Egzekutor

Stefan Dąmbski, Michael D. Resnick
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Egzekutor
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Stefan Dąmbski, tytułowy egzekutor, trafił do oddziału AK w 1942 jako 17-latek. Przydzielono mu zadanie likwidacji Niemców i konfidentów. Po zajęciu Rzeszowszczyzny przez Sowietów Dąmbski kontynuował działalność konspiracyjną - wykonywał wyroki na przedstawicielach nowej władzy, a także brał udział w akcjach przeciwko Ukraińcom.
Opisując te wydarzenia, autor pokazuje zarazem, w jaki sposób - będąc nastolatkiem - nauczył się zabijać i jak to się stało, że polubił to zajęcie. Egzekutor jest więc nie tylko opowieścią z życia partyzanta, ale przede wszystkim studium spustoszenia, jakie w człowieku sieje wojna - nawet, jeśli walczy on po "słusznej" stronie, w obronie ojczyzny. Swoje wspomnienia Dąmbski spisywał pod koniec życia, zdobywając się na niezwykle szczere i przejmujące wyznanie.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-61283-50-8, 9788361283508
Wydawnictwo: Ośrodek Karta
Seria: Karty Historii
Mamy 4 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Egzekutor aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Sargento_Garcia
2020-07-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Historia literatura faktu literatura wojenna

Wspomnienia młodego chłopaka będącego likwidatorek wykonującym wyroku śmierci wydane przez sądy Armii Krajowej na faszystach, kolaborantach i konfidentach gestapo. Pod koniec wojny zabijał on również funkcjonariuszu UB, Ukraińców i członków PPR.
Trudno mi ocenić ile w tej książce jest prawdy, przekłamania lub wręcz fikcji - ilu świadków tamtych wydarzeń tyle relacji, poglądów i ocen.

{}× 14 | link |
@Beata_
2019-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Wstrząsająca, bo beznamiętna. Przez to kontrowersyjna, budząca odruchowy protest. Burząca wygodny czarno-biały stereotyp. Dlatego ważna. Tym bardziej, że dotyczy przeżyć nastolatka. Nawet jeśli autor inaczej zapamiętał szczegóły (jednakowoż Krzyża Walecznych darmo nie dają). Najważniejszy i w sumie najokropniejszy dla mnie jest sposób, w jaki wojna zapisała się w jego pamięci. Figurki na planszy. Nie mam prawa oceniać, brak mi punktów odniesienia. I obym nigdy ich nie miała.

{}× 2 | link |
@lukrecja84
2021-07-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

„EGZEKUTOR”

Stefan Dąmbski Fundacja Ośrodka Karta

Cała książka powstała na podstawie pamiętnika Stefana Dąmbskiego. Był żołnierzem AK. Mając 16 lat został egzekutorem. Wykonywał wyroki na polskich kolaborantach. Mordował również Niemców, Ukraińców oraz ludzi na wysokich stanowiskach.
Książka przedstawia drastyczne sceny, dlatego nie polecam jej osobą małoletnim.
Dzięki temu pamiętnikowi możemy przekonać się, że nie wszyscy członkowie AK postępowali zgodnie z prawem. Często mordowali ludzi bez otrzymania rozkazu. Przeraziła mnie jedna historia. Przypadkowo spotkana młoda i niewinna Ukrainka – została przed śmiercią zgwałcona i zamordowana. Do czegoś takiego nie powinno dojść. To moim zdaniem hańba. Taki żołnierz nie powinien należeć do AK.
Winni powinni zostać ukarani, a niewinni ocaleni. Jednak na wojnie i po wojnie to nie miało znaczenia.
Zakończenie rzutuje na całości książki. Nie będę wam opisywała, jak się kończy.
Egzekucje wykonywane przez autora były straszne. Nie dziwię się, że po latach nie mógł sobie z tym poradzić i po napisaniu pamiętnika popełnił samobójstwo. Ta książka to jakby jego spowiedź. Tylko czy fakty umieszczone w „Egzekutorze” faktycznie miały miejsce?
Książkę bardzo szybko się czyta, ponieważ nie jest długa. Trochę się na niej zawiodłam. Wiadomo w tamtych czasach nie było lekko. Sąsiad zdradzał sąsiada. Jeden donosił na drugiego. A tacy egzekutorzy jak Stefan Dąmbski wykonywali wyroki śmierci na zdrajcach.
...

{} | link |
@Grzegorz
2021-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane II Wojna światowa Literatura faktu

Dość mocna i budząca liczne kontrowersje książka, dla ludzi o mocnych nerwach. Autor bez ogródek opisuje liczne akcje likwidacyjne w których bierze udział, nie szczędząc czytelnikowi wstrząsających szczegółów. Na końcu książka zawiera kilka wypowiedzi osób związanych z czasem i miejscem opisywanych wydarzeń.

{} | link |
@ladyofdarkness21
2021-02-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@malwinasleziak
2020-06-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@ryszpak
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane II wojna - ruch oporu Posiadam
@MAD_ABOUT_YOU
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 1ł) Historia: Polska 1ź) 2014-2016 1a) Biblioteka Miejska SZ. 1g) Biografie/Autobiografie 1g) Z historią w tle
@polokokta
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@noiram
2012-12-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@colld
2008-05-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Gdy strzelało się do człowieka, który mówi tym samym co ja językiem, którego nieraz nawet znało się od lat, trudno jakoś wytłumaczyć się przed własnym sumieniem. W imię czego i co nas skłaniał...”
{}
#
“Każdy z nas rodzi się jak ten prosty kamień, który można uciosać według własnego upodobania. Każdy z nas, bez względu na narodowość, jest taki sam.”
{}
#
“Gdy się dziecku wpaja od kolebki, jak ważna jest Ojczyzna i że trzeba za nią walczyć z nieprzyjacielem aż do śmierci lub zwycięstwa, to to dziecko, gdy dorośnie, będzie walczyć na rozkaz i str...”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl