Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956

Bogusław Kopka
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Przejmująca opowieść o najbardziej tajemniczym i okrutnym okresie w najnowszych dziejach Polski! Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku zlikwidowano obozy pracy przeznaczone dla jeńców wojennych i niemieckiej ludności cywilnej. W ich miejsce powstały ośrodki pracy przymusowej dla więźniów skazanych za przynależność do konspiracyjnych organizacji niepodległościowych. Władza PRL, kierowana przez Moskwę, wprzęgła katorżniczą pracę więźniów w tzw. plan sześcioletni. Liczne relacje świadków tamtych wydarzeń przybliżają nie tylko codzienną pracę w obozach Jaworzna, Rembertowa, Oświęcimia, czy Majdanka, ale również trudną, nierzadko śmiertelną codzienność okresu stalinowskiego i jego upadku.  
Data wydania: 2019-05-08
ISBN: 978-83-08-06857-1, 9788308068571
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Historia Polski
Stron: 445
dodana przez: mrbiggles

Autor

Bogusław Kopka Bogusław Kopka
Urodzony w 1969 roku w Polsce
Historyk i nauczyciel akademicki, autor licznych publikacji z zakresu II wojny światowej oraz dziejów PRL, w tym Obozy pracy w Polsce (1944–1950). Przewodnik encyklopedyczny (2002), Konzentrationslager Warschau: historia i następstwa (2007). Mieszka...

Pozostałe książki:

Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956 Das KZ Warschau Konzentrationslager Warschau Historia i następstwa Operacja Poeta. Służba bezpieczeństwa na tropach Czesława Miłosza Poland. First to Fight
Wszystkie książki Bogusław Kopka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gułagi nad Wisłą też istniały !

WYBÓR REDAKCJI
30.08.2020

Muszę przyznać, że przed przeczytaniem książki Bogusława Kopki, historyka – „Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956” miałam niewielkie rozeznanie w tym temacie. W Łodzi, moim rodzinnym mieście, jest więzienie na Sikawie, o którym kiedyś słyszałam, że po wojnie zamykano w nim Łodzian pochodzenia niemieckiego. Co ciekawe, n... Recenzja książki Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956

@Vernau@Vernau × 13

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@margota13
2020-11-24
8 /10
Przeczytane Komunizm Polska Historia

Starannie opracowane studium dotyczace ciemnej strony historii naszego kraju jaka byly komunistyczne obozy pracy. Napisane przystepnie, naswietlajace ogolny rys tego co dzialo sie w mrocznych latach 1944 - 1956. Moze stanowic wstep do dokladniejszego studiowania tematu, takze do czytania wspomnien, autobiografii czy reportazy. Bo tak naprawde wojna nie skonczyla sie w 1945 roku :( Praca jest uzupelniona nota bibliograficzna, z ktora warto sie zapoznac i wynotowac tutuly do przeczytania. Jest rowniez bogactwo przypisow, w ktorych znalazlam mnostwo materialow wartych przeczytania. POLECAM.

× 1 | link |
@Vernau
2020-08-30
7 /10
Przeczytane Historia powojenna Polski

Cytaty z książki

Stalin nie lubił Polaków, ponieważ odkrył, że przynależność narodowa jest dla nich ważniejsza niż przynależność klasowa. Przekonał się o tym w 1920 roku, kiedy załamał się marsz bolszewików na Warszawę.
Słowa węgierskiego pisarza Sandora Maraiego niech posłużą za zamknięcie tej części książki: "To przecież fantastyczny "interes", jedna z największych wypraw rabunkowych w historii, jeszcze nigdy dotąd tak systematycznie, z tak nowoczesną spedytorską organizacją zwycięzca nie obrabował zawłaszczonych krajów z pszenicy, tłuszczów, benzyny, węgla, maszyn, fabryk, siły roboczej i fachowców! - jak robią to Rosjanie w podbitych przez siebie krajach, i będą robić wszędzie, gdzie tylko sięgnie ich ręka i gdzie na to pozwolą"
Nie lepiej było z kompetencjami - często z powodu braku umiejętności liczenia i pisania funkcjonariuszy straży obozowej wykorzystywali do prac kancelaryjnych w działach administracyjnym i gospodarczym samych więźniów. Dobór kadr do pracy w stalinowskim więziennictwie, w którego skład wchodziły także obozy pracy, odbywał się na zbliżonych zasadach do tych obowiązujących w całym Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego. Kluczową sprawą przy rekrutacji nie były kryteria merytoryczne, lecz ideologiczne: poparcie dla władzy komunistycznej w Polsce.
Dodaj cytat