Free Lunch. Darmowy obiad

Rex Ogle
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Free Lunch. Darmowy obiad
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszająca prawdziwa historia chłopca dorastającego w rodzinie dotkniętej chronicznym ubóstwem, nie tylko materialnym. Po latach wyrósł na błyskotliwego pisarza, który pracuje dla Marvel Comics i DC Comics, tworząc m.in. książki powiązane z Lego, Gwiezdnymi Wojnami i X-Menami.

Ale póki co Rex Ogle ma dziurawy plecak, zniszczone ubrania i młodszego brata. Brakuje mu szkolnych przyborów, warunków do nauki i nieustająco – pieniędzy. Codziennie próbuje uniknąć upokorzenia, które czuje w szkolnej stołówce, kiedy korzysta z programu Free Lunch. W domu czekają na niego bezrobotna matka i ojczym, zajęci głównie unikaniem jakiejkolwiek pracy i wyłudzaniem pomocy. Postrzegany przez pryzmat biedy chłopak zmaga się z codziennością i głodem – tym fizycznym, ale i emocjonalnym. W jego dzieciństwie nie następuje żaden radykalny przełom, Rex nie wygrywa na loterii, nie znajduje walizki pieniędzy. On tylko pewnego dnia zaczyna rozumieć, że to nie jego wina. Że to nie on powinien się wstydzić.

Tytuł oryginalny: Free Lunch
Data wydania: 2020-11-25
ISBN: 978-83-66329-52-2, 9788366329522
Wydawnictwo: Mamania
Stron: 256
dodana przez: mewaczyta

Autor

Pozostałe książki:

Free Lunch. Darmowy obiad Tajemnice East Emerson
Wszystkie książki Rex Ogle

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Darmowy obiad

WYBÓR REDAKCJI
6.01.2021

 Gdy myślę o książce „Darmowy obiad", przed oczami staje mi matka, która ciągle krzyczy i której przyjemność zdaje się przynosić sprawianie swoim dzieciom bólu. Ojczym, który bije swoją partnerkę, gdy nie może już jej znieść. Dziecko, które niczego nie rozumie, a w jego oczach zbyt często są łzy. Chłopiec, który musi opiekować się młodszym braci... Recenzja książki Free Lunch. Darmowy obiad

@mewaczyta@mewaczyta × 8

Przemoc i bicie gratis

8.12.2020

Czy w świecie wielkopowierzchniowych marketów, marnowania jedzenia i wszechobecnego dobrobytu można głodować? Okazuje się, że tak. Zapewnienie dziecku pożywienia to podstawowe zadanie rodziców. Nie wyobrażam sobie, by mojemu dziecku mogłoby zabraknąć jedzenia. Często nie uświadamiamy sobie, że w ogóle na świecie może głodować tak wiele dziec... Recenzja książki Free Lunch. Darmowy obiad

@Zaneta@Zaneta × 3

Wszechobecny głód

9.03.2021

Opowiedziano mi historię pełną uczuć, których nie chciałabym poznać. Historię, która wydarzyła się naprawdę, co sprawia, że jest jeszcze straszniejsza. Z każdego jej fragmentu, najmniejszego nawet skrawka, wyziera głód. Echem niesie się dookoła głośne burczenie w brzuchu. W klatce piersiowej rozbrzmiewa dziwny stukot serca, jakby było puste w środ... Recenzja książki Free Lunch. Darmowy obiad

@potarganerude@potarganerude × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2020-12-09
9 /10
Przeczytane

RexOgle, chłopiec pochodzący z biednej rodziny nie ma łatwo w życiu. Od samego początku musi radzić sobie sam i trwać w przemocy domowej, trudnych warunkach oraz licznych wyrzeczeniach spowodowanych trudną sytuacją finansową. Kiedy zostaje zgłoszony w szkole przez matkę do programu Darmowe Obiady, jest oburzony i zażenowany, z sytuacji, która po raz kolejny go spotyka. Zaczyna czuć się odrzuconym przez szkolne społeczeństwo, a o za tym idzie wycofuje się.

Poruszyła mnie bardzo książka autora. Jest to jego osobista historia z trudnego dzieciństwa, kiedy martwił się o kolejny dzień, na domiar nie tylko swój. Kiedy dzieciństwo jest odebrane, a zamiast sielskiego wolnego czasu i zabawy, dziecko jest przytłoczone ogromem obowiązków, sytuacja nie idzie w żadnym pozytywnym kierunku. Jednak w życiu nie jest kolorowo, a są i takie okoliczności kiedy człowiek sięga dna. Tak też jest w tej książce, a autora za jego przejście i wkroczenie w dość szybkim wieku do dorosłego świata ogromnie podziwiam. Książka spisana po latach i jak sam wspomniał, powrót do sytuacji z przeszłości w dalszym stopniu jest w nim zakorzeniony i niestety przytłumione emocje biorą górę.

Smuciłam się, płakałam i śmiałam z pisarzem. Książka życiowa, niezwykle emocjonująca. Polecam każdemu, aby spojrzał inaczej na swoje otoczenie i docenił to co ma, bo w wielu rodzinach w dalszym ciągu dzieją się takie osobiste tragedie.


× 13 | link |
@czerwonakaja
2021-02-19
8 /10
Przeczytane

Wystarczy rozejrzeć się dobrze wokół siebie by zauważyć, że są wśród nas takie dzieci, których dzieciństwo doświadcza ubóstwem i głodem.
Wystarczy nauczyć swoje dzieci empatii i tego, by nie piętnowały swoich kolegów i koleżanki, które pochodzą z rodzin, gdzie jest ciężko.

Rex Ogle pokusił się o to, by opisać kawałek swojego dzieciństwa, które naznaczone było niełatwą codziennością, uczuciem głodu, brakiem nowych ubrań, przyborów szkolnych, ale i podszyte przemocą i lękiem.
Wiecznie krzycząca matka i ojczym stosujący przemoc, to rodzina nie do pozazdroszczenia.
Do tego doszła codzienna dawka wstydu, kiedy jego mama zapisała go wraz z bratem do szkolnego programu darmowych posiłków, a on tak bardzo starał się by ukryć przed rówieśnikami swoją biedę, aby nie być pośmiewiskiem.
Na szczęście znalazł sposób by radzić sobie z życiem jakie dał mu los dzięki bratu, przyjacielowi i babci.

Temat poważny, niełatwy, a sposób, w jaki przedstawia go Autor @thirdrex pozwala na lekkość czytania, choć jednocześnie nie pozbawia czytelnika refleksje na temat tego, jak życie potrafi pozbawić dzieciństwa obarczając problemami zbyt młode głowy.

Dzięki @czytajacamewa miałam okazję przeżyć słodko-gorzkie spotkanie dziękując w duchu swoim rodzicom za dobre dzieciństwo.

Polecam gorąco!

...

× 4 | link |
@jelonka11
2020-12-14
9 /10
Przeczytane

wstrząsająco smutna książka, o takiej biedzie, że marzenia koncentrują się wokół płatków śniadaniowych

× 1 | link |
@pierwszyrozdzial
@pierwszyrozdzial
2020-12-03
10 /10

Bieda i ubóstwo to odwieczny problem każdego społeczeństwa. Brak środków do życia nie oznacza tylko głodowania, noszenia starych ubrań czy braku prezentów pod świąteczną choinką. Oznacza też życie w ciągłym wstydzie i zażenowaniu. Właśnie takie dzieciństwo wspomina Rex Ogle w swojej krótkiej książce „Darmowy obiad” („Free Lunch„). Bardzo, bardzo cieszę się, że miałam okazję przeczytać te 250 stron akurat przed Świętami – takie opowieści zawsze skłaniają mnie do refleksji, a w tym szczególnym czasie jest ona jeszcze poważniejsza!

ZARYS FABUŁY

Rex Ogle nie miał beztroskiego dzieciństwa – razem z mamą, ojczymem i młodszym bratem mieszkał w średnio przyjemnej okolicy teksańskiego miasteczka. Jego biologiczny ojciec zostawił rodzinę krótko po narodzinach syna, ograniczał się jedynie do wysyłania alimentów i corocznego spotkania. Mimo biedy, która niewątpliwie towarzyszyła rodzinie, Rex był lubiany w szkole i bardzo dobrze się uczył.

Bieda nie był największym problemem Rexa. Znacznie gorsza była agresja, z jaką spotykał się w domu – mama chłopca cierpiała na załapanie nerwowe, a swoje frustracje rozładowywała na starszym synu. Dlatego chłopiec często chodzić posiniaczony, cichy i poddenerwowany. Największym problemem było jednak ukrycie przed kolegami złej sytuacji domowej – każde wyjście na stołówkę wiązało się z odhaczeniem nazwiska na specjalnej liście osób, którym przysługują darmowe obiady szkole. Zażenowanie, które towarzyszyło mu każdego dnia ...

| link |
@potarganerude
@potarganerude
2021-03-01
7 /10
Przeczytane
@Aleksandra_99
2021-02-19
10 /10
Przeczytane
@kejsikej_czyta
2021-01-25
7 /10
Przeczytane WSPÓŁPRACA
@Zaneta
2020-12-08
10 /10
Przeczytane 2020 GRUDZIEŃ
@mewaczyta
2021-01-06
9 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

każda rodzina się kłóci
Trudno mi się do tego przyznać, ale żałuję, że nie mam innej mamy. Takiej, która by się mną opiekowała, a nie na odwrót.
Nie boję się potworów, wampirów i czarownic, nawet jeśli zabijają ludzi. Mam wrażenie, że rzeczywistość bywa znacznie bardziej przerażająca.
Bycie biednym w tym kraju jest jak... jak głodowanie na przyjęciu ze szwedzkim stołem.
Nie marnuj czasu, rozmyślając o rzeczach, których nie możesz mieć. Bądź zawsze czysty i schludnie ubrany, dobrze się zachowuj, pracuj na dobre oceny, a zobaczysz, że wszystko się ułoży.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl