Irma

Marcin Gryglik
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Irma
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Znakomity kryminał retro.

Warszawa, rok 1964. Czasy Gomułki, wszechobecnych szpicli, totalitaryzmu wgryzającego się w każdą dziedzinę życia. Ale też czasy szalonych imprez w oparach wódki i papierosowego dymu, czasy jazzu i wielkości polskiego kina.

Zygmunt Weber, wybitny reżyser i pupilek reżimu trzęsący polską kinematografią, zostaje znaleziony martwy na planie swojego najnowszego filmu. Była to egzekucja z zimną krwią. Milicja odkrywa, że nikt w środowisku filmowym nie tęskni za zamordowanym – z tak wpływową osobą niemal każdy miał na pieńku. I niemal każdy odetchnął z ulgą po jego śmierci.

Do współpracy zostaje zwerbowana Irma Rawska, młoda aktorka o słabo rozwiniętej karierze, mocno rozwiniętym pociągu do morfiny i skomplikowanym życiu miłosnym. Aktorka zanurza się w słabo jej znany świat filmu, pełen romansów i intryg.
Tymczasem milicja odkrywa, że również Irma miała powody, by nie lubić Zygmunta Webera…
Data wydania: 2020-02-04
ISBN: 978-83-8116-837-3, 9788381168373
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 460
dodana przez: portana36

Autor

Pozostałe książki:

Chwile ostateczne
Wszystkie książki Marcin Gryglik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sex, drugs bez rock'n'roll'a

11.12.2021

Sex, drugs i rock'n'roll - bez rock'n'roll'a. Co to oznacza? że książka jest napisana miałko. Bardzo miałko. Choć temat zły nie jest. Gdyby miał to być pomysł na film, to ocena byłaby wyższa. Być może nawet zdecydowanie wyższa. Natomiast jako powieść... cóż, jest mdła, miałka i nijaka. Rzecz dzieje się w roku 1964, w czasach, które znamy (w w... Recenzja książki Irma

@ziellona@ziellona × 14

Ile kosztuje kariera?

13.04.2020

Dziś przeniesiemy się do świata kina. Nie będzie to jednak świat błysku fleszy. Będzie to świat pełen dymu tytoniowego, niemoralnych propozycji i folgowania pokusom. Świat, w którym sukces kosztuje ogromną cenę. Brutalny świat, w którym jedna decyzja może wynieść człowieka na szczyt sławy lub skazać na banicję. "- Weber to był taki człowiek, że t... Recenzja książki Irma

Irma

13.08.2020

Komunizm to czasy inne. Bliskie, a jednak odległe dla współczesnego pokolenia. Nie jest ono świadome drastycznych różnic w funkcjonowaniu państwa. Zna je tylko z historii i opowieści rodziców. To nie były łatwe czasy. Propaganda, niemoralne propozycje, kłęby dymu tytoniowego - to namiastka tego, co odnajdziemy w najnowszej powieści Marcina Gryglik... Recenzja książki Irma

Moja opinia o książce

Opinie

@kryminal_na_talerzu
2020-03-04
6 /10

"Irma" to druga wydana powieść Marcina Gryglika. Najpierw była powieść grozy z elementami kryminału, teraz kryminał retro.I muszę przyznać, że mam mały problem z tą książką. Widzę w niej potencjał, porusza wiele ciekawych tematów jak stosunek artystów do władzy, kontrasty pomiędzy tym, co mówiło się oficjalnie, a tym co w gronie przyjaciół, czy choćby bardzo aktualny temat molestowania seksualnego w pracy. Ma też kilka intrygujących bohaterów – jak zabity Weber, czy dwóch śledczych zajmujących się tą sprawą. Autor potrafi przyciągać uwagę czytelnika, chwilami akcja absorbuje, a dialogi mają pazur. Niestety tylko chwilami. Przez pozostałą część powieści dialogi są trochę sztuczne, jakieś takie nieporadne. Akcja stoi w miejscu, a zagadka kryminalna schodzi na dużo dalszy plan. Chwilami się nudziłam, chwilami irytowałam. No i jeszcze na koniec tego wszystkiego dostajemy romans. Oj, książka poszła chyba trochę nie w tym kierunku, którym powinna. Szkoda, bo naprawdę mogło z niej powstać coś faktycznie dobrego!

× 5 | link |
@ziellona
2021-12-16
4 /10
Przeczytane 21-PL-Mazowieckie

Ogromny i trudny temat. Brak przygotowania merytorycznego, brak klimatu i researchu. Zbyt duzy i zbyt trudny temat. Krytyka, mam nadzieję, że merytoryczna, w recenzji.

× 1 | link |
@Skazananaksiazki
2020-08-13
7 /10
Przeczytane Zredagowane Wydawnictwo Zysk i S-ka
@asiaczytasia
2020-04-13
8 /10
@_alex_sandra_mama_
2020-03-31
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Pozostawiamy działaczom całkowitą wolność w wykonywaniu naszych poleceń.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl