Jul

Paweł Goźliński
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Jul
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

\"Z ilustracjami Łukasza Mieszkowskiego Trzeba zmartwychwstać, żeby stracić życie. Trzeba zawisnąć na krzyżu, żeby zrozumieć. Trzeba zabić, żeby prorokować. Lipiec 1845. Paryż. Wszechobecne błoto tężeje w pomarszczony dywan. Nieregularny rytm kroków przechodniów, końskich kopyt i kół powozów wzbija w powietrze chmury pyłu. Zmieszany z gęstymi wyziewami paryskich kominów wciska się w oczy i zmienia miasto w jego własne widmo. Nad ranem 2 lipca w dół Rue Mouffetard zbiega poprzecinana pasami płomieni ludzka sylwetka. Żywa pochodnia. Emigrant Adam Podhorecki strzela jej w głowę, by skrócić męki. Staje się tym samym pierwszym podejrzanym, ale też wspólnikiem mordercy. Żeby uwolnić się od oskarżenia ? i widm własnej przeszłości ? będzie musiał rozwiązać zagadkę serii potwornych morderstw. Dochodzi do nich w środowisku polskich emigrantów. Jedną z kolejnych ofiar ma być Mickiewicz. Kto stoi za zamachem na jego życie? Prorok Towiański? Moskiewska ambasada? Bracia zmartwychwstańcy? Francuska policja? Fałszywe złoto? Syfilis? Co ma wspólnego z morderstwami tajemniczy klub haszyszystów? Jak głęboko sięga tajemnica morderstw? Jul - polski kryminał romantyczny i wielka wojna z mesjanizmem. \"\"W tej doskonale napisanej powieści kryminalnej retro polska Wielka Emigracja na czele z naszymi największymi wieszczami odsłania swe mroczne oblicze. Intryga trzyma w napięciu i nadużywane często stwierdzenie, że przez lekturę książki zarwało się noc, akurat w tym przypadku jest głęboko prawdziwe. Dla koneserów i smakoszy literatury dodatkowo mnóstwo zabawnych gier i aluzji. A wszystko to nie służy tylko rozrywce. Świetna robota!\"\" Jarosław Klejnocki \"\"Paryż, zbrodnia, towiańczycy. Oto kryminał historyczny co się zowie. Książka jak karty przy stoliku do pokera. Nie sposób odłożyć\"\". Łukasz Orbitowski \"\"Kultura samotnych mężczyzn, jaką była wielka emigracja rodaków we Francji, pod klawiaturą Pawła Goźlińskiego staje się krwawą fantasmagorią. Z listów, pamiętników, dokumentów, anegdot, zmyśleń, przeczuć i szatańskich, erudycyjnych igraszek powstał żywy i groźny świat trzech wieszczów, ich idei i ich i wyobrażeń, który powala znajmością epoki romantycznej. Polski romantyzm jest dla Goźlińskiego swoistą literaturą wyczerpania a zarazem wiecznego powrotu, na kształt bytowania upiorów. Szulernie, katakumby, zaułki, przebrania i maski każą nam myśleć nad istotą zbrodni jako sednem istnienia powieści jako gatunku\"\". Kazimiera Szczuka \"
Data wydania: 2010-04-22
ISBN: 978-83-7536-191-9, 9788375361919
Wydawnictwo: CZARNE
Stron: 384
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Paweł Goźliński Paweł Goźliński Paweł Goźliński (ur. 1971) redaktor naczelny "Książek. Magazynu do czytania" i Wydawnictwa Agora. Współzałożyciel (razem z Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem) Instytutu Reportażu. Były szef "Dużego Formatu", reporterskiego magazynu "Gazety ...

Pozostałe książki:

Bóg aktor. Romantyczny teatr świata Dziady Akan. Powieśćo Bronisławie Piłsudskim Gombrowicz. Od „Ferdydurke” do „Kronosu”
Wszystkie książki Paweł Goźliński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Jul? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@calamitas
2011-12-06
10 /10
Przeczytane Świat zbrodni THESAURUS

Rewelacyjna powieść! Chciałoby się nigdy nie skończyć czytać... Autor w niezwykły sposób maluje portret Paryża widzianego oczami polskiej emigracji powstańczej połowy XIX wieku. A trzeba powiedzieć, że oczy te są zmęczone, przekrwione, pozbawione błysku nadziei i iskry życia. Nie znajdziemy tu idyllicznego obrazka, który utrwalił się Polakom wskutek edukacji szkolnej: romantycznej walki o ojczyznę, wzniosłych idei ani przedstawicieli schludnej, wyniosłej szlachty oraz inteligencji. Mamy za to brud, intrygi, walki między zwolennikami wielkich polskich poetów, donosicielstwo, hazard i ogólny upadek obyczajów. To smutne, ale jakieś tragicznie wiarygodne - w całej Francji mają dość Polaków! Bo to przegrańcy żyjący delirycznym marzeniem o o niepodległej Polsce. Do tego jeszcze pełno wśród naszych rodaków wariatów, a jeden z nich wprowadza swoje piekielne i obłąkańcze wizje w życie... kto i dlaczego dopuszcza się w Paryżu bestialskich zbrodni? Warto sięgnąć i przebrnąć przez chwilami nielekką lekturę, żeby się przekonać.

| link |
@martagieks
2012-02-15
10 /10
Chcę przeczytać Nie otwierają się dla wszystkich Historio, historio, jaka z ciebie matnia... Tour de France

Świetny, rewelacyjnie napisany, mroczny kryminał, którego akcja rozgrywa się w środowisku polskich emigrantów w dziewiętnastowiecznym Paryżu. Ileż w nim dbałości o detale historyczne! Wspaniałe opisy miasta. Całość ma charakter, styl i klasę. Jestem pod wrażeniem.

| link |
@Beata_
2019-11-12
7 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Jul. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl