Judenjagd Polowanie na Żydów 1942-1945

Jan Grabowski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Judenjagd Polowanie na Żydów 1942-1945
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka ta opisuje ostatnią fazę zagłady żydowskiej ludności powiatu Dąbrowa Tarnowska. Na podstawie bogatej dokumentacji z archiwów polskich, niemieckich i izraelskich autor odtwarza wydarzenia z lat 1942?1945, kiedy to Niemcy próbowali wyłapać żydowskich niedobitków, tych, którzy latem 1942 r. uniknęli wywiezienia do obozu zagłady w Bełżcu. Książka opisuje z jednej strony działania policji niemieckiej, a z drugiej rolę polskiej policji granatowej, wiejskich straży nocnych, junaków z Baudienst czy też miejscowych strażaków w wykryciu i zamordowaniu żydowskich ofiar. Na tle trwającego aż do końca wojny Judenjagd (?polowania na Żydów?) zostały również zarysowane dramatyczne wybory stojące przed ludźmi ratującymi Żydów.

Pierwsza faza Judenjagd polegała na pełnej mobilizacji niemieckich oddziałów ewakuacyjnych (Evakuirungskommandos), polskiej policji granatowej, junaków z Baudienst oraz żydowskiej Służby Porządkowej. Pierwsze godziny i dni po akcji wysiedleńczej charakteryzowały się szczególnie wielką liczbą ofiar. Wpadali wówczas Żydzi wyciągnięci z kryjówek i z bunkrów w gettach oraz ci, którym udało się zbiec do pobliskich lasów. Natomiast do wykrycia lepiej ukrytych Żydów potrzebne były inne środki i inne metody. W tej fazie, która miała trwać już do końca wojny, najważniejsze ? z punktu widzenia Niemców ? było zapewnienie sobie współpracy ze strony miejscowej ludności. W celu osiągnięcia pożądanego skutku Niemcy uciekali się zazwyczaj do polityki zachęt oraz kar, wspartych ciągłą akcją uświadamiającą polską ludność o ?żydowskim niebezpieczeństwie?. Autor odtwarza splot tragicznych okoliczności, które przesądziły o tym, że tak nieliczni Żydzi nie padli ofiarą polowania.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-932202-0-5, 9788393220205
Wydawnictwo: Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Jan Grabowski Jan Grabowski
Urodzony 24 czerwca 1962 roku w Polsce (Warszawa)
Profesor historii na uniwersytecie w Ottawie oraz gościnny wykładowca uniwersytetów we Francji, Izraelu, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych. Autor licznych książek i artykułów wydanych po angielsku, francusku, niemiecku, hebrajsku i polsku, dotyczący...

Pozostałe książki:

Franciszek Wyszyński Dzienniki z lat 1941-1944 Zarys krajobrazu »Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią! « „Przestępczość” Żydów w Warszawie 1939-1942 "Ja tego Żyda znam!" Szantażowanie Żydów w Warszawie, 1939-1943 Na posterunku
Wszystkie książki Jan Grabowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Judenjagd Polowanie na Żydów 1942-1945 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Vernau
2020-05-02
7 /10
Przeczytane Historia drugiej wojny światowej

Cytaty z książki

O nie! Książka Judenjagd Polowanie na Żydów 1942-1945. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl