Na posterunku

Jan Grabowski
4.5 /10
Ocena 4.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Na posterunku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4.5 /10
Ocena 4.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Historia granatowej policji nie jest tematem zamkniętym i oswojonym. Wręcz przeciwnie, okupacyjne losy policjantów wracają dziś jako jeden z elementów walki o pamięć i mity historyczne, na których zasadza się polska polityka historyczna. Jest rzeczą charakterystyczną, że przestępstwa popełnione przez granatowych policjantów na innych Polakach nie wzbudzają już takich emocji – to w końcu, jak można sądzić, nasze „wewnętrzne sprawy”, które wyłącznie nas samych obchodzą. Zupełnie inaczej jest w wypadku historii Zagłady – jedynej części polskiej historii, która ma uniwersalne znaczenie i która wzbudza zainteresowanie na całym świecie. […] Tak się jednak składa (czego starałem się dowieść na stronach tej książki), że granatowa policja miała niebagatelny udział w wymordowaniu polskich Żydów i wchodzi tym samym w pole zainteresowania badaczy Holokaustu. Więcej, granatowa policja stanowiła istotny, niekiedy niezbywalny element niemieckiej strategii eksterminacji europejskich Żydów. Na dodatek polscy policjanci często mordowali Żydów na własną rękę, wykazując się przy tym ogromną inicjatywą. Żal tylko, że w sporze o polską niewinność mało kto pamięta o niepoliczonych dziesiątkach, setkach tysięcy żydowskich ofiar granatowej policji, ludziach, którzy mogli ocaleć, którzy mieli sporą szansę na przeżycie wojny, ludziach, o których pamięć bezskutecznie upominał się Emanuel Ringelblum.

Jan Grabowski

„Długo pocieszaliśmy się, że nie mieliśmy rodzimego SS, jak w Łotwie czy w Ukrainie. Dzięki książce Jana Grabowskiego dowiadujemy się, że było gorzej – granatowi policjanci, wywodzący się z Policji Państwowej II RP, uczestniczyli w Holokauście. Eskortowali, wyłapywali i mordowali Żydów. Jürgen Stroop był im wdzięczny – wzięli udział w pacyfikacji powstania w getcie warszawskim. Autor dotarł do nieznanych wcześniej świadectw i materiałów. Jego książka to najważniejsza pozycja od czasów Sąsiadów Jana Tomasza Grossa.” prof. Marcin Zaremba (UW)

Data wydania: 2020-12-09
ISBN: 978-83-8191-114-6, 9788381911146
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 432
dodana przez: chudini0505
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jan Grabowski Jan Grabowski
Urodzony 24 czerwca 1962 roku w Polsce (Warszawa)
Profesor historii na uniwersytecie w Ottawie oraz gościnny wykładowca uniwersytetów we Francji, Izraelu, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych. Autor licznych książek i artykułów wydanych po angielsku, francusku, niemiecku, hebrajsku i polsku, dotyczący...

Pozostałe książki:

Franciszek Wyszyński Dzienniki z lat 1941-1944 Judenjagd Polowanie na Żydów 1942-1945 Zarys krajobrazu "Ja tego Żyda znam!" Szantażowanie Żydów w Warszawie, 1939-1943 Prowincja Noc. Życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim.
Wszystkie książki Jan Grabowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Historia XX wieku: kwestie rzekomego udziału Polaków w eksterminacji Żydów

6.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dziś nieco poważniejsze tematy: Jan Grabowski, Na Posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w zagładzie Żydów. Od kilku lat z ogromnym niepokojem obserwujemy szkodliwe działania pewnych osób i środowisk mających na celu przestawienie wajchy w drugą stronę. W tę złą stronę. Autor powyższej publikacji systematycznie i konsekwen... {} Recenzja książki Na posterunku

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2020-10-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Książka bardzo wartościowa, zwłaszcza z tego powodu, że mało jest literatury opisującej właśnie TAKIE działania polskiej policji. Zresztą autor opisuje również pozytywne postawy tychże.
Czytając można się bardzo zadziwić, bowiem okazuje się, że można było zabijać Żydów i równocześnie być dobrym sąsiadem..., za którym po wojnie słano listy obronne do sądów.
Ale "łup nie do pogardzenia, pokusa nie do odparcia" - sąsiedzi mordowali sąsiadów. Można, czytając, nieraz mieć mdłości. Czy my tacy jesteśmy jako gatunek? Czy właśnie takie zachowanie wynosi nas ponad zwierzęta?
Wiele osób twierdzi, że publikacja jest antypolska, że niepotrzebna, że powinno się pisać tylko o tych, którzy ratowali Żydów. Pytam - dlaczego? Żeby pokazać, jacy jesteśmy święci? Jacy jesteśmy obłudni i zakłamani? Były rzeczy dobre i były rzeczy złe. Ja chcę wiedzieć o jednych i o drugich.

{}× 19 | Komentarze (2) | link |
@ladymakbet33
2021-01-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Na posterunku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl