Jak działa umysł

Steven Pinker
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Jak działa umysł
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

W tej niezwykłej książce Steven Pinker, jeden z czołowych myślicieli na świecie, klarownie i z humorem wyjaśnia, czym jest umysł, jak wyewoluował i jak pozwala nam widzieć, myśleć, czuć, cieszyć się sztuką i zastanawiać nad tajemnicami życia

Co czyni nas racjonalnymi – i dlaczego tak często jesteśmy irracjonalni? W jaki sposób widzimy w trzech wymiarach? Co powoduje, że jesteśmy szczęśliwi, przestraszeni, gniewni, pełni obrzydzenia lub seksualnie podnieceni? Dlaczego zakochujemy się? I jak borykamy się z zagadkami moralności, religii i świadomości?

Autor opisuje umysł przez dokonywanie na nim “odwrotnej inżynierii” – próbę wykoncypowania, co dobór naturalny „zamierzał” osiągnąć w środowisku, w którym ewoluowaliśmy - i wyjaśnia wiele zagadek codziennego życia. Dlaczego twarze z makijażem są atrakcyjniejsze? Dlaczego uważamy, że po szeregu rzutów monetą, kiedy wypadał wciąż orzeł, jest bardziej prawdopodobne, że wypadnie reszka? Dlaczego myśl o jedzeniu robaków napełnia nas obrzydzeniem? Dlaczego mężczyźni wyzywają się wzajemnie na pojedynki i mordują swoje byłe żony? Dlaczego dzieci są nieznośne? Dlaczego głupcy zakochują się? Dlaczego uspokajają nas obrazy i muzyka? I dlaczego zagadki, takie jak ego, wolna wola i świadomość przyprawiają nas o zawrót głowy?
Argumenty w tej książce są równie śmiałe, jak jej tytuł, a autor rehabilituje niemodne pomysły, takie jak to, że umysł jest komputerem i że ludzką naturę ukształtował dobór naturalny. I kwestionuje modne idee, takie jak to, że żarliwe emocje są irracjonalne, że rodzice socjalizują swoje dzieci, że kreatywność wypływa z podświadomości i że sztuka i religia są wyrazami naszych wyższych uczuć i duchowej tęsknoty.

“Niezaprzeczalnie olśniewająca”.
„Newsday”
“Wspaniała, arogancka i niezwykle dowcipna”.
„Time”
“Niezmiernie zajmująca… błyskotliwa i prowokująca”.
„Wall Street Journal”
“Fascynująca popularyzacja nauki, zachwycająca zarówno stylem, jak i naukową odwagą”.
„New York Times Book Review”
Tytuł oryginalny: How The Mind Works
Data wydania: 2022-02-01
ISBN: 978-83-8202-290-2, 9788382022902
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 720
dodana przez: Catta
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Steven Pinker Steven Pinker
Urodzony 18 września 1954 roku w Kanadzie (Montreal)
Steven Arthur Pinker - kanadyjsko-amerykański psycholog zajmujący się psychologią kognitywną, językoznawca, autor publikacji popularnonaukowych. Tytuł naukowy: doktor filozofii. Jest zwolennikiem psychologii ewolucyjnej oraz obliczeniowej teorii umy...

Pozostałe książki:

Jak działa umysł Racjonalność. Co to jest. Dlaczego jej brakuje. Dlaczego ma znaczenie Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI Instynkt językowy Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem Tabula rasa : spory o naturę ludzką Zmierzch przemocy. Lepsza strona naszej natury Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism, and Progress
Wszystkie książki Steven Pinker

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Co siedzi w głowie?

WYBÓR REDAKCJI
15.05.2022

A może obiektywnie nie jesteśmy w stanie zrozumieć w pełni czegoś, co ma dać odpowiedź o sobie samym poprzez analizę tego problemu przy użyciu właśnie tego czegoś? Ponieważ ta zagadka poznawcza dotyczy umysłu ludzkiego, to nasze fiksacje mogą nie pozwolić nam na przyjęcie tymczasowych odpowiedzi za wystarczające. Chyba po prostu jesteśmy skazani n... Recenzja książki Jak działa umysł

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

CZ
@patrycjasprzedaz1
2022-03-18
8 /10

"Jak działa umysł" to dość obszerna, naukowa książka. Nie trzeba się zrażać, jest napisana przejrzystym i jasnym językiem. Umysł to nasza wielka tajemnica i fascynacja, to on decyduje o każdym wyborze, o tym kogo lubimy, co nam smakuje i sprawia przyjemność.

👉 Autor porusza zagadnienia dotyczące naszego mózgu. Skupia się na neuronauce, pokazując jej olbrzymie osiągnięcia. Co czyni nas racjonalnymi – i dlaczego tak często jesteśmy irracjonalni? W jaki sposób widzimy w trzech wymiarach? Co powoduje, że jesteśmy szczęśliwi, przestraszeni, gniewni, pełni obrzydzenia lub seksualnie podnieceni? Dlaczego zakochujemy się?

IG: Czytomanka

👉Książka zdecydowanie poszerza horyzonty. Tematy są niezwykle ciekawe, można sporo się dowiedzieć. Autor potrafi przedstawić trudny temat w zrozumiały sposób, co jest olbrzymim plusem. Warto poznać szerzej działanie naszego umysłu- zdecydowanie. Autor pokazuje jak człowiek niewiele jeszcze wie o działaniu naszego umysłu.

❗Ocena: 8/10

× 1 | link |
@frodo
2009-05-02
10 /10
Przeczytane

Kolejny klasyczny autor psychologii ewolucyjnej, tłumaczy w przystępny sposób działanie naszego umysłu i teorii naszej ewolucji.

| link |
@Carmel-by-the-Sea
2022-05-15
8 /10
Przeczytane Biologia_medycyna_1 Ekonomia_psycho-socjologia_2 Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Posiadam
JM
@jakub.marcisz
2011-09-20
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Jak działa umysł. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl