Folwark Zwierzęcy

George Orwell
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 347 ocen kanapowiczów
Folwark Zwierzęcy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 347 ocen kanapowiczów

Opis

Orwell pisał: "Folwark zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską. Jednak, jak podkreślam, przesłanie utworu jest szersze: chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji (gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji, z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób) może doprowadzić jedynie do zmiany władców. Mój morał brzmi tak oto: rewolucje mogą przynieść radykalna poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się swych przywódców, gdy tamci zrobią, co do nich należy. [...] Nie można robić rewolucji, jeśli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takiego, jak dobrotliwa dyktatura."
Tytuł oryginalny: Animal farm
Data wydania: 1996
ISBN: 83-86611-88-X, 838661188X
Wydawnictwo: Da Capo
Stron: 136
Mamy 22 inne wydania tej książki

Autor

George Orwell George Orwell
Urodzony 25 czerwca 1903 roku w Indiach (Motihari)
George Orwell, właściwie Eric Arthur Blair. Pisarz i publicysta angielski, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej. Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przyjechał w 1907 roku. Jego dzieła odznaczają się inteligencją, dowcipem i wrażliwością na nie...

Pozostałe książki:

Córka proboszcza Brak tchu Rok 1984. Powieść graficzna Czy naprawdę schamieliśmy? Folwark zwierzęcy
Wszystkie książki George Orwell

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy aby skądś tego nie znamy? Czy intuicja czegoś nam nie podszeptuje?

22.04.2021

Jak to jest – bo dla mnie stanowi to ciągły, wprost gnębiący mnie dylemat – czy pewne książki samoczynnie wskakują w nasze ręce, czy to jednak my wskakujemy w nie? Czy książki są bardziej inteligentne, aniżeli my – czytelnicy? Te pytania nie męczą mnie od dziś, lecz już od dawna... Dawna... Bo przy każdej powieści okazuje się, że to jest ten cz... Recenzja książki Folwark zwierzęcy

Wizja świata tak dobrze nam znanego

21.08.2020

W pewnym momencie przychodzi czas na wielkie zmiany, które mają doprowadzić do całkowicie odmiennej rzeczywistości. Ma być ona lepsza, dająca szczęście i komfort życia. Ma być ona utopią istniejącą w nieskończoność. Ma spełnić oczekiwania każdej żywej istoty. Jednak jak dojść do tak olbrzymich zmian? Narzuca się powiedzenie, że zmiany łączą się z ... Recenzja książki Folwark Zwierzęcy

Folwark... Dworski czy Zwierzęcy?

17.07.2020

Powieść graficzna pt. „ Folwark Zwierzęcy” to adaptacja graficzna książki o tym samym tytule, napisanej przez George’a Orwella. Autorem jej jest Odyr. „Folwark Zwierzęcy” to opowieść o zwierzętach, które postanowiły zaprotestować przeciwko okrucieństwie swojego pana i przeprowadzić rewolucję. Na jej czele stały świnie, jako że uważano je za naj... Recenzja książki Folwark zwierzęcy. George Orwell

@gloria11@gloria11 × 4

Władza, władza, w moje ręce władza

27.05.2021

"Władza, władza, w moje ręce władza" I kolejna klasyka gatunku. Książka znana, lubiana, polecana i kolejna pozycja autora, która nie traci nic z treści oraz wniosków z niej płynących, a wręcz zyskuje w miarę aktualnych wydarzeń. Orwellowi udało się stworzyć dzieło ponadczasowe, które świetnie odnalazło się podczas pierwszego wydania, jak i kolejny... Recenzja książki Folwark zwierzęcy

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2021-01-31
9 /10
Przeczytane Biblioteka domowa Czytane wielokrotnie przeczytane 2021 przeczytane przed 2015 rokiem

Kolejny raz zachwyca mnie mistrzowskie ukazanie mechanizmów narodzin i rozwoju rządów totalitarnych i reakcji na nie tych, którym w takim systemie przyszło żyć.

Ponadczasowe. Uniwersalne. Do przemyśleń. Polecam.

× 14 | link |
@Bookmaania
2021-04-17
10 /10
Przeczytane

Wszystko sprowadza się do władzy.

Wiejskie gospodarstwo, a w nim źle traktowane przez gospodarza zwierzęta. Przepracowane, uważające się za wykorzystywane, chcą animalizmu. Dochodzi do buntu zwierząt i wspólnymi siłami przepędzają swojego opiekuna. Początkowa sielanka i wolność jest dla nich długo oczekiwaną nagrodą, jednak z czasem idealny plan zaczyna mieć komplikacje.

Wracacie do przeczytanych książek? Osobiście lubię, a dodatkowo kiedy książka jest dla mnie wartościowa i ukazuje wykonujący się realizm, powracam.
Napisałam, 'Wszystko sprowadza się do władzy', jednak także zależny jest charakter osoby, która tej władzy się podejmuje. Jak doskonale wiemy, jesteśmy na każdym kroku poddawani manipulacjom. Jesteśmy tylko 'zwierzyną' w rękach rządzących, którzy mogą robić z nami co tylko chcą. Stąd wynika wiele zależności przyczynowo skutkowych, ale o nich każdy musi przekonać się osobiście.

Ta książka jest smutna i nad wyraz prawdziwa. Stworzona w 1943 roku, pokazuje jak na przestrzeni wieków historia lubi się powtarzać.

Książkę należy przeczytać i wyciągnąć własne wnioski. Może co niektórym ''Folwark zwierzęcy'' otworzy oczy na ten smutny i przykry świat jaki nas otacza.

× 9 | link |
@ksiazka_w_pigulce
2020-06-12
9 /10
Przeczytane


I kolejna klasyka gatunku. Książka znana, lubiana, polecana i kolejna pozycja autora, która nie traci nic z treści oraz wniosków z niej płynących, a wręcz zyskuje w miarę aktualnych wydarzeń. Orwellowi udało się stworzyć dzieło ponadczasowe, które świetnie odnalazło się podczas pierwszego wydania, jak i kolejnych, mijających dekad. George Orwell napisał Folwark zwierzęcy jeszcze w 1943 roku. Z racji zawieruchy wojennej książka czytelnikom ukazała się dopiero dwa lata później i w miarę ekspansji można było prześledzić zarówno ciepłe przyjęcie przez odbiorców, jak i obawy poszczególnych państw względem drugiego dna, jakie przebijało z antyutopii autora. W samej tylko Polsce książka ze względów politycznych podlegała przez pewien okres czasu cenzurze. Koniec końców Folwark Zwierzęcy to ponadczasowa klasyka, która nawet dziś - w dobie cyfryzacji, fake newsów, dyktatorskich poczynań, jakie dochodzą do nas zza naszych wschodnich granic - może być aktualnie odnoszącym się do trawiących nas bolączek przesłaniem.

Zwierzęta i ich pan, rewolucja, która wywraca wszystko do góry nogami, nowy ład i porządek. Przywódcy, którzy zachłysnęli się poczuciem władzy, a pięknymi słowami sprzed uzyskania stanowiska aktualnie wycierają sobie gębę, by nie powiedzieć nieco wulgarniej przesuwając margines tolerancji w kierunku szlachetnej części pleców. Nie pamięta wół, jak cielęciem był, a chciałoby się dosłownie rzecz: nie pamięta świnia, jak prosięciem była.

"Folwark zwier...

× 3 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-11
10 /10
Przeczytane 100 Time 100 BBC 1001 książek, które musisz przeczytać 100 zakazanych książek - historia cenzury Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Mam w domu 📚 100 Modern Librarys best novels

Ta opowieść o zwierzętach przemyca również uniwersalną prawdę - ten, kto dorwie się do koryta, nawet w imię wielkich idei, może wykorzystać swoją pozycję dla własnych celów, szczególnie jeżeli nie będzie pilnowany i rozliczany ze swoich czynów. Gdy naiwnie damy się omamić idei dobra ogółu, może okazać się, że może my jesteśmy równi, ale są też i równiejsi. A obalona rzeczywistość może szybko powrócić, w końcu bat to sprawdzona metoda. Opozycja zaś zostanie największym wrogiem, odpowiedzialnym za każde niepowodzenie nowego, najwspanialszego systemu. Nawet tajne dokumenty się znajdą, bardzo wygodne.

W trakcie czytania "Roku 1984" w głowie kołatała się myśl: jak można dać się tak urobić? "Folwark" zaś w genialny sposób ukazuje owy proces urabiania. Od pięknych idei i walki o nie, poprzez mleko i jabłka, aż po dające do myślenia zakończenie.

Niby krótka historyjka o farmie rządzonej przez zwierzyniec, a tyle treści. Polecam każdemu, żebyśmy nie dali się urobić jak Boxer, pracując dzielnie na czyjeś wygody i rozdawnictwo, ślepi na własną krzywdę.

× 3 | link |
@Maynard
2010-04-09
Przeczytane Kanon na koniec wieku

Pisząc w odniesieniu do moich niedawnych wypocin na temat pastiszu, parodii i "krzywego zwierciadła" nawiązuje uroczyście i stwierdzam: TO JEST WŁAŚNIE TO! Klasyka w każdym calu, zawoalowane szyderstwa, świnie jako komuniści a świat jako wiejskie podwórko. Rzuca mi się na usta cytat z Sapkowskiego - "oto cała metafora świata - po prawo kościół, po lewo bordel a pośrodku kupa gówna". Nie wiem tylko czemu w niektórych przekładach Snowball figuruje jako Chyży, co ma piernik do wiatraka (oprócz tego że mają tyle samo liter). Pamiętam też całkiem udaną ekranizacje powieści.

× 3 | link |
@Jenny_89
2011-10-20
10 /10
Przeczytane

Ta "minipowieść" G. Orwella jest przykładem utworu, kiedy przewagę formy nad treścią można uznać za jak najbardziej pozytywną. Autor trafnie i ironicznie przedstawił wizję komunizmu pod postacią "bajki" o zwierzętach, które zaniedbywane i wyzyskiwane postanawiają wzniecić powstanie przeciw człowiekowi. Zwierzęta to tak naprawdę ludzie, a to co im się przydarzyło jest odzwierciedleniem działań człowieka. Folwarki w tym utworze to państwa sąsiadujące ze sobą na politycznej mapie, wśród których jedno dokonało rewolucyjnego przewrotu. Prawda o czynach wodzów - świń i wydarzeniach na zbuntowanym folwarku jest prawdą o ludziach - potwierdziła to historia Rosji Radzieckiej. "Folwark Zwierzęcy" jest mistrzowskim połączeniem z pozoru prostej, napisanej nieskomplikowanym językiem opowieści z historią ukazującą problemy wielkiej wagi.

× 2 | link |
@iziu08
2011-03-07
8 /10
Przeczytane

Mimo że była to lektura - podobała mi się ; )) Jakoś tak działała na moją wyobraźnię i podczas czytania niemal widziałam w swoim pokoju te wszystkie zwierzęta i świnie chodzące na dwóch nogach.. ; p Właściwie dobrze się stało, że dodano ją do kanonu lektur, bo tak sama od siebie raczej bym nie sięgnęła.. I żałowałabym na pewno. Niby nic takiego nadzwyczajnego, porywającego, ale znać trzeba, tym bardziej, że krótkie ;]

× 2 | link |
@Anusiekkk
2010-02-17
8 /10
Przeczytane

W moim bibliotecznym wydaniu na okładce widnieje napis: "lektura szkolna IV LO" (; Zagadka nierozwiązana, Towarzysze... Co do samej książki - mechanizm działania dzisiejszego świata na podstawie tej książki zrozumiałby niejeden chłopiec czy dziewczynka w wieku lat dziesięciu. Niemniej jednak lekturka wywiera wrażenie chyba na każdym: przez prostotę, a zarazem kryjącą głębię. "Cztery nogi dobrze, dwie nogi ... ".

× 2 | link |
@Eleazar
2011-01-15
10 /10
Przeczytane Książki: Lektury szkolne

Od dawna zamierzałem przeczytać, ale a to nie było jej w bibliotece, a to miałem coś innego zaplanowane do czytania... w końcu dorwałem książkę i przeczytałem w jedno popołudnie. Przyznam, trochę mnie zdołowała. Zdołowało mnie to, że te zwierzęta były czasem takie głupie, że dawały sobie wmówić kłamstwa, które serwował im Squealer... Książka doskonale obrazuje zachowanie ludzi, ma w sobie dużo mądrości.

× 2 | link |
@xNiedostepnax
2012-02-19
10 /10
Przeczytane Moja biblioteczka

Zaskakująco prawdziwa i wstrząsająca opowieść. Jest to jeden z tych tytułów, po które każdy z nas powinien sięgnąć chociaż raz w życiu. Książka warta przemyślenia - szczególnie ostatnie zdanie, które na długo utkwi w mojej pamięci, tym samym znajdując się na liście ulubionych cytatów.

× 2 | link |
@meandmybookzpl
2021-04-06
10 /10
Przeczytane


“Człowiek jest jedynym stworzeniem, które konsumuje, niczego nie produkując. Nie daje mleka, nie znosi jaj, jest zbyt słaby, by ciągnąć pług, nie potrafi dogonić królika. A jednak jest panem wszystkich zwierząt. Zapędza je do pracy, przydziela minimalne ilości pożywienia, by nie głodowały, a resztę zatrzymuje dla siebie.”


No właśnie.. “Jakim prawem?!” pomyślał Major, knur mieszkający na jednym z angielskich folwarków. Dlaczego życie zwierząt to nędza i cierpienie, skoro każdego dnia pracują ponad swoje siły? To Jones, właściciel gospodarstwa, daje im minimum, a resztę zostawia dla siebie. To on jest odpowiedzialny za niski poziom ich życia i to on jest problemem, którego trzeba się pozbyć. Reszta mieszkańców gospodarstwa, po wysłuchaniu starego i szanowanego knura, szybko przyznała mu rację. Czas na zmiany! Czas wygnać człowieka i ustanowić nowe prawo, aby wszystkim zwierzętom żyło się lepiej. I najważniejsze..


„Pamiętajcie również, że walcząc z człowiekiem, nie wolno wam się doń upodobnić. Nawet wtedy, kiedy go zwyciężycie, nie przejmujcie jego wad.”.


Kiedyś powieść Orwella była ostrzeżeniem przed totalitaryzmem sowieckim. Teraz przestrzega przed niebezpieczeństwami, wynikającymi z wiecznie odradzającym się we współczesnych demokracjach pragnieniem narzucenia wszystkim utopijnej równości. Nastawiałam się raczej na kawał, poważnej historii, a dostałam coś na wzór bajki, napakowanej po brzegi ...

× 1 | link |
@tsantsara
2019-11-26
9 /10
Przeczytane Fantastyka Literatura angielska

Istnieje też bardzo dobry komiks (z pewnością dziś już nawet kilka) wg. książki Orwella, w Polsce wydany po raz pierwszy poza oficjalnym obiegiem. Ja korzystałem z wydania autorstwa Maćka Białego [pseud. - właśc. Robert Śnieciński] i Karola Blue [pseud. - właśc. Fernando Molina] w wydaniu: B.m. [Warszawa]: Rekontra © 1985

× 1 | link |
@Goszka
2011-05-10
8 /10
Przeczytane

Książkę przeczytałam z przymusu, bo szkoła, ALE podobała mi się. Bardzo dobrze został przedstawiony świat polityków. Najbardziej podobała mi się ostatnia strona z naciskiem na ostatnie zdanie. Rozbudowane uosobienie na + :).

× 1 | link |
@direth
2008-12-07
10 /10
Przeczytane

Świnie nie tylko tkankowo są bardzo podobne do człowieka...po tej książce zdecydowałam zostać wegetarianką...pozornie cieniutka lekka książeczka, ale wystarczyło by zmienić choć jedno(moje)życie

× 1 | link |
@Bella17
2011-04-02
10 /10
Przeczytane

Genialna lektura. Czytalalam pare lat temu, wczoraj do iej powrocilam. Bardzo dolujaca to fakt. Szkoda glupoty tych zwierzat, symbolizujaca ludzka glupote.

× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych.”
× 2
#
“Osły mają długie życie. Żadne z was nigdy nie widziało martwego osła.”
× 1
#
“Psy cyrkowe skaczą, gdy treser strzeli z bata, ale naprawdę dobrze wyszkolony pies wykonuje skok bez bata”
× 1
#
“Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych”
× 1
#
“Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. ”
× 2
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl