Dżuma

8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 283 ocen kanapowiczów
Książka Dżuma
Książka Dżuma
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 283 ocen kanapowiczów

Opis

Ciekawe wypadki, które są tematem tej kroniki, zaszły w 194. r. w Oranie. Według powszechnego mniemania nie były one tu na swoim miejscu, wykraczały bowiem nieco poza zwyczajność. W istocie, na pierwszy rzut oka Oran*jest zwykłym miastem i niczym więcej jak prefekturą francuską na wybrzeżu algierski...

Ciekawe wypadki, które są tematem tej kroniki, zaszły w 194. r. w Oranie. Według powszechnego mniemania nie były one tu na swoim miejscu, wykraczały bowiem nieco poza zwyczajność. W istocie, na pierwszy rzut oka Oran*jest zwykłym miastem i niczym więcej jak prefekturą francuską na wybrzeżu algierski... przeczytaj pełny opis
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-06-03068-6 ( 9788306030686 )
Wydawnictwo: PIW

Autor

Albert Camus (ur. 7 listopada 1913 w Mondovi w Algierii, zm. 4 stycznia 1960 w Villeblevin) – francuski pisarz, dramaturg, eseista. Czołowy reprezenta...

Inne książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.
Moja Biblioteczka
Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Bakcyl dżumy nigdy nie umiera ani nie znika" (Albert Camus "Dżuma").

Zastanawiałam się, czy na pierwszy odstrzał nie powinnam wybrać jednej z moich ulubionych książek, ale stwierdziłam, że i na nie przyjdzie czas, a skoro Dżumę mam na świeżo, to czemu by nie wybrać tej książki, którą akurat skończyłam czytać. Mam przed sobą wydanie z 1991 roku, kartki zdążyły pożółkn... czytaj dalej »

Twoja Opinia
Opinie
@Sun.shine
@Sun.shine 2012-04-24
Nareszcie skończyłam! Nie wiem czemu zajęło mi to tak długo, ale na pewno nie świadczy to o marności tej książki, gdyż jest ona KAPITALNA. To opowieść o samotności, o wyborach, o przemianach, o dobru i złu, o miłości, o przyjaźni i o utracie tego co kochamy. Dżuma, jako samo choroba jest rzeczą fascynującą. Epidemie takich chorób mają to do siebie, że pojawiają się nagle i równie nieoczekiwanie zanikają. Camus wykorzystał to jako pretekst do budowy całej akcji i zrobił to wyśmienicie. Akcja, bohaterowie i prawdy ukryte między wierszami są genialne. Jeśli chodzi o mnie, to zakochałam się w postaci dr Rieux. Jest pięknym człowiekiem, wspaniałym lekarzem i co najważniejsze jest postacią, która ...
serce
@lucyneczka
@lucyneczka 2007-11-26
Przeczytane (2007-11-26)
Jedna z najlepszych książek, na jaką natknęłam się na mojej czytelniczej drodze. Uniwersalna parabola funkcjonowania zła, okraszona filozoficzną prawdą wyznawaną przez szeroko pojęty egzystencjalizm, urzekła mnie i ujęła. W największym skrócie powieść ta ukazuje postawy wobec zła, jakie przyjmują ludzie, beznadziejną walkę z losem, którą toczy każdy człowiek i która jest równoznacznie istotą bytu na ziemi. Istota ludzka niezdolna do buntu, nie stanowi w pełni dojrzałej osoby mogącej funkcjonować w społeczeństwie. W taki właśnie sposób buntuje się doktor Rieux- wie, że jego walka jest bez sensu, mimo to ją podejmuje, bo taka jest jego praca i obowiązek.Polecam z całego serca ludziom, którym m...
serce
@iziu08
@iziu08 2011-11-13
Przeczytane (2011-01-01)
Czytałam ją już dwa lata temu, a teraz byłam zmuszona do niej wrócić. Muszę przyznać, że czytało mi się ją nieco lepiej, niektóre fragmenty nabrały sensu i lepiej zrozumiałam, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi. Camus pisze bardzo ciekawie, a sama powieść jest interesującą lekturą, która raz wzrusza, to znów wywołuje wzburzenie. Jednak muszę przyznać, że momentami czytanie "Dżumy" nie było niczym innym poza męczarnią. Jak tylko zaczęłam, odliczałam strony do końca i chciałam ją jak najszybciej skończyć. Mimo wszystko, wartościowa lektura.
serce
@narratorka
@narratorka 2010-12-15
Przeczytane (2010-12-15)
Dokłądnie tak smao jak anciaa. Ogólnie książka nie najgorsza. Na pewno daje do myślenia i stawia przed nami pewnego rodzaju pytanie o życie. Czy my jednak nie mamy tak najgorzej? Właściwie to jedna z niewielu lektur które przeczytałam całą. Właściwie chętnie przeczytam ją kiedys jeszcze raz, bo była naprawdę dobra. Okropny był opis umierającego dziecka. Autor wspaniale dysponuje językiem i potrafi niezwykle plastycznie pokazać rzeczywistość zadżumionego miasta.
serce
@Maynard
@Maynard 2010-04-09
Zgadzam się z przedmówcami. Główny faktem działającym na niekorzyść powieści jest to iż jest to lektura. Sądzę że pewne książki powinno się przeczytać wyłącznie z własnej, nieprzymuszonej woli, będąc w dodatku w odpowiednim wieku do danej lektury. Czytałem dawno, ale wiem że mi się podobała choć przebrnąć przez nią nie jest łatwo bo nudnawa i męcząca stylistycznie.
serce
@anciaa
@anciaa 2010-12-11
Przeczytane (2010-01-01)
Może gdyby "Dżuma" nie byłaby lekturą szkolną przeczytałabym ją w zupełnie innym czasie i odebrałabym ją zupełnie inaczej..Odrzucały mnie opisy szczurów czy dolegliwości Dżumy, podobnie jak open_your_eyes miałam momenty, kiedy książka mnie bardzo męczyła. Plus jest taki, że mimo wszystko pojawiło się kilka momentów, które mnie poruszyły.
serce
@Goszka
@Goszka 2014-03-24
Przeczytane (2014-03-24)
Uczą mnie na zajęciach, że ma ciężką narrację, a ja tego jak na złość nie widzę. Czytało mi się bardzo dobrze, bardzo szybko, z zapartym wręcz tchem. Ktoś tam niżej napisał, że za dużo w tej powieści jest statystyk. A ja powiem tak - liczby działają w masie. Żeby sobie wyobrazić taką tragedię, trzeba nimi operować. Do "Dżumy" się wraca.
serce
@tusiaaa
@tusiaaa 2009-06-04
Przeczytane (2009-06-04)
Przesłanie książki przepiękne, ze wszystkim się zgadzam. Jestem nią zachwycona. Genialne, gorąco polecam! Pokazuje, że nigdy nic nie jest stracone, że trzeba się zmagać ze wszystkim, gdyż to jedyne rozwiązanie. Podoba mi się kreacja prawdziwego człowieka absurdalnego, czyli doktora.
serce
@Chikuma
@Chikuma 2011-03-25
Przeczytane (2011-03-26)
Jestem przy samej końcówce i już mam wrażenie, że czytanie jej zeszło mi za szybko. Moja lektura, owszem, ale rewelacyjna. Jedna z niewielu obowiązkowych w szkole pozycji, które mnie zainteresowały. Naprawdę daje do myślenia i stawia ważne pytania. Każdy powinien ją przeczytać!
serce
@Aiwlys
@Aiwlys 2012-05-03
Przeczytane (2012-05-03) Lektury
Nie jest to książka, która będzie porywać, wciągać. Jest to raczej książka, która ma nas zmusić do refleksji. Może właśnie dlatego czyta się ją wolno. Ale jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat innych lektur szkolnych, to nie jest to zła książka.
serce
@agnes
@agnes 2008-03-23
Przeczytane (2008-03-23)
Niedawno skończyłam ją czytać. Książka momentami zanudzająca, ale ogólnie godna uwagi. Każdy może z niej wyciągnąć własne refleksje, dla mnie książka o życiu, o tym jak człowiek zachowuje się w sytuacji granicznej, w obliczu śmierci.
serce
@lakeu
@lakeu 2011-12-14
Przeczytane (2012-02-12)
Być może zbytnio narzekam, ale jak dla mnie, było tam za dużo opisów uczuć, czy statystyk dotyczących zmarłych. Jednak uważam, iż jest to interesująca pozycja. Ma zdecydowanie walory edukacyje, ale jednocześnie intryguje czytelnika.
serce
@Red_Poppy
@Red_Poppy 2012-09-17
Lektura, a jednak warta przeczytania i poznania. Jedna, z tych niewielu, które na prawdę mogą zmienić człowieka. Jeden z najlepszych walorów, to przede wszystkim kwestia egzystencjalizmu, no i niezapominania przyjaźń. Polecam!
serce
MA
@mallory69 2011-04-22
Przeczytane (2011-04-22)
wedlug mnie to jedna z niewielu lektur, ktore słusznie, że są obowiazkowe, fakt akcja nie jest wartka, jednak ksiażka daje naprawdę do myślenia, szczególnie jesli ktoś lubi sobie trochę wiecej porozmyślac o własnym życiu
serce
@basiek_1985
@basiek_1985 2010-12-03
Przeczytane (2010-12-03)
Zwykle nie jestem przekonana do lektur szkolnych, ale ta bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Przeczytałam całą i to z przyjemnością. Pewnie jeszcze do niej wrócę - w końcu posiadam ją w swojej biblioteczce:)
serce