Ja nie mam duszy

Natalia Budzyńska
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Ja nie mam duszy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

 Skandal w Kościele w czasach rodzącej się psychiatrii.

Zamurowane okno, brak mebli, strzępki porozrywanej słomy służące za materac, a przede wszystkim naga, wychudzona kobieta z obłędem w oczach – to ujrzeli policjanci po wejściu do jednej z cel w krakowskim klasztorze Karmelitanek Bosych. Barbarę Ubryk przetrzymywano w tym nieogrzewanym, wypełnionym smrodem odchodów pomieszczeniu ponad dwadzieścia lat.

O jej historii dyskutowano w Wiedniu, Paryżu i Nowym Jorku. W Krakowie – gdy prasa ujawniła sprawę – wybuchły zamieszki, tłum powybijał okna w klasztorach, obrzucił zakonników kamieniami, raniąc wiele osób. Na ulicach pojawiło się wojsko. Historia Barbary Ubryk trafiła na wyjątkowo podatny grunt przetaczającej się przez Europę fali antyklerykalizmu. Przetrzymywana przez współsiostry zakonnica dla wielu stała się kolejnym argumentem za koniecznością zlikwidowania zakonów. Tymczasem sama Barbara nie potrzebowała ideologicznych wojen, lecz jedynie troski, jaką chorych umysłowo obdarzono dopiero sto lat później.

Kim była Barbara Ubryk? Co sprawiło, że dwadzieścia lat spędziła w odosobnieniu? Dlaczego pomimo dowodów obciążających przełożone zakonnicy śledztwo w sprawie jej przetrzymywania zostało umorzone? Jak prowadzono dochodzenie w XIX wieku i co wiedziano wtedy o psychiatrii?

150 lat temu dyskusja wokół Kościoła była jeszcze gorętsza niż dzisiaj. 
Data wydania: 2020-01-29
ISBN: 978-83-240-5906-5, 9788324059065
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Reportaż
Stron: 320
dodana przez: Justyna_K

Autor

Natalia Budzyńska Natalia Budzyńska
Urodzona w 1968 roku w Polsce
Natalia Budzyńska ­̶ -absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, dziennikarka specjalizująca się w tekstach dotyczących kultury, sztuki i religii. Autorka książek Matka męczennika (2016), opowiadającej o matce Maksymiliana K...

Pozostałe książki:

Ja nie mam duszy Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS Zakopane artystek Witkiewicz, ojciec Witkacego Brat Albert. Biografia Matka męczennika
Wszystkie książki Natalia Budzyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zbrodnia w klasztorze

21.02.2021

Kolejny raz sama zaskakuje siebie, wyciągając książę z półki z księgarni, tylko dlatego, że zaintrygował mnie jej tytuł i okładka. Biorę ją w rękę i widzę zakonnice klęczącą na ziemi w obrazem Jezusa w tle. "Ja nie mam duszy" - wiem, że muszę przeczytać tą pozycje. Jest XIX wiek. Polska. Kraków. Do opinii publicznej dociera fakt, że w klasztorze ... Recenzja książki Ja nie mam duszy

Droga do nikąd

28.05.2021

Szukasz ukojenia, miejsca, gdzie znajdziesz spokój i poczucie bezpieczeństwa. Twoim głównym i jedynym obowiązkiem jest bezwzględne posłuszeństwo i stosowanie się do z góry narzuconych zasad. I modlitwa. Żarliwa i przepełniona ufnością, że wszystko, co zsyła Bóg, jest zgodne z jego wolą. Nie można się jej sprzeciwić. Należy przyjąć z pokorą jego po... Recenzja książki Ja nie mam duszy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mikakeMonika
2021-03-08
7 /10
Przeczytane E-book

Chorować psychicznie, w dodatku w XIX wieku... Straszne.
Książka według mnie napisana bardzo dobrze. Z niczego autorka zrobiła coś. Nasunęło mi się nawet porównanie do programów Wołoszańskiego. Śledztwo, rekonstrukcja wydarzeń, szukanie dokumentów, snucie domysłów. Przy tym bez zbędnych rozwleczeń. Niestety, karmelitanki swoich dokumentów nie udostępniły. Ciekawe dlaczego. Jak to można skomentować? Bez słów.
Nie znałam wcześniej historii zamurowanej zakonnicy, natomiast spodobał mi się fakt, że w XIX wieku ludzie też (już) wychodzili na ulice i protestowali. Mowa nienawiści też (już) biła z gazet. Czyżbyśmy jednak nic się nie zmienili przez te 200 lat? Oczywiście uważam, że nie.

× 15 | link |
@Anna30
2020-02-15
8 /10
Przeczytane

 Książkę Natalii Budzyńskiej pt. '' Ja nie mam duszy '' przeczytałam dwa razy. Za pierwszym razem pomijałam szczegóły. Interesowało mnie to, jak zakończy się historia Barbary Ubryk — zakonnicy uwięzionej przez krakowskie karmelitanki.
 
 Zanim przystąpiłam do powtórnego śledzenia losów owej zakonnicy, wiedziałam, już skąd pochodzi, gdzie pobierała naukę, jak wyglądała Jej wczesna młodość i co pchnęło Annę Ubryk do Zakonu u Karmelitanek Bosych w Krakowie. Czytałam uważnie stronę po stronie, robiłam notatki, by się nie zgubić w gąszczu dat i faktów przytoczonych przez autorkę. Niektóre obrazy są wstrząsające. Budzą przerażenie i odrazę. 24-letnia Anna składa śluby wieczyste i przyjmuje imię Barbara Teresa Ignacja od św. Stanisława Biskupa. Dołącza do dwudziestu zakonnic, ma przydzieloną celę i zgodnie z ostrymi regułami zakonu kontemplacyjno- klauzurowanego ma tam pozostać do końca życia. Zły los chce, że siostrę Barbarę po kilku latach pobytu za klauzurą dopada choroba psychiczna, która się coraz bardziej nasila, jest niebezpieczna dla otoczenia. Z czasem klasztorny karceres staje się dla chorej zakonnicy koszmarnym więzieniem.
 
 Książka ta oparta jest na faktach.
 
 Autorka z dziennikarską rzetelnością opisuje, w jakich okolicznościach sprawa Barbary Ubryk wyszła na światło dzienne, jak przebiegał proces sądowy w Jej sprawie i jak wyglądało życie Barbary po opuszczeniu klasztoru.
 
 Autorka wykorzystała w książce dokumenty archiwalne z po...

× 5 | link |
@zetbasia27
2020-05-06
7 /10
Przeczytane


Połowa XIX wieku, klasztor Karmelitanek Bosych w Krakowie. Na końcu korytarza, obok wychodka, zaryglowana podwójnymi drzwiami cela : dziura w podłodze nad dołem kloacznym, brak ogrzewania, zamurowane okno, smród, brud, żadnych mebli, tylko w kącie barłóg z pokruszonej słomy a na nim naga kobieta, zaniedbana, wychudzona z obłędem w oczach. W tej celi spędziła 20 lat ! Siostry zakonne zgotowały jej ten los. Czy została zamknięta bo popadła w obłęd? czy może lata zamknięcia i samotności sprawiły, że stała się obłąkana ? Barbara Ubryk w końcu trafia do szpitala. Psychiatria jest w powijakach, czy lekarze potrafią jej pomóc? Śledztwo prowadzone w tej sprawie jest żmudne i trudne. Czy winni zostaną ukarani? Trudno uzyskać informacje od władz kościelnych. Opinia publiczna jest wstrząśnięta, żąda likwidacji klasztorów. Rzetelny reportaż wymagający od autorki mrówczej pracy w poszukiwaniu faktów. Warto przeczytać !.

× 2 | link |
@_czytanieuzaleznia
@_czytanieuzaleznia
2024-01-12
7 /10
Przeczytane
AU
@Aurumia
2021-08-13
6 /10
Przeczytane
@pardobicka
2021-02-20
7 /10
Przeczytane
@Evita
2020-09-19
5 /10
Przeczytane Literatura faktu/reportaż 2020
@lola.montes
2020-07-02
5 /10
Przeczytane
KU
@kurcia89
2020-06-29
4 /10
Przeczytane
@monica
2020-09-07
5 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2021-05-28
3 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ja nie mam duszy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat