Ex libris. Wyznania czytelnika

Anne Fadiman
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Ex libris. Wyznania czytelnika
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Skrząca się od anegdot opowieść o literackich przygodach i codziennym życiu z książkami.

Jak dokonać zaślubin księgozbiorów i uniknąć rozwodu? Czy kilkanaście kilogramów książek to dobry prezent na urodziny? Czym jest „imperatyw katalogiczny”? Co zrobiła pewna kopenhaska pokojówka, widząc na nocnym stoliku odłożoną książkę?
Na te między innymi pytania można znaleźć odpowiedź w zbiorze kilkunastu dowcipnych i erudycyjnych esejów o radości czytania i gromadzenia książek, który przez wiele tygodni gościł na liście bestsellerów „New York Timesa”. Anne Fadiman - ceniona eseistka, córka krytyka literackiego i reporterki oraz żona pisarza - błyskotliwie łączy historie z życia swej „patologicznie literackiej” rodziny, która podczas wizyty w restauracji nie może pohamować się przed odnajdywaniem literówek w menu, z anegdotami dotyczącymi pisarzy, redaktorów i wydawców.
”Krótkie eseje Fadiman są jednocześnie osobiste, ciepłe (zwłaszcza gdy pisze o swojej rodzinie) i pisane z ironicznym dystansem. Czytanie jest według niej intymną czynnością, a książki, które czytaliśmy w różnych momentach życia, należą do naszej prywatnej historii. Dlatego też książka Fadiman zachęca do patrzenia w przeszłość, do układania w głowie własnej historii czytania. Pisze np. o „półce osobliwości”, na której znajdują się szczególnie ważne, lubiane książki niespecjalistyczne - u niej są to opowieści o wyprawach polarnych; u Orwella były to ponoć magazyny kobiece z końca XIX wieku. I zaraz chce się skomponować własną „półkę osobliwości”. Co byś Ty na niej umieścił, Czytelniku?”
Justyna Sobolewska
Data wydania: 2010-03-01
ISBN: 978-83-240-1307-4, 9788324013074
Wydawnictwo: Znak
Stron: 188
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ex libris. Wyznania czytelnika? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@anna.urbanska
@anna.urbanska
2012-04-19
8 /10
Przeczytane Posiadam

W chwili, gdy na trzeciej stronie przeczytałam: "Tymczasem nasze książki, nawet te wydrukowane na długo zanim się urodziliśmy, pozostały wiecznie młode. Odnotowały upływ rzeczywistego czasu, a że przypominały nam o wszystkich sytuacjach, w których były czytane i odczytywane ponownie, odbijały się w nich także poprzednie dziesięciolecia." wiedziałam, że pokocham tę książkę. I nie pomyliłam się:) Eseje są pisane uroczym stylem, mieszanką dowcipu i erudycji. Spora dawka wiedzy, duża dawka humoru, wielki procent odnajdywania samego siebie - miłośnika książek aż do bólu:) Autorka ma autentycznego "szmyrgla" na punkcie nie tylko lektury, ale przede wszystkim języka. Nie do końca mogę się z nią utożsamiać, bo to "wariatka":), która pisze listy do autorów książek, w których znalazła pięć literówek, która uważa, że mówienie "pisarz" czy "autor" jest dla niej, jako dla kobiety, obraźliwe, która tym bardziej kocha książkę im bardziej jest ona zniszczona, wygnieciona, poplamiona, bo to świadczy o tym, że ktoś ją bardzo kocha. Ja uważam, że jak ktoś kocha książkę, to o nią dba i uważa, żeby kromka z masłem na nią nie spadała, ale to nie przeszkadza mi kochać książki Anne Fadiman. http://zielonowglowie.blogspot.com/

× 1 | link |
@jestemzabujana
@jestemzabujana
2012-11-21
Przeczytane

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów literatury, książek. Dla tych którzy czytają wszystko i wszędzie, a książki darzą niezwykłą czułością.

× 1 | link |
@tsantsara
2019-11-26
8 /10
Przeczytane Literatura angielska Metaksiążki (książki o książkach)

To metaksiążka - czyli książka o czytaniu książek. Aż gęsta od cytatów z innych autorów, pełna dziwnych, zapomnianych słów i pojęć, ale też anegdot o znanych i nieznanych pisarzach, muzykach, podróżnikach i politykach, dla których książki były czymś niesłychanie ważnym. Bibliofile zdają się tu być jakby innym gatunkiem ludzkim, który ceni coś, co dla wielu innych jest nie tylko nieznane ale i wręcz niepojęte. Anne Fadiman ukazuje, jak wiele aspektów ma obcowanie z książką.

Poszczególne krótkie eseje autorki traktują kolejno: o "wybudzaniu z książki" dzieci (gdy jakaś młodego czytelnika pochłonie tak, że nie wie, gdzie się znajduje - niektórym to pozostaje na dłużej...), o losach osobistych bibliotek w związku małżeńskim, o wieloczłonowcach i innych dziwnych słowach, o Półce Specjalnej w prywatnej bibliotece i co ona może powiedzieć o swym właścicielu, o obchodzeniu się z książką (świętość czy towarzysz?), o kobiecości w wydaniu wiktoriańskim, o szmucpaginie, czyli gdzie w książce należy wpisywać dedykację, o "byciu TAM", czyli o czytaniu książek w miejscach o których traktują, o gender w literaturze (czyli każdejmu co mujej się należy), o potrzebie poprawiania błędów (w książkach, kartach dań, na szyldach), o piórach - czyli o tym czym się pisze, o czytaniu jako digestifie, o plagiacie jako takim (autorka w tym rozdziale, pełnym przypisów, dowcipnie podaje odnośniki do wszelkich cytowań, włącznie z datą zasłyszenia, nawet jeśli myśl nie została opublikowana, lecz ty...

| link |
@anek7
@anek7
2010-12-13
10 /10
Przeczytane

Obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika literatury. Autorka w kilkunastu esejach opowiada o doświadczeniach czytelniczych swojej rodziny i własnych. To perełki skrzące się humorem, gdzie w każdym zdaniu widać miłość do książek, i to nie tylko do tych z górnej półki - można wszak być autorytetem z zakresu dziejów imperium brytyjskiego a równocześnie wielbicielem przygód najsłynniejszego agenta Jej Królewskiej Mości. Serdecznie polecam!!!

| link |
@winterolmostover
@winterolmostover
2011-10-26
Chcę przeczytać

Wydaje się byc interesująca! Znalazłam ją dzięki wątkowi blackmoth Tydzień w książce :) Dzięki :) http://nakanapie.pl/forum/ksiazki/2305/tydzien-w-ksiazce

| link |
@encaminne
@encaminne
2011-01-18
10 /10

Cudo! jedna z najpiękniejszych książek o książkach!

| link |
@daka_portal
2024-04-26
9 /10
Przeczytane
@klaudia.wakulowska
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
8 /10
Przeczytane 2014 Biblioteka
@atram_78
@atram_78
2020-02-03
7 /10
Przeczytane 🏠 Posiadam 🏠 📖 O książkach, czytaniu, bibliotekach i...pisaniu
@abdita
2019-11-22
10 /10
Przeczytane Posiadam #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym
@Vemona
2019-11-18
10 /10
Przeczytane Prehistoria 2009 do września Publicystyka/eseje Proza obca Pożyczone od kogoś / wypożyczone
@MgorzataM
2019-11-13
8 /10
Przeczytane Y: 2017
@Beata_
2019-11-12
8 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
@Annette_Cinnamon
@Annette_Cinnamon
2013-10-17
6 /10
Przeczytane
@Azzura
@Azzura
2012-02-01
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Jak wielu ludzi o wysokiej tolerancji na bałagan, George darzy przedmioty martwe elementarnym zaufaniem. Wierzy, że jeśli coś mu będzie potrzebne, to się na pewno zjawi, zazwyczaj więc się zjawia. Ja, przeciwnie, wyznaję pogląd, że książki, mapy, nożyczki i taśma klejąca są niesolidnymi wagabundami, objawiającymi niepoprawną skłonność do oddalania się w nieznanym kierunku, jeśli nie zadbać, by pilnowały ściśle przydzielonego im miejsca. Przeto moje książki muszą zawsze przestrzegać surowej dyscypliny.
Zwykły czytelnik, mówiła [Virginia Woolf], "różni się od krytyka i uczonego. Jest gorzej wykształcony, a natura nie obdarzyła go tak szczodrze. Czyta raczej dla własnej przyjemności niż po to, by przekazywać wiedzę czy korygować czyjeś opinie. Przede wszystkim kieruje nim instynkt stwarzania sobie jakiejś całości ze wszelkich drobiazgów, na jakie natrafi".
istnieje pewien rodzaj dzieci, dla których "wybudzenie się" z książki jest niczym wynurzenie się z otchłani snu po mozolnym przepłynięciu warstw świadomości ku jawie mniej realnej niż pozostawiony za sobą stan ułudy.
Tymczasem nasze książki, nawet te wydrukowane na długo zanim się urodziliśmy, pozostały wiecznie młode. Odnotowały upływ rzeczywistego czasu, a że przypominały nam o wszystkich sytuacjach, w których były czytane i odczytywane ponownie, odbijały się w nich także poprzednie dziesięciolecia.
Dodaj cytat