Forteca w źrenicy czasu

Carolyn Janice Cherry "C.J. Cherryh"
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Forteca w źrenicy czasu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

W zrujnowanej wieży Ynefel mieszka ostatni z wielkich mędrców- Mauryl. Pewnej nocy w akcie Starej Magii powołuje on do życia Formę, zamierzając rozliczyć się z dawnymi przeciwnikami. Niestety, młodzieniec, którego stworzył, nie ma niezbędnej wiedzy, jest prostoduszny i szczery i mimo że otrzymuje tajemną Książkę, nie potrafi odczytać ani jednego słowa. Po śmierci mistrza Tristen opuszcza Stare Ziemie i udaje się do twierdzy Zeide, wkraczjąc w nową epokę wypełnioną zdradami, walką o władzę i wojnami. Przez cały czas chroni go czar, aż wreszcie, kiedy w wirze wydarzeń opada zasłona niewiedzy, ujawnia się jego niezwykła moc. Od tej chwili wrogowie Mauryla stają się i jego wrogami.
Tytuł oryginalny: Fortress in the Eye of Time
Data wydania: 1999
ISBN: 83-7150-610-4, 8371506104
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykle: Tristen, tom 1, Fortece | Tristen, tom 1
Stron: 788
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Carolyn Janice Cherry "C.J. Cherryh" Carolyn Janice Cherry "C.J. Cherryh" C.J. Cherryh, właściwie Caroline Janice Cherry – amerykańska pisarka fantasy i fantastyki naukowej. Laureatka nagród Hugo i Locusa, a także Damon Knight Memorial Grand Master Award za całokształt twórczości. Urodziła się w Saint Louis. W 1965 roku u...

Pozostałe książki:

Forteca orłów Region Węża Ognie Azeroth Forteca smoków Forteca sów
Wszystkie książki Carolyn Janice Cherry "C.J. Cherryh"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Forteca w źrenicy czasu aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@janusz.szewczyk
2021-11-21
6 /10
Przeczytane PRZENIESIONE Posiadam 2017

Nieco staroświecka w stylu, melancholijna i cierpiąca na dłużyzny powieść fantasy, stanowiąca pierwszy tom pięciotomowego cyklu "Fortece" (w Polsce ukazały się jedynie cztery). Sięgnąłem po nią, bo z dawnych lat z sympatią wspominam cykl "Morgaine". Poza tym, C.J. Cherryh jest renomowaną i popularną pisarką, chociaż w Polsce jej książki przestały się ukazywać około 2001 roku. Nie wiem jakie były tego przyczyny, ale lektura "Fortecy w źrenicy czasu" pokazuje, że książka ta wyraźnie odstaje od współczesnych trendów w fantasy. Nie jest to powieść przygodowa w typowym tego słowa znaczeniu, ani humorystyczna, a za to zawiera elementy polityczne i filozoficzne. Głównym bohaterem jest wskrzeszony (przywołany magią) chłopak imieniem Tristen, który nie zna swojego dawnego życia, nie posiada żadnych wspomnień i uczy się wszystkiego od podstaw, przypominając sobie znaczenia słów, dawne umiejętności i miejsca, które znał w dawnym życiu. Cele maga, który go stworzył (odtworzył? przywołał?) nie są do końca znane (umarł (?) on w strategicznym momencie, zanim zdążył Tristena wyszkolić), ale wiele wskazuje na to, że Tristen miał być orężem do walki z dawnym złem.

Powyższy opis wygląda jak typowa fabuła fantasy. Różnice widać jednak w staranności z jaką autorka opisuje ewolucję (to chyba najlepsze określenie) Tristena od przerażonego i posłusznie wykonującego polecenia chłopaka do nieco nieporadnego, ale potężnego maga. Niestety, ta staranność i szczegółowość opisu rozwoju Tristena z...

| link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane

Sam tytuł powalający ;)
Reszta też daje radę.

| link |
@Beata_
2019-11-12
7 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
@yantri
2018-12-31
5 /10
Przeczytane
@Tymon
2010-08-06
8 /10
Przeczytane
NA
2008-05-26
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Forteca w źrenicy czasu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Forteca orłów
Forteca orłów
Carolyn Janice Cherry "C.J. Cherryh"
6.8/10
W odwiecznej wojnie czarodzieja Mauryla z władającym czarną magią Hasufinem ważną rolę odgrywa obdar...
Forteca sów
Forteca sów
Carolyn Janice Cherry "C.J. Cherryh"
8/10
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl