycające pejzażami, łaskoczące moje stopy poranną rześką rosą, cudownie błogie i tak dalekie od moich prob... Recenzja książki Dzika droga. Jak odnalazłam siebie

@Zaneta@Zaneta × 4

Dzika droga

20.04.2022

Pytanie o sens istnienia jest jednym z podstawowych zagadnień w życiu człowieka. Życiu, które stawia nam wymagania. Przyjmujemy odpowiedzialność za siebie i określone wartości, które pomagają w wyborach. Wielu poszukuje sensu w miłości, inni odnajdują go w doświadczaniu dobra, prawdy, inni piękna poprzez kontakt z przyrodą, a jeszcze inni w cierpi... Recenzja książki Dzika droga. Jak odnalazłam siebie

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Asamitt
2020-01-13
7 /10
Przeczytane ✈ Wymienione/Sprzedane Podróżnicza/Reportaż

 Lekki sposób prowadzenia narracji i równy rytm w jakim toczy sie opowieść wprowadził mnie w pewien sposób w stan zawieszenia na czas przejścia szlaku razem z bohaterką. Jest dość gruba, ale nie skróciłabym jej nawet o słowo, bo każde jest ważne dla utrzymania toku historii w rytmie, który powoduje maksymalnie w nią zaangażowanie i szybkie przeczytanie.
 
 Opowieść poświęcona długiej, głownie samotnej wyprawie (takie było założenie) trasą, którą niewielu pokonuje, ale każdy z wędrowców ma swój powód żeby się na niej znaleźć. Dla naszej bohaterki to jak pójście na poszukiwanie nowej drogi życia. Jeśli chce się coś rozpocząć należy definitywnie pożegnać się z przeszłością, rozprawić się z kwestiami, które utrudniają dalsze życie w pozytywnym aspekcie. Poukładać sprawy tak, by wspomnienia nie zabijały teraźniejszości. To historia drogi, pokonywania własnych słabości przetykana wspomnieniami z dzieciństwa, małżeństwa, ostatnimi tygodniami spędzonymi u boku umierającej matki.
 
 Chciałam przeczytać jak najszybciej, żeby przekonać sie do jakich wniosków doszła autorka, jakie zmiany wywołała w niej ta mordercza wyprawa. Co było dla niej najistotniejsze na tym etapie życia? Przede wszystkim musiała zyskać czas potrzebny na gojenie ran. Dostała więcej: poznając różnych ludzi na szlaku, otrzymywała wsparcie, ucząc się od nich i poznając siebie lepiej niż kiedykolwiek oraz nie dowierzając w to z jaka życzliwością się spotykała. 

× 7 | link |
@kryminal_na_talerzu
2022-04-26
10 /10

„Dzika droga” Cheryl Strayed to prawdziwa historia, wspomnienia autorki z jej trzymiesięcznej wędrówki szlakiem Pacific Crest Trail, którą odbyła w 1995 roku. To niesamowita książka, tak ważna na wielu poziomach. Po pierwsze to jej opowieść o tym, jak dzięki wędrówce odnalazła się na nowo, w momencie, w którym wylądowała na samym dnie. Po drugie to historia o trudnych emocjach, z którymi człowiek nieraz nie potrafi sobie sam poradzić. Po trzecie to uniwersalna opowieść o tym, co w życiu ważne, o tym jak przyjmować codzienność. To powrót do podstawy życiowej, do życia pod gołym niebem, fizycznej walki o przetrwanie. To też, po piąte, opowieść o sile ducha, o odwadze, o wierze i nadziei. To książka, która jest we mnie tak głęboko, że trudno mi o niej pisać. Zostanie ze mną na zawsze, by przypominać mi o tym, jak żyć. To moja biblia, jedna z najważniejszych książek życia.

× 2 | link |
@Jjolka
@Jjolka
2016-12-19
Przeczytane

Czytałam lepsze pozycje o ucieczce od życia, potrzebie izolacji i przewartościowania siebie. Chwilami męcząca, przytrzymująca, ale zdołałam przez nią przebrnąć nim minął termin zwrotu. No i przede wszystkim zapamiętałam, że Cheryl lubi seks, o którym bez skrępowania pisze. Ale podziwiam ludzi, którzy maja wciąż na tyle silną osobowość by móc zmagać się ze swoimi demonami. Sama bym chętnie udała się w taką podróż.

× 1 | link |
EK
@EwaK.
2022-05-19
8 /10
Przeczytane

Prawdziwa historia. Młoda dziewczyna, depresja, traumatyczne przeżycia, sięgnięcie dna, beznadzieja, ale i pomysł jak coś zmienić, jak wygrzebać się z dołka. Postawić grubą i długą krechę, potem zacząć wszystko od nowa. Ta długa krecha ma ponad 2000 km i jest pokaźnym wycinkiem Pacific Crest Trail - długodystansowego pieszego szlaku turystycznego w Stanach Zjednoczonych, trasy dla śmiałków. Cały szlak ciągnie się od Meksyku po Kanadę wiodąc przez parki narodowe, góry, bezdroża, z dala od ludzkich siedzib. Cheryl rusza samotnie, uporządkuje myśli i emocje, uwolni się od przeszłości, zmierzy się sama z sobą. Dojdzie, czy się podda? Czy szlak PCT jej pomoże?

