Piękny styl

Steven Pinker
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Piękny styl
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Dlaczego pisarstwo tak często bywa kiepskie i jak można je poprawić?

Czy krótkie wiadomości tekstowe i media społecznościowe psują język?

Czy współczesnym młodym ludziom zależy na dobrym stylu pisarskim? Dlaczego komukolwiek miałoby na nim zależeć?

W swojej zajmującej i pouczającej książce Steven Pinker, wybitny kognitywista i lingwista oraz znakomity pisarz, przedstawia nowy pomysł na podręcznik dobrego pisania w XXI wieku. Zamiast narzekać na upadek języka, ubolewać nad tym, co go irytuje, albo powtarzać dogmatyczne nakazy i zakazy autorów poradników sprzed stulecia, Pinker wykorzystuje naukową wiedzę na temat języka i umysłu, aby pomóc czytelnikowi w trudnej sztuce tworzenia przejrzystej, spójnej i stylowej prozy.

Nie wińmy Internetu – mówi autor – ani dzisiejszej młodzieży. Sztuka pisania nigdy nie była łatwa. Dobre pisarstwo zaczyna się od smakowania znakomitej prozy innych autorów. Wymaga wyobraźni – umiejętności podtrzymywania iluzji, że kierujemy spojrzenie czytelnika na jakiś element świata. Pisarz musi przezwyciężyć klątwę wiedzy – trudność, jaką wszystkim nam sprawia wyobrażenie sobie, jak to jest, kiedy nie wie się tego, co my wiemy. Dobry pisarz musi rozumieć, w jaki sposób składania językowa przekształca skomplikowaną sieć idei w liniowy ciąg słów. Powinien splatać zdania w spójną całość, tak aby jedno zdanie płynnie przechodziło w następne. Wreszcie, musi umiejętnie stosować reguły poprawnego użycia, odróżniając te, które nadają prozie lekkość i przejrzystość, od mitów i przesądów.

Książka Pinkera obfituje w przykłady znakomitego i marnego pisarstwa, unikając pouczającego tonu i spartańskiej surowości klasycznych podręczników.

Autor pokazuje, że sztuka pisania może być przyjemnym dążeniem do mistrzostwa i fascynującym tematem rozważań intelektualnych. Książka Piękny styl jest adresowana do wszystkich, którzy zajmują się pisaniem, a także do czytelników, którzy interesują się literaturą i chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób nauka o ludzkim umyśle może nam pomóc w zrozumieniu, jak działa język w swoim najlepszym wydaniu.
Tytuł oryginalny: The Sense of Style. The Thinking Person's Guide to Writing in the 21st Century
Data wydania: 2015-11-18
ISBN: 978-83-64846-25-0, 9788364846250
Wydawnictwo: Smak Słowa
Seria: Mistrzowie Psychologii
Stron: 488

Autor

Steven Pinker Steven Pinker
Urodzony 18 września 1954 roku w Kanadzie (Montreal)
Steven Arthur Pinker - kanadyjsko-amerykański psycholog zajmujący się psychologią kognitywną, językoznawca, autor publikacji popularnonaukowych. Tytuł naukowy: doktor filozofii. Jest zwolennikiem psychologii ewolucyjnej oraz obliczeniowej teorii umy...

Pozostałe książki:

Jak działa umysł Racjonalność. Co to jest. Dlaczego jej brakuje. Dlaczego ma znaczenie Piękny styl Instynkt językowy Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem Tabula rasa : spory o naturę ludzką Zmierzch przemocy. Lepsza strona naszej natury Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism, and Progress
Wszystkie książki Steven Pinker

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Piękny styl nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

MO
@MonikaKilijanska
2019-04-14
8 /10
Przeczytane

Problemem książek dotyczących pięknego i poprawnego pisania jest to, że część porad nijak się ma do pisania w innym niż język ojczysty autora. To właśnie tyczy się książki Pinkera, amerykańskiego lingwisty. Jego książka jest przede wszystkim skierowana do osób zajmujących się językiem angielskim, piszących po angielsku. Przez to wiele informacji musiało być pominięte bądź zmienione przez tłumacza, by dostosować je do gramatyki i semantyki języka polskiego. Ba, pół książki to tekst stricte w języku angielskim! A mimo to udaje jej się nauczyć więcej niż niejeden kurs czy nawet lekcje w szkole. Wbrew temu, co sugeruje tytuł na okładce, nie jest to żaden instruktaż pięknego stylu, a zbiór zasad zrozumiałego pisania. Nie pięknego, a zrozumiałego właśnie. W tym celu najlepiej jest nauczyć się najpierw klasycznego warsztatu, by dopiero później dostosować go pod siebie. A czymże jest ten styl klasyczny według Pinkera? Chociaż łatwiej napisać czym nie jest: nie jest używaniem słownictwa rodem z instrukcji obsługi czy urzędowych pism, w których roi się od niezrozumiałych pojęć i zdań w formie biernej, metapojęć, czyli abstrakcyjnych słów jak „koncepcja”, „rola”, których nie jesteśmy w stanie obrazowo pojąć, utartych zwrotów i wyświechtanych idiomów, które nie zapadają w pamięci tak jak świeże sformułowania, porównania i metafory, budowania zdań w sposób zawiły, niejednoznaczny, w których jedno nie wynika z drugiego, gubią się wątki albo rozmywa zrozumienie całości.

Więcej na ...

× 2 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Posiadam

„Piękny styl” zachwycił mnie od pierwszych stron. Do tego stopnia, że chciałabym podziękować autorowi za ten tekst, wyściskać go. Bo przywrócił mi wiarę w moje własne moce poznawcze i inteligencję. Serio. Czytam dużo literatury popularnonaukowej i czasami, choć temat fascynujący, brnę przez rozdziały jak przez wysokie zaspy, męczę się, przystaję, cofam się i wracam z mozołem przedzierając się przez zwały słów. Myślę sobie wtedy: za wysokie progi na twoje nogi, masz humanistyczny umysł, odpuść sobie kobieto. A tu Pinker tłumaczy dlaczego czasami tak trudno jest zrozumieć – bo nie tylko czytelnik musi umieć czytać ze zrozumieniem, ale również pisarz ma obowiązek pisać zrozumiale. Nie dość, że tłumaczy, on pisze w sposób, który sam poleca. To tekst jasny, spójny, którego elementy wynikają z siebie i wiążą się w całość. Widzimy błędy stylu na przykładach, widzimy też jak ich uniknąć.
Bardzo cenny był dla mnie rozdział o klątwie wiedzy, która objawia się tym, że autor zakłada dużo większą znajomość tematu wśród czytelników, czyniąc swój tekst zrozumiałym tylko dla wąskiego grona specjalistów, de facto węższego niż zakładane. Cenię ogromnie, kiedy trudne zagadnienie jest opisane w sposób prosty, lecz nie prostacki. Dla mnie to maestria, a „Piękny styl” jest jej przykładem.

× 2 | link |
@magdalena.borkowska13
2020-12-07
9 /10
Przeczytane

Pinker „Pięknym stylem” zainspirował mnie do pisania. Czuję się naprowadzona na odpowiednie ścieżki myślenia, jeśli mówimy o pisaniu.
Zajmuję się pisaniem w języku polskim oraz angielskim, dlatego zawarcie rozdziału całego po angielsku, który skupia się właśnie na tej gramatyce, bardzo mi dopomógł.

Polecam każdemu, kto już jakiś czas pisze, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z pisaniem i chcieliby robić to świadomie.

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Piękny styl. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat