Dżuma

Albert Camus
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 305 ocen kanapowiczów
Książka Dżuma
Książka Dżuma
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 305 ocen kanapowiczów

Opis

Ciekawe wypadki, które są tematem tej kroniki, zaszły w 194. r. w Oranie. Według powszechnego mniemania nie były one tu na swoim miejscu, wykraczały bowiem nieco poza zwyczajność. W istocie, na pierwszy rzut oka Oran*jest zwykłym miastem i niczym więcej jak prefekturą francuską na wybrzeżu algierskim. Miasto, trzeba przyznać, jest brzydkie. Wygląda spokojnie i dopiero po pewnym czasie można zauważyć, co je odróżnia od tylu innych miast handlowych pod wszystkimi szerokościami. Jakże wyobrazić sobie na przykład miasto bez gołębi, bez drzew i ogrodów, gdzie nie uderzają skrzydła i nie szeleszczą liście, miejsce nijakie, jeśli już wyznać całą prawdę? Zmiany pór roku czyta się tylko w niebie. Wios nę oznajmia jedynie jakość powietrza lub koszyki kwiatów, które drobni sprzedawcy przywożą z okolicy: wiosnę sprzedaje się na targach. W lecie słońce zapala zbyt suche domy i pokrywa mury szarym popiołem; wówczas można żyć tylko w cieniu zamkniętych okiennic. Jesienią natomiast potop błota. Pięknie bywa tylko zimą.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-06-03068-6, 9788306030686
Wydawnictwo: PIW
Serie: Seria Kieszonkowa PIW, Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek, Kanon Na Koniec Wieku, Arcydzieła Literatury Współczesnej, Proza Światowa
Kategoria: Literatura piękna
Mamy 11 innych wydań tej książki

Autor

Albert Camus (ur. 7 listopada 1913 w Mondovi w Algierii, zm. 4 stycznia 1960 w Villeblevin) – francuski pisarz, dramaturg, eseista. Czołowy reprezentant egzystencjalizmu w literaturze. Uważany za jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejsk...

Książki Albert Camus

Wszystkie książki Albert Camus

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Bakcyl dżumy nigdy nie umiera ani nie znika" (Albert Camus "Dżuma").

Zastanawiałam się, czy na pierwszy odstrzał nie powinnam wybrać jednej z moich ulubionych książek, ale stwierdziłam, że i na nie przyjdzie czas, a skoro Dżumę mam na świeżo, to czemu by nie wybrać tej książki, którą akurat skończyłam czytać. Mam przed sobą wydanie z 1991 roku, kartki zdążyły pożółknąć, mnóstwo fragmentów jest popodkreślanych, na marginesach jakaś ręka umieściła notatki: czas i miejsce akcji, miasto, opis choroby itd. Prawie jak w wydaniu Grega. Książka nie należy do najłatwiejszych. Nie pomaga też łatka "lektura", która przylgnęła do książki i która pojawia się w naszych gło... czytaj dalej »

@Aiwlys @Aiwlys

Moja opinia o książce

Opinie
@anetakul92
2019-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
"...Wracaliśmy do naszej sytuacji więźniów skazanych na przeszłość i jeśli nawet niektórzy z nas doznawali pokusy, by żyć przyszłością, wyrzekali się tego tak szybko, jak tylko to było możliwe, czując rany, jakimi wyobraźnia karze w końcu tych, co jej ufają".

Zaczęło się od szczurów, skończyło na śmierci tysiąca ludzi. W mieście Oran (Algieria) zidentyfikowano dżumę.
Albert Camus świetnie opisał przebieg zarazy. Poznajemy bohaterów ostrzej zarysowanych i tych, co są wymieniani bez nazwiska. Na każdej postaci odcisnęło się piętno choroby.
Szczegółowo opisane cierpienia niewinnych, agonia na łożu śmierci. Camus nie bawi się w subtelności i w szczęśliwe przypadki, zaraza nie om...
{}× 2 | link |
@Sun.shine
@Sun.shine
2012-04-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Najważniejsze... Ze mną. Na moich półkach
Nareszcie skończyłam! Nie wiem czemu zajęło mi to tak długo, ale na pewno nie świadczy to o marności tej książki, gdyż jest ona KAPITALNA. To opowieść o samotności, o wyborach, o przemianach, o dobru i złu, o miłości, o przyjaźni i o utracie tego co kochamy. Dżuma, jako samo choroba jest rzeczą fascynującą. Epidemie takich chorób mają to do siebie, że pojawiają się nagle i równie nieoczekiwanie zanikają. Camus wykorzystał to jako pretekst do budowy całej akcji i zrobił to wyśmienicie. Akcja, bohaterowie i prawdy ukryte między wierszami są genialne. Jeśli chodzi o mnie, to zakochałam się w postaci dr Rieux. Jest pięknym człowiekiem, wspaniałym lekarzem i co najważniejsze jest postacią, która ...
{} | link |
@lucyneczka
@lucyneczka
2007-11-26
Przeczytane
Jedna z najlepszych książek, na jaką natknęłam się na mojej czytelniczej drodze. Uniwersalna parabola funkcjonowania zła, okraszona filozoficzną prawdą wyznawaną przez szeroko pojęty egzystencjalizm, urzekła mnie i ujęła. W największym skrócie powieść ta ukazuje postawy wobec zła, jakie przyjmują ludzie, beznadziejną walkę z losem, którą toczy każdy człowiek i która jest równoznacznie istotą bytu na ziemi. Istota ludzka niezdolna do buntu, nie stanowi w pełni dojrzałej osoby mogącej funkcjonować w społeczeństwie. W taki właśnie sposób buntuje się doktor Rieux- wie, że jego walka jest bez sensu, mimo to ją podejmuje, bo taka jest jego praca i obowiązek.Polecam z całego serca ludziom, którym m...
{} | link |
@iziu08
@iziu08
2011-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Czytałam ją już dwa lata temu, a teraz byłam zmuszona do niej wrócić. Muszę przyznać, że czytało mi się ją nieco lepiej, niektóre fragmenty nabrały sensu i lepiej zrozumiałam, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi. Camus pisze bardzo ciekawie, a sama powieść jest interesującą lekturą, która raz wzrusza, to znów wywołuje wzburzenie. Jednak muszę przyznać, że momentami czytanie "Dżumy" nie było niczym innym poza męczarnią. Jak tylko zaczęłam, odliczałam strony do końca i chciałam ją jak najszybciej skończyć. Mimo wszystko, wartościowa lektura.
{} | link |
@narratorka
@narratorka
2010-12-15
Przeczytane
Dokłądnie tak smao jak anciaa. Ogólnie książka nie najgorsza. Na pewno daje do myślenia i stawia przed nami pewnego rodzaju pytanie o życie. Czy my jednak nie mamy tak najgorzej? Właściwie to jedna z niewielu lektur które przeczytałam całą. Właściwie chętnie przeczytam ją kiedys jeszcze raz, bo była naprawdę dobra. Okropny był opis umierającego dziecka. Autor wspaniale dysponuje językiem i potrafi niezwykle plastycznie pokazać rzeczywistość zadżumionego miasta.
{} | link |
@Maynard
@Maynard
2010-04-09
Przeczytane Literacka Nagroda Nobla Kanon na koniec wieku
Zgadzam się z przedmówcami. Główny faktem działającym na niekorzyść powieści jest to iż jest to lektura. Sądzę że pewne książki powinno się przeczytać wyłącznie z własnej, nieprzymuszonej woli, będąc w dodatku w odpowiednim wieku do danej lektury. Czytałem dawno, ale wiem że mi się podobała choć przebrnąć przez nią nie jest łatwo bo nudnawa i męcząca stylistycznie.
{} | link |
@anciaa
@anciaa
2010-12-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane
Może gdyby "Dżuma" nie byłaby lekturą szkolną przeczytałabym ją w zupełnie innym czasie i odebrałabym ją zupełnie inaczej..Odrzucały mnie opisy szczurów czy dolegliwości Dżumy, podobnie jak open_your_eyes miałam momenty, kiedy książka mnie bardzo męczyła. Plus jest taki, że mimo wszystko pojawiło się kilka momentów, które mnie poruszyły.
{} | link |
@Goszka
@Goszka
2014-03-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Uczą mnie na zajęciach, że ma ciężką narrację, a ja tego jak na złość nie widzę. Czytało mi się bardzo dobrze, bardzo szybko, z zapartym wręcz tchem. Ktoś tam niżej napisał, że za dużo w tej powieści jest statystyk. A ja powiem tak - liczby działają w masie. Żeby sobie wyobrazić taką tragedię, trzeba nimi operować. Do "Dżumy" się wraca.
{} | link |
@tusiaaa
@tusiaaa
2009-06-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Przesłanie książki przepiękne, ze wszystkim się zgadzam. Jestem nią zachwycona. Genialne, gorąco polecam! Pokazuje, że nigdy nic nie jest stracone, że trzeba się zmagać ze wszystkim, gdyż to jedyne rozwiązanie. Podoba mi się kreacja prawdziwego człowieka absurdalnego, czyli doktora.
{} | link |
@Chikuma
@Chikuma
2011-03-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Jestem przy samej końcówce i już mam wrażenie, że czytanie jej zeszło mi za szybko. Moja lektura, owszem, ale rewelacyjna. Jedna z niewielu obowiązkowych w szkole pozycji, które mnie zainteresowały. Naprawdę daje do myślenia i stawia ważne pytania. Każdy powinien ją przeczytać!
{} | link |
@Aiwlys
@Aiwlys
2012-05-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Lektury
Nie jest to książka, która będzie porywać, wciągać. Jest to raczej książka, która ma nas zmusić do refleksji. Może właśnie dlatego czyta się ją wolno. Ale jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat innych lektur szkolnych, to nie jest to zła książka.
{} | link |
@agnes
@agnes
2008-03-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Niedawno skończyłam ją czytać. Książka momentami zanudzająca, ale ogólnie godna uwagi. Każdy może z niej wyciągnąć własne refleksje, dla mnie książka o życiu, o tym jak człowiek zachowuje się w sytuacji granicznej, w obliczu śmierci.
{} | link |
@lakeu
@lakeu
2011-12-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Być może zbytnio narzekam, ale jak dla mnie, było tam za dużo opisów uczuć, czy statystyk dotyczących zmarłych. Jednak uważam, iż jest to interesująca pozycja. Ma zdecydowanie walory edukacyje, ale jednocześnie intryguje czytelnika.
{} | link |
@Red_Poppy
@Red_Poppy
2012-09-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Moje na zawsze... Mam na półkach...
Lektura, a jednak warta przeczytania i poznania. Jedna, z tych niewielu, które na prawdę mogą zmienić człowieka. Jeden z najlepszych walorów, to przede wszystkim kwestia egzystencjalizmu, no i niezapominania przyjaźń. Polecam!
{} | link |
MA
@mallory69
2011-04-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
wedlug mnie to jedna z niewielu lektur, ktore słusznie, że są obowiazkowe, fakt akcja nie jest wartka, jednak ksiażka daje naprawdę do myślenia, szczególnie jesli ktoś lubi sobie trochę wiecej porozmyślac o własnym życiu
{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Dżuma”- Albert Camus

Książka Inny świat
Inny świat Gustaw Herling-Grudziński
{}8.9/10
Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wi...
Książka Lalka
Lalka Bolesław Prus
{}8.0/10
Napisanie i wydanie u schyłku XIX wieku powieści takiej jak ...
Książka Ferdydurke
Ferdydurke Witold Gombrowicz
{}7.6/10
Forma zarówno artystyczna co i obyczajowa to główny temat te...
Książka Zbrodnia i kara
Zbrodnia i kara Fiodor Dostojewski
{}8.8/10
Dramat Rodiona Raskolnikowa, ubogiego studenta, który postan...
Książka Zdążyć przed Panem Bogiem
Zdążyć przed Panem Bogiem Hanna Krall
{}8.3/10
'Tytuł: Zdążyć przed Panem Bogiem to słowa Marka Edelmana, b...

Cytaty z książki

Trzeba walczyć w taki czy inny sposób i nie padać na kolana.
W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}