Powieść toczy się dwutorowo. Z jednej strony Cheryl pokonuje trasę. Zmaga się z deszczem, chłodem, ciężarem źle spakowanego plecaka, bólem, dzikimi zwierzętami, brakiem wody, strachem, samotnością i własnymi myślami. Na niedźwiedzia najlepszy jest gwizdek, na rozpadające się buty taśma izolacyjna, przeczytane kartki z książki trzeba wyrwać i wyrzucić, by nie dźwigać, a w ogóle „na co komu paznokcie u nóg?” - jak zeszły od niewygodnych butów, to ich strata. A poza tym „na deprechę najważniejszy jest ból fizyczny i bąble na nogach". Podróżniczka podziwia też przyrodę, zmieniające się widoki, unikatowe miejsca dostępne tylko piechurom, chłonie klimat szlaku i cieszy się krótkimi spotkaniami z innymi nielicznymi wędrowcami.
Z drugiej zaś strony Cheryl dokonuje rozrachunku z własnym życiem, rozkłada je na części...

| link |
@KsiazkowoCzyta
2021-11-17
6 /10
Przeczytane

Książka, o której chciałabym Wam dziś opowiedzieć ukazała się na polskim rynku wydawniczym dosyć dawno temu, bo w 2015 roku. „Dzika droga…” to autobiograficzna opowieść Cheryl Strayed o jej trzymiesięcznej wędrówce długodystansowym, pieszym szlakiem turystycznym w Stanach Zjednoczonych, skrótowo nazywanym PCT.

Autorka snuje swój wędrowny monolog odwołując się do wydarzeń z jej pogmatwanego życia, a poprzez to próbuje przepracować w sobie wiele emocji i dotrzeć do źródeł dokonywanych w życiu wyborów. Dodatkową traumę dla młodej kobiety stanowi również śmierć matki, która zmagała się z chorobą nowotworową i odeszła w dość młodym wieku.

Trzeba otwarcie powiedzieć, że pozycja ta nie jest łatwa w lekturze. Na fakt ten mocno wpływają dwie kwestie, po pierwsze bardzo zwarta konstrukcja tekstu (prawie nie ma w nim dialogów), a po drugie mnóstwo opisów przyrody i samej wędrówki Cheryl. Opowieść ta bywa również momentami mocno chaotyczna, co moim zdaniem doskonale oddaje „burzę” toczącą się wtedy we wnętrzu tej młodej kobiety.

Jeśli zdecydujecie się na to, aby sami przekonać się, jak bardzo zmienia człowieka praktycznie samotna, piesza wędrówka w otoczeniu natury, będąc zdanym wyłącznie na siebie oraz zawartość niesionego plecaka to na kartach niniejszej książki możecie przejść całą tę trasę razem z autorką.

Powieść ta została zekranizowana w roku 2014 przez Jeana-Marca Vallée, a w rolę Cheryl wcieliła się Reese Witherspoon. Przyznam, że znając ...

| link |
@z_ksiazka_mi_po_drodze
@z_ksiazka_mi_po_drodze
2023-02-13
8 /10
Przeczytane

„Dzika droga” to opowieść dosłownie o poszukiwaniu siebie. Gdy wszystko naraz wali się na głowę, najlepszym sposobem okazuje się ucieczka w samotną wędrówkę górskim szlakiem. Tak przynajmniej zrobiła Cheryl, bohaterka i jednocześnie autorka tej książki. Szczerze mówiąc nie jest to kategoria literatury po którą sięgam szczególnie często. Ta konkretna jednak ma w sobie to coś, co powoduje, że ciężko się od niej oderwać. Mimo, że zupełnie nie utożsamiam się z bohaterką, bo ja na pewno w taką samotną wyprawę bym się nie wybrała. To jedna z tych pozycji, która czyta się sama. Chcemy poznać dalsze działania bohaterki, jej motywacje, historię jej życia, którą autorka ujawnia po kawałku. I tak niespodziewanie orientujemy się, że dochodzimy do epilogu.
Nie sposób Cheryl nie podziwiać. Jej determinacja w obliczu wszystkich przeciwności, to coś, czego można zazdrościć. Podobnie jak szczęścia, no bo jakie były szanse, że na swojej pełnej wybojów drodze natknie się prawie wyłącznie na ludzi, którzy nie tylko nie będą chcieli jej skrzywdzić, ale obdarzą pomocą czy chociaż słowem wsparcia.
Książka, która na długo zostaje w pamięci, skłania do refleksji i podjęcia próby odnalezienia własnej drogi, niekoniecznie na górskim szlaku.

| link |
@mysilicielka
2022-05-04
7 /10
Przeczytane Współprace

Jestem przekonana, że spacer pomaga człowiekowi, kiedy w grę wchodzi jego zdrowie psychiczne. Nie rozwiąże on oczywiście wszystkich problemów, ale wyobrażam sobie, że chodzenie ułatwia rozwiązywanie supełków, które zawiązały się w naszej głowie. Cheryl zdecydowała wyruszyć właśnie na taki długi, ponad 4000 km spacer. Warto jej potowarzyszyć, wysłuchać jej historii.

| link |
@nanettenika
@nanettenika
2022-03-29
6 /10
Przeczytane

Cheryl pod wpływem impulsu postanawia przejść szlak PCT. A samotna wędrówka jest doskonałą okazją do dokładnych przemyśleń swojego dotychczasowego życia i postępowania. I choć miejscami było za dużo powtórek, a pchanie się na taką trasę bez żadnego przygotowania uważam za głupotę, to książka ogólnie mi się podobała.

| link |
@ISIA
2024-03-26
8 /10
Przeczytane
@Maadzia
2022-07-31
9 /10
Przeczytane
@Zaneta
2022-05-18
10 /10
Przeczytane 2022
@papierowamagnoolia
2022-05-15
8 /10
Przeczytane
@ksiazka_ukryta_w_puszczy
2022-05-03
10 /10
@Jezynka
2022-04-26
9 /10
@monika.sadowska
2022-04-20
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

There's no way to know what makes one thing happen and not another. What leads to what. What destroys what. What causes what to flourish or die or take another course.
He hadn't loved me well in the end, but he'd loved me well when it mattered.
Dodaj cytat