Zakopane artystek

Natalia Budzyńska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Zakopane artystek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

To one tworzyły Zakopane.

Malarki, aktorki, rzeźbiarki, tancerki, literatki. Artystki. Pisały przewodniki turystyczne, przyjeżdżały po literacki temat, odkrywały góralską sztukę, tworzyły teatry i prowadziły szkoły artystyczne. Tańczyły, tkały, pisały i grały. Zdobywały międzynarodowe nagrody. Przyjeżdżały na chwilę albo na zawsze, odpocząć lub pracować, na wakacje lub na leczenie. Zakopianki z urodzenia lub z wyboru. To one współtworzyły legendę stolicy polskich gór. Mimo, że w swoich czasach były tak samo rozpoznawalne, jak ich koledzy, dziś są dużo mniej popularne. Na szczęście w Zakopanem artystek powracają na ulice swojego miasta, by przypomnieć nam o swoim wkładzie w historię tego miejsca. Jaki ślad po zachwytach Marii Konopnickiej nad Tatrami można znaleźć w O krasnoludkach i sierotce Marysi? Dlaczego Zofia Stryjeńska chodziła po Krupówkach w spódnicy dziurawej w okolicy pośladków? Jak ze stolicą polskich Tatr związane były Pawlikowska-Jasnorzewska, Stryjeńska czy Nałkowska? Czy pobyt w Zakopanem uśpił czujność Heleny Modrzejewskiej, co doprowadziło do porwania jej syna? Skoro Witkiewicz, Chałubiński czy Eljasz-Radzikowski są nazywani ojcami Zakopanego, to kim są jego matki?

Wielokrotnie nagradzana biografka Natalia Budzyńska, zapraszając nas do barwnego świata artystycznej bohemy sprzed stu lat, kreśli niezwykłe portrety kobiet, bez których Zakopane, jakie znamy dziś, nigdy by nie powstało.

Wydanie 1 - Wyd. Znak
Data wydania: 2024-05-15
ISBN: 978-83-240-6844-9, 9788324068449
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Biografia
Stron: 320
dodana przez: Vernau

Autor

Natalia Budzyńska Natalia Budzyńska
Urodzona w 1968 roku w Polsce
Natalia Budzyńska ­̶ -absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, dziennikarka specjalizująca się w tekstach dotyczących kultury, sztuki i religii. Autorka książek Matka męczennika (2016), opowiadającej o matce Maksymiliana K...

Pozostałe książki:

Ja nie mam duszy Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS Witkiewicz, ojciec Witkacego Zakopane artystek Brat Albert. Biografia Matka męczennika
Wszystkie książki Natalia Budzyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zakopane - miejsce sprzyjające płodności artystycznej sławnych kobiet ...

19.05.2024

Do Zakopanego można zawitać, aby delektować się pięknem Tatr, oddychać górskim i surowym powietrzem, przemierzać wszerz i wzdłuż Krupówki … Ale można też wybrać się w te piękne tereny i zakamarki kraju, aby podążać śladami kobiet, które tworzyły swoje dzieła właśnie w tym miejscu. Można odwiedzać miejsca, w których przebywały, sycić wzrok pięknem ... Recenzja książki Zakopane artystek

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@etiudyliterackie
2024-06-13
8 /10

Zakopane…. polskie Tatry, góry, ten niepowtarzalny klimat często stawał się inspiracją dla wielu artystów.

Kazimierz Przerwa- Tetmajer, Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz, Stanisław Witkiewicz i wielu innych, to oni czerpali natchnienie będąc na Podhalu… wielkie nazwiska… ale nie o panach dzisiaj mowa.
Zróbmy ukłon w stronę pań, bo również one oddały swoje serce, dusze i talent tworząc w Zakopanem, poszukując tam weny, ale również odpoczywając i spotykając się, będą w środowisku bohemy artystycznej.

To również one stawały się legendę tego miejsca, to one uwieczniły jego ducha w obrazach, rzeźbach, tekstach literackich.
To wiele nazwisk, które każdy z nas doskonale zna, ale czy wiedziałaś, że właśnie tam koiły swoje zmysły, działały, kreowały swoją „rzeczywistość”…

Anna Libera
Deotyma
Maria Konopnicka,
Gabriela Zapolska
Maria Pawlikowska - Jasnorzewska
Beata Obertyńska
Zofia Stryjeńska

…. i wiele innych nazwisk, wiele innych kobiet.

To przekrój przez ponad sto lat… Wędrówka rozpoczyna się w pierwszej połowie XIX wieku, a ta była dość ekscentryczna i „trochę skandaliczna, a na pewno dziwaczna”, ale już wtedy kobiety okrywały piękno tego miejsca. Podróż kończymy wraz z wspomnieniami Zofii Nałkowskiej, to rok 1934. Przez ten długi czas wiele się tu wydarzyło, a one pokazały całemu światu, że warto docenić ich sztukę.

Pozwól im opowiedzieć swoje historie. Wertując kolejne strony poczuje...

| link |
@malgosialegn
2024-05-19
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zakopane artystek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl