Frida Kahlo i kolory życia

Caroline Bernard
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Frida Kahlo i kolory życia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Odważna, silna, zdecydowana. Kobieta, która stała się ikoną.

Meksyk, 1925 rok. Frida marzy o karierze lekarza, jednak straszny wypadek niweczy jej plany. Przykuta do łóżka przegląda kolorowe albumy i uczy się malować, tworząc pierwsze autoportrety. Traci pełną sprawność, ale odnajduje prawdziwą pasję – sztukę. Zachęcona przez ojca pokazuje swoje obrazy słynnemu malarzowi Diego Riverze. Dziewczyna zakochuje się w nim do szaleństwa, nie bacząc na dzielącą ich różnicę wieku, ani jego reputację kobieciarza.

Diego nie tylko pokazuje jej niezwykły świat artystycznej bohemy, ale również przynosi jej cierpienie. Motywuje ją i popycha do działania, a jednocześnie rani licznymi zdradami. Malarka nie potrafi żyć z nim, nie potrafi żyć bez niego. Wie, że nic nie jest wieczne, dlatego rzuca się w wir życia i sztuki. Oczarowuje paryskich surrealistów i słynnego Picassa, rozkochuje w sobie Trockiego. Frida żyje na własnych zasadach, wbrew oczekiwaniom społecznym i stereotypom. Idzie swoją drogą. Jednak dojdzie nią do miejsca, w którym będzie musiała zakwestionować wszystko, w co dotychczas wierzyła.


Data wydania: 2021-04-14
ISBN: 978-83-240-7936-0, 9788324079360
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Seria: Wyjątkowe kobiety
Kategoria: Biografia
Stron: 352
dodana przez: chudini0505

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Frida Kahlo malarka z Meksyku

11.02.2022

Wydawnictwo Znak Horyzont wydało serię książek pod wspólnym tytułem Wyjątkowe Kobiety. Jako sroka okładkowa wiedziałam, że muszę je przeczytać i to nie tylko ze względu na okładki, ale przede wszystkim na kobiety, o których opowiadają te książki. Jako pierwszą kupiłam Fridę Kahlo i kolory życia autorstwa Caroline Bernard. Myślę, że Fridy Kahlo ni... Recenzja książki Frida Kahlo i kolory życia

Kolory Fridy Kahlo

7.04.2021

Charyzmatyczna, zakochana w życiu. Cudowna malarka. Silna kobieta. Frida Kahlo to artystka, której nie trzeba przedstawiać. Uwagę przyciąga nie tylko wyrazista, oryginalna uroda, ale przede wszystkim poruszające dzieła. Dziś nadal inspiruje – ostatnio w postaci kolekcji ubrań, dodatków i akcesoriów. Barwna niczym ptak, który skrywał mnóstwo ... Recenzja książki Frida Kahlo i kolory życia

@Zaneta@Zaneta × 4

Maluję siebie, bo jestem samotna.

7.04.2021

"Maluję siebie, bo jestem samotna. Jestem tematem, który znam najlepiej". Frida Kahlo - Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón - Meksykanka, malarka, a przede wszystkim kobieta, która fascynowała (i nadal fascynuje) nie tylko za pomocą talentu i obrazów, ale też tym, jak potrafiła sobie radzić z życiem, które nie było dla niej łaskawe, a mimo t... Recenzja książki Frida Kahlo i kolory życia

Frida Kahlo i kolory życia

13.05.2021

„Frida Kahlo i kolory życia” to pierwsza książka z cyklu #wyjątkowekobiety i jest to wybór niezwykle trafiony, bo któż z nas nie kojarzy choćby jej zrośniętych szerokich brwi, czy oryginalnych autoportretów. Dzięki #carolinebernard poznajemy ją dużo głębiej. Autorka stworzyła własną interpretację życia artystki, powieść biograficzną o kobiecie kon... Recenzja książki Frida Kahlo i kolory życia

Moja opinia o książce

Opinie

@tea.books.lover
2021-04-19
7 /10
Przeczytane

Wydawnictwo Znak Horyzont rozpoczęło serię Wyjątkowe kobiety, która składać się będzie z fabularyzowanych biografii niezwykłych artystek. Bohaterką pierwszego tomu jest Frida Kahlo - meksykańska malarka, której życie pełne było bólu, ale również koloru, pasji i szukania piękna w otaczającym ją świecie. Przyznam szczerze, że wiedziałam o niej bardzo mało, a nie przepadam za czytaniem suchych biografii, dlatego zainteresowała mnie powieść Caroline Bernard, bo w takiej formie o wiele łatwiej jest mi czytać o ludziach, którzy żyli naprawdę.

Autorka, w oparciu o liczne dostępne źródła dotyczące Fridy Kahlo, stworzyła pasjonującą opowieść o młodej kobiecie, której los odbiera zdrowie i kawałek po kawałku niszczy ją fizycznie, ale nie jest w stanie zabrać jej pasji do malowania, bogatej wyobraźni i głęboko zakorzenionej miłości do Meksyku, jego historii i kultury. Ten aspekt książki był dla mnie najciekawszy, jak mocno, nawet podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych i Europie, Frida trzymała się swoich korzeni, co objawiało się w jej charakterystycznym stylu ubierania się, a także w jej obrazach.

Osią powieści, jak i życia Fridy, był jej związek z 20 lat od niej starszym malarzem Diego Riverą, bez którego nie umiała żyć, choć stale przysparzał jej cierpienia. Bynajmniej nie jestem ekspertką w temacie, ale myślę, że autorka wspaniale przedstawiła rozterki malarki, jej uczucia, przemyślenia, pozwalając czytelnikom naprawdę ją poznać i wyobrazić sobie, jak wyglądał...

× 4 | link |
CZ
2021-04-09
8 /10
Przeczytane Posiadam

Frida Kahlo - wyjątkowa, zdecydowana, utalentowana niezwykła artystka, egzotyczna piękność z Meksyku.

Marzeniem Fridy było zostać lekarką. Jednak okrutny wypadek komunikacyjny w wieku 18 lat zniweczył te plany. Cudem przeżyła, po dwóch latach leczenia, Frida staje się inną kobietą. Podczas długiego leczenia, leżąc unieruchomiona w łóżku uczy się malować. Poznanie o 20 lat starszego, uznanego artysty, Diego Rivera, spowodowało, że Frida uwierzyła w swój talent malarski. Dzięki nim oddała się sztuce, postawiła na swój talent, Diego motywował ją do malowania.

W życie Fridy było wiele cierpienia, wiele operacji (ponad 30), wiele bólu. Jednak potrafiła korzystać także z przyjemności. Frida to barwna postać, tak samo jak jej barwne obrazy, wierna Meksykowi, odważna, energiczna, pewna siebie kobieta. Jej niepełnosprawność nie przeszkodziła, by cieszyć się życiem u boku Diego. Sztuka była dla niej oderwaniem się od bólu, cierpienia. Cierpi, nie poddaje się i maluje - swoje emocje przekazuje w licznych autoportretach.

Z przyjemnością przeczytałam książkę i polecam! Poznajcie wyjątkową kobietę, która odważyła się żyć według własnych zasad.

Następną bohaterką serii "Wyjątkowe kobiety" będzie Edith Piaf - ale na tę książkę musimy zaczekać jednak do jesieni.

× 2 | link |
@esclavo
2021-05-23
7 /10

Pewnie większość z nas kojarzy nazwisko Fridy Kahlo. I chociaż ja nigdy nie interesowałam się malarstwem, to wiem kim była. Książka o jej życiu, przedstawiona w bardziej przystępny sposób, niż standardowa biografia, wydawała sie idealnym sposobem na poznanie jej osoby bliżej.

Powieść jest fajnie napisana, spójna i dobrze mi się czytała. Autorka barwnie i plastycznie przedstawia losy naszej bohaterki, która zmaga się z przeciwnościami. A tych było wiele. Choroba, wypadek, zdrada. Jej życie pełne jest bólu fizycznego, ale i emocjonalnego. Ale chyba wszystko to składało się na talent bohaterki. Całe swoje cierpienie przelewała na płótno.

Nie wszystkie decyzje Fridy pochwalałam, więcej mnie denerwowało, a toksyczna relacja z mężem była dla mnie nie do przełknięcia. Doceniam walkę, jej talent, ale nie jest to książka, którą czytałam z przyjemnością, a z dużymi emocjami. I czasem z niezrozumieniem. Mimo tego, jeśli fascynuje was Frida Kahlo to ta powieść jest dla was.

× 1 | link |
@jusztuczka
2021-07-01
8 /10

Frida Kahlo. Jedni jej nazwiska nie znają w ogóle, inni kojarzą ją z nietypowymi obrazami, jeszcze inni ubóstwiają Fridę za jej odwagę, upór, chęć do życia, siłę i ogromną miłość. Ja, po przeczytaniu książki “Frida Kahlo i kolory życia” należę niezaprzeczalnie do tej ostatniej grupy ludzi.

“Frida Kahlo i kolory życia” Caroline Bernard to wspaniała, wyjątkowa powieść o fantastycznej kobiecie, która mimo przeciwności losu, potrafiła pozbierać się z gruzów ciała i marzeń i podnieść na nowo do życia. Ta niezwykła Meksykanka przeszła w swoim życiu bardzo dużo. Przede wszystkim, na samym jego początku, kiedy zaczęły otwierać się przed nią perspektywy, musiała porzucić marzenia, gdyż uległa straszliwemu wypadkowi. Odnalazła się jednak z powrotem dzięki malarstwu. Doceniała swoje piękno, potrafiła korzystać z własnej urody, korzystała ze swojego wyczucia, by wyróżniać się strojem. Straciła miłość swojego życia, by poznać kolejną i oddać się związkowy bezgranicznie. Pozwoliła się zdradzać, ranić, jednocześnie stojąc murem za Diego Riverą. Choć w powieści życie Fridy zostało opisane tylko w malutkim kawałku, możemy zobaczyć, jak wiele musiała przejść jedna kobieta i jak wiele udało jej się przetrwać.

Wiecie, dlaczego “Frida Kahlo i kolory życia” to piękna, wciągająca powieść? Ponieważ życie głównej bohaterki było jak powieść. Choć w posłowiu autorka zaznacza, że niektóre elementy zostały przez nią dopowiedziane, można sądzić, że malarka miała niesamowite życie, n...

| link |
@pierwszyrozdzial
2021-04-13
9 /10

Niepokorna, żywiołowa, pełna pasji i wytrwałości. Nosiła barwne stroje, przyozdabiają kruczoczarne włosy pięknymi, pachnącymi kwiatami, a miłością jej życia był niewierny mistrz malarstwa, którego przerosła! Frida Kahlo, jasna z najsłynniejszch malarek świata, której burzliwe życie stało się inspiracją dla wielu twórców!

Meksyk, lata 20 XX wieku - przerażający wypadek niszczmy plany i marzenia młodej dziewczyny, która chciała zostać lekarką. Frida nie do końca może pogodzić się z wypadkiem, w którym traci sprawność, oprócz fizycznego bólu odczuwa psychiczny dyskomfort towarzyszący jej do momentu okrycia nowej pasji - malarstwa.

„Frida Kahlo i kolory życia” to opowieść o sztuce, która diametralnie zmieniła życie młodej Meksykanki - dodała mu kolorów, śmiechu, miłości, ale również sprawiło, że stała się sławna i doceniona przez najsłynniejszch malarzy epoki (w tym samego Picassa). 𝗖𝗮𝗿𝗼𝗹𝗶𝗻𝗲 𝗕𝗲𝗿𝗻𝗮𝗿𝗱 napisała wspaniałą powieść biograficzną, której bohaterka nie tylko jest uznaną artystką, ale również walczącą o prawa kobiet komunistką, która kochała zwierzęta, Meksyk i swojego męża. Żucie, które nie oszczędzało Fridy nauczyło ją walki o swój głos, nieustępliwości i wytrwałości. Wszystkie te cechy przydały się jej w trudnym małżeństwie, ale również w pracy twórczej - na płótno przelewała wszystkie emocje, dzięki czemu spod jej ręki wychodziły charakterne i niezwykle obrazy. Powieść jest nad wyraz szczera, pełna rozmaitych uczuć i myśli - cieszę się, że Auto...

| link |
@Madison
2023-01-30
6 /10
Przeczytane
BL
2022-05-12
7 /10
Przeczytane
@rudemysli71
2022-02-11
8 /10
Przeczytane
@czytanie.na.platanie
2021-05-13
8 /10
Przeczytane Współpraca Przeczytane 2021 Posiadam
@Zaneta
2021-04-07
10 /10
Przeczytane 2021 KWIECIEŃ
@czerwonakaja
2021-04-07
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Frida Kahlo i kolory życia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl