Kaputt

Curzio Malaparte
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Kaputt
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

OpisKaputt Malapartego to książka reportażowa opisująca okrucieństwo drugiej wojny światowej i w sposób panoramiczny obrazująca chylącą się ku upadkowi, stającą się „stosem gruzów i odpadków” Europę. Autor, w trakcie wojny korespondent wojenny dziennika „Corriere della Sera”, podróżuje po ogarniętych wojną Bałkanach, ziemiach okupowanej Polski, ZSRR, a później także Finlandii, z brutalną szczegółowością opisując swoje obserwacje. Relacjonuje m.in. kolację na Wawelu, w jakiej uczestniczył zaproszony przez Hansa Franka, czy zwiedzanie getta warszawskiego w towarzystwie niemieckiego boksera Maxa Schmelinga.
Kaputt to książka niebywale okrutna i porażająca, o silnie antywojennej wymowie. Znalazła czytelników na całym świecie, została przetłumaczona na wiele języków i była wielokrotnie wznawiana.

Data wydania: 2020-09
ISBN: 978-83-280-7250-3, 9788328072503
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Biblioteka Czytelnika
Kategoria: Literatura piękna
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kaputt? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

SP
2019-12-10
6 /10
Przeczytane

 Przytłoczyła mnie szczegółowość obrazów w tej książce. Mogą się te opisy padających i rozkładających się koni, pól Ukrainy, czy bieli Finlandii podobać, ale mnie zmęczyły. Ożywiałem się, gdy Curzio Malaparte zaczyna opisywać ludzi i swoje z nimi spotkania. Nie do końca wiadomo, czy Kaputt jest reportażem, czy fikcją, ile w tych rozmowach jest zmyślenia na potrzeby powieści. Wszak autorem jest korespondent wojenny Corierre della Sera, włoski oficer, który miał dostęp do wielu ważnych postaci wojennej polityki. Świetne są te dysputy upadającej arystokracji włoskiej, która nie radzi sobie z rzeczywistością faszyzmu i nazizmu. Zresztą sam autor był przecież członkiem Partii Faszystowskiej, zaś później z niej usunięty i uwięziony.
 
W 1931 roku publikuje swój Zamach stanu tłumaczony w całej Europie.  Jest to dość krytyczny opis budowania dyktatury, a jednak (jak wynika z Kaputt) nie przeszkadza mu to w tym, by dziesięć lat później gościć na Wawelu u Hansa Franka – Generalnego Gubernatora okupowanych ziem polskich.

Malaparte opisuje spotkania towarzyskie organizowane przez Franka, jego żonę oraz innych dostojników niemieckich. Nie wiadomo ile w tym prawdy, że szermował tak bardzo ironią w rozmowach z nazistami, a ile autokreacji. Ale te rozmowy i atmosfera na nich panująca są wyjątkowo smakowite. [...]
całość:
...

× 1 | link |
@kazi1310
2021-11-16
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Kaputt. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl