Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem

Steven Pinker
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Moja nowa ulubiona książka wszech czasów. Bill Gates Każdy, kto sądzi, że świat się kończy, powinien na nowo przemyśleć sprawę: ludzie żyją dłużej, są coraz zdrowsi, bardziej wolni i szczęśliwi, a chociaż świat stoi przed obliczem poważnych problemów, rozwiązania kryją się w oświeceniowym ideale stosowania rozumu i nauki. Czy świat naprawdę się rozpada? Czy ideał postępu się zdezaktualizował? W tej błyskotliwie napisanej ocenie kondycji ludzkiej w trzecim tysiącleciu psycholog poznawczy i intelektualista Steven Pinker nakłania nas, abyśmy się nie koncentrowali na krzykliwych nagłówkach i proroctwach zagłady, które wydobywają z nas najgorsze skrzywienia poznawcze. Zamiast tego radzi skupić się na faktach: na siedemdziesięciu pięciu zdumiewiających wykresach Pinker pokazuje, że życie, zdrowie, dostatek, bezpieczeństwo, pokój, wiedza i szczęście wzrastają nie tylko na Zachodzie, lecz na całym świecie. Motorem tego postępu nie jest jakaś kosmiczna czy mistyczna siła. Jest on dobrodziejstwem Oświecenia: przekonania, że wiedza może się przyczynić do poprawy ludzkiego losu. Pinker analizuje źródła sceptycyzmu i strachu. Czy ludzie są ze swej istoty irracjonalni? Czy do ugruntowania moralności potrzebujemy religii? Czy nowoczesność wpędziła nas w samotność i skłonności samobójcze? Czy żyjemy w „epoce postprawdy”? W „epoce terroru”? Czy wszystko się zawali w apokalipsie wojny jądrowej, niedoboru zasobów, zmian klimatycznych i zerwanej z uwięzi sztucznej inteligencji? Z intelektualną głębią i literacką swadą Steven Pinker przedstawia argumenty za rozumem, nauką i humanizmem: ideałami, których potrzebujemy, aby zmierzyć się z naszymi problemami i podtrzymać postęp ludzkości.
Tytuł oryginalny: Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism, and Progress
Data wydania: 2018-11-01
ISBN: 978-83-8116-477-1, 9788381164771
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 660

Autor

Steven Pinker Steven Pinker
Urodzony 18 września 1954 roku w Kanadzie (Montreal)
Steven Arthur Pinker - kanadyjsko-amerykański psycholog zajmujący się psychologią kognitywną, językoznawca, autor publikacji popularnonaukowych. Tytuł naukowy: doktor filozofii. Jest zwolennikiem psychologii ewolucyjnej oraz obliczeniowej teorii umy...

Pozostałe książki:

Jak działa umysł Racjonalność. Co to jest. Dlaczego jej brakuje. Dlaczego ma znaczenie Piękny styl Instynkt językowy Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem Tabula rasa : spory o naturę ludzką Zmierzch przemocy. Lepsza strona naszej natury Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism, and Progress
Wszystkie książki Steven Pinker

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Ekonomia_psycho-socjologia_2 Posiadam Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Reportaże_i_ współczesny_świat

Czemu jest tak dobrze, skoro jest tak źle?
Czemu jest tak źle, skoro jest tak dobrze?

Która z opcjonalnych wersji pytania jest sensowniejsza?

W książce "Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem" Steven Pinker podejmuje się analizy współczesności. Pyta o źródła zmartwień, uprzedzeń czy przekonań, które determinują nasze codzienne decyzje, poglądy polityczne czy zapatrywania na sprawy społeczne. Dotyka wielu problemów, które oświeceniowe ideały mogą pomóc nam ocenić bardziej obiektywnie. Opisuje sens krytycyzmu, realizmu, zdrowego rozsądku, sceptycyzmu i naukowej ciekawości. Wszystkie te techniki są, według Pinkera, niezbędne do odnalezienia się we współczesnym świecie. Psycholog bardzo krytycznie odniósł się w książce do popularnego defetyzmu i pesymizmu w opisie świata. O tą dominującą narrację oskarża polityków i intelektualistów. Ci ostatni dzięki modnym nihilizmowi, dekonstrukcjonizmowi czy postmodernizmowi budują często fikcyjną wizję - aberracyjną wobec tej rzeczowej eksperckiej opierającej się na faktach i danych. Rozum i solidnie uprawiana nauka wymagają obrony przed obskurantyzmem, banałem, trywializmem i nielogicznością. Po prostu należy ponownie odczytać oświeceniowe ideały i użyć ich do wyjaśnienia świata. Tego zadania podjął się Pinker apelując o "wyjście człowieka z zawinionej przez niego niedojrzałości".

Książka składa się wyraźnie z trzech części. W pierwszej psycholog określa podstawy metodyczne. Opisuj...

| link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
10 /10
Przeczytane Audiobooki Inspiracje/idee Top 10 Non-Fiction Popularnonaukowe 2018 Z historią w tle

Przesłuchałam tę książkę jakieś trzy miesiące temu w oryginale. Byłam pod tak wielkim wrażeniem treści, że zaczęłam słuchać raz jeszcze i czytać po angielsku. Niestety tyle jest fascynujących mnie tematów, że inne pokusy odciągnęły mnie od Pinkera. Kiedy zobaczyłam jednak, że książka zostanie wydana po polsku, postanowiłam, że napiszę choć krótką opinię. Będzie to opinia z serca i ułomnej pamięci.

O czy jest więc te prawie 20 godzin nagrania?
Najpierw autor uzasadnia i rozwija swoje tezy z poprzedniej książki "Zmierzch przemocy"argumentując, że nasza epoka jest najlepsza w historii ludzkości - nawet biorąc pod uwagę konflikty wojenne ostatnie 100 lat na tle wcześniejszych dziejów nie wyglądają źle. Nie wspominając o długości i jakości życia, warunkach mieszkaniowych, zdrowiu, dostępie do edukacji, wolności. Wszystko to traktujemy jak oczywistości i przechodzimy do porządku dziennego nad tymi zdobyczami wywodzącymi się z idei Oświecenia.

W drugiej części książki Pinker pisze o zagrożeniu odwrotem od tych idei, o narastających napięciach, dezawuacji instytucji demokracji, nowym autorytaryzmie, rosnących w siłę ruchach skrajnie nacjonalistycznych i fundamentalizmach, nie tylko religijnych. Są to zjawiska niepokojące.

Odpowiedzią na powyższe niepokojące trendy jest zwrócenie się do rozumu, nauki, humanizmu i postępu. Każdy z nich jest omówiony osobno i dla mnie stanowił najmocniejszą i najciekawszą część książki. Przy czym wielki szacunek wzbudziło...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat