Klub czytelniczy dla samotnych serc

Sara Nisha Adams
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Klub czytelniczy dla samotnych serc
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Ciepła, wzruszająca i podnosząca na duchu powieść o sile tkwiącej w książkach.

Wdowiec Mukesh prowadzi spokojne życie w londyńskiej dzielnicy Ealing. Nie jest mu łatwo po stracie żony. Czuje się stary i samotny. Bardzo zależy mu na nawiązaniu relacji z wnuczką, która miała dużo lepszy kontakt z babcią – obie łączyła miłość do książek.

Aleisha spędza lato, pracując w lokalnej bibliotece. Pewnego dnia w jednej z książek odkrywa tajemniczy liścik. To lista powieści opatrzona dopiskiem „Przeczytaj w razie potrzeby”. Zaintrygowana postanawia, że przeczyta je wszystkie. Po kolei. Opisane w nich historie przenoszą ją w niezwykłe światy – z dala od rzeczywistości i codziennych problemów.

Kiedy do biblioteki trafia Mukesh, mający nadzieję, że książki pomogą mu nawiązać kontakt z wnuczką, Aleisha przekazuje mu znalezioną listę. Chciałaby, żeby pomogła mu w tym, z czym Mukesh się zmaga.

Powoli lista zaczyna spełniać swoje zadanie. Bo nigdy nie jest za późno, żeby zacząć czytać, kochać i marzyć.

Wydanie 1 - Wyd. Kobiece
Tytuł oryginalny: The Reading List
Data wydania: 2023-04-12
ISBN: 978-83-8321-298-2, 9788383212982
Wydawnictwo: Kobiece
Stron: 456
dodana przez: Vernau

Autor

Sara Nisha Adams Sara Nisha Adams Sara Nisha Adams jest pisarką i redaktorką. Mieszka w Londynie. Urodziła się w Hertfordshire. Ma pochodzenie indyjsko-angielskie. Jej debiutancka powieść "Klub czytelniczy dla samotnych serc" jest częściowo inspirowana przez jej dziadka, który mies...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Klub czytelniczy dla samotnych serc

7.07.2023

Chyba nikt z nas nie chce być samotny. Każdy potrzebuje choć odrobiny towarzystwa, właśnie tak jak bohaterowie tej książki. Mukesh jest wdowcem, ciężko mu sobie poradzić po odejściu żony. Córki tylko nagrywają wiadomości z przypomnieniami, a zupełnie nie rozumieją jego potrzeb. On chcąc zbliżyć się do wnuczki, oraz odkryć, co jego żona widzia... Recenzja książki Klub czytelniczy dla samotnych serc

Książki nas wiele uczą. Ukazują nam świat, nie chowają go przed nami.

24.04.2023

"Czasami, jak książka się bardzo spodoba, trzeba ją przeczytać jeszcze raz! Żeby znów przeżyć szczęśliwe chwile i wychwycić to, co przeoczyło się za pierwszym razem. Książki się zmieniają tak samo jak ludzie, którzy je czytają." Gdy myślę o "Klubie czytelniczym dla samotnych serc" Sary Nishy Adams widzę w niej idealną lekturę dla moli książkowych... Recenzja książki Klub czytelniczy dla samotnych serc

Klub czytelniczy dla samotnych serc

19.04.2023

Wdowiec Mukesh prowadzi spokojne życie w londyńskiej dzielnicy Ealing. Nie jest mu łatwo po stracie żony. Czuje się stary i samotny. Bardzo zależy mu na nawiązaniu relacji z wnuczką, która miała dużo lepszy kontakt z babcią – obie łączyła miłość do książek. Aleisha spędza lato, pracując w lokalnej bibliotece. Pewnego dnia w jednej z książek odkr... Recenzja książki Klub czytelniczy dla samotnych serc

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@recenzja_na_tacy
2023-05-04
7 /10
Przeczytane

Samotni ludzie rzadko są rozumiani przez innych...”

Mukesz jest ojcem trzech dorosłych, zatroskanych o niego córek i dziadkiem trojga wnucząt, ale po śmierci ukochanej żony czuje się samotny.

Siedemnastoletnia Aleisha szukając wakacyjnego zajęcia, za namową brata, zatrudnia się w bibliotece, mimo że książki niespecjalnie ją interesują.

Niewielka, londyńska biblioteczna filia, stanie się miejscem, w którym ścieżki tych dwojga przetną się, a z czasem połączą, choć początek tej znajomości do łatwych nie należał...

„Klub czytelniczy dla samotnych serc” to historia żałoby i miłości silniejszej niż śmierć. To poruszająca opowieść o tym, że „rodziny nie są idealne, a mimo to zasługują na naszą miłość”. To niosąca nadzieję opowiastki o przyjaźni, na którą nigdy nie jest za późno i o dokonujących się pod jej wpływem zmianach. Przede wszystkim jednak, to powieść o książkach, które za sprawą pewnej listy trafiają w ręce bohaterów w odpowiednim momencie ich życia, „niosąc otuchę, gdy tego potrzebują, pozwalając na ucieczkę, dając możliwość doświadczania czegoś więcej niż własne życie, sprawiając, że kochają mocniej, bardziej się otwierają i dopuszczają ludzi do siebie”.

Sara Nisha Adams w nieskomplikowanej i dosyć przewidywalnej fabule zamknęła ciepłą opowieść o wielu samotnościach, które w bibliotece przy Harrow Road połączy zrodzona z miłości do literatury i drugiego człowieka lista książek oraz wspólna inicjatywa Mukesza i Aleishy.
...

× 3 | link |
ME
@menia71
2023-05-09
8 /10
Przeczytane

Mukesz, ojciec i dziadek, wdowiec od dwóch lat, po odnalezieniu książki żony postanowił oddać ją do biblioteki przy Harrow Road. Nie oddał...Przeczytał.
Siedemnastoletnia Aleisha (siostra Aidana) dorabia pracując w bibliotece, bo chce pomóc bratu i chorej mamie. Nudzi się tu. Pewnego dnia znajduje karteczkę z listą książek... Zaczyna czytać po kolei wymienione pozycje. Potem je rekomenduje.
Chris cierpi po rozstaniu. Nawet czytanie nie pomaga a mimo to codziennie chodzi do biblioteki. Znajduje pozostawioną książkę i notatkę, napisaną tak jakby specjalnie dla niego oraz karteczkę - listę (w/w).
Leonora wróciła do Wembley by zaopiekować się chorą siostrą. Jej również wpadła w oko lista książek.
Izzy kolekcjonuje wszelkiego rodzaju listy (zakupowe, imprezowe...). Teraz trafiła na tę listę. Sporządzoną na karteczce z konkretnej biblioteki.
Joseph, stały bywalec biblioteki. Ma swój ulubiony stolik, gdzie ktoś zostawia mu egzemplarz jednej z książek z listy i karteczką.
Gigi, mama Samuela. Gdy trafia na listę zauważa, że oglądała ekranizacje kilku tytułów. Reszty nie znała. Zapragnęła za to nadrobić stracony czas...

Tytuł po tytule...Obserwujemy bohaterów i zmiany, jakie w nich następują...Jak rodzi się przyjaźń między nastolatką i starszym mężczyzną.

Terapeutyczna moc biblioteki i książek, o których można z kimś porozmawiać, pokazana w pięknej formie tej opowieści. Czasem wesołej, czasem smutnej...mimo wszystko pozytywnej.
...

× 2 | link |
@bookaholic.in.me
2023-06-11
8 /10

Mukesz jest wdowcem, ma trzy dorosłe córki oraz uroczych wnuków. Choć otoczony jest troską najbliższych to w głębi serca czuje się bardzo samotny. Po śmierci żony nic nie jest już dla niego takie samo, a on sam nie potrafi znaleźć sensu w swoim istnieniu bez niej. Nie ma obok osoby, która rozumiałaby go to jak ukochana. A przynajmniej tak mu się wydaje.

Aleisha dopiero wkracza w dorosłość i marzy o rozpoczęciu studiów prawniczych. Mieszka z mamą i starszym bratem, lecz jej życie w niczym nie przypomina typowego, nastoletniego losu. Ona wręcz tonie w swojej codzienności, która niezmiernie ją przytłacza. Praca w bibliotece powinna być dla niej odskocznią, lecz tak naprawdę dziewczyna nawet nie lubi książek i to kolejny element jej życia, który ją męczy. Czy w ogóle powinna próbować zawalczyć o siebie i cokolwiek zmienić?

„Klub czytelniczy dla samotnych serc” to książka, którą należy się delektować, niespiesznie poznając losy głównych bohaterów i bliskich im osób. Nie jest ona łatwa w odbiorze, niesie ze sobą ciężar codzienności, ale i daje nadzieję, że lepsze jutro zawsze może nadejść. Z pozoru może wydawać się kolejną, zwyczajną powieścią, która ukaże siłę książek i moc czytania, jednak nic bardziej mylnego. Autorka za pomocą historii wielu osób porusza tematy dotyczące żałoby, samotności czy depresji, których nawet najlepsza fabułą nie jest w stanie uleczyć na stałe. Lecz w piękny sposób wskazuje jak nawet w ...

× 1 | link |
@etiudyliterackie
2023-05-12
9 /10

Książki mają w sobie magiczną, niezwykłą moc! 🙂
Łączą ludzi, sprawiają, że przenosisz się do innego świata, wywołują ogrom emocji, pozwalają odciąć się od codziennych problemów… a Twoim zdaniem jaką mają jeszcze w sobie siłę? 🙂

Klub czytelniczy dla samotnych serc to niezwykła podróż w głąb nas samych. To książka, która pokazuje, że każdy, niezależnie od wieku, utrapień i bolączek może znaleźć pocieszenie wsród liter, wyrazów, kolejnych zdań pojawiających się na stronach danej historii.
To książka o książkach 🙂 O tym ile dobra i pokrzepienia niosą w sobie bohaterowie literaccy. Choć czasem napotykają na wiele przeszkód to czytelnik tak wiele może się od nich nauczyć i przełożyć to na własne kroki w swojej codzienności.

Czy starszy pan może zaprzyjaźnić się z młodą dziewczyną? Oczywiście, a to wszystko za sprawą właśnie książek, które wywołują potrzebę rozmowy i podzielenia się wrażeniami.
Aleisha znajduje listę książek, które według autora owego spisu mogą stać się w pewnym momencie życia po prostu potrzebne. Sięga po każdy wymieniony tytuł i poleca je Mukeszowi. Oboje przechodzą trudny czas, czy owe historie pozwolą im odnaleźć się na nowo i pogodzić z codziennością?

Przyglądałam się bohaterom i kibicowałam im na każdym kroku, miałam nadzieję, że podniosą się, że uda im się uporać z każdym problemem. Niekiedy przychodziły momenty zwątpienia, ale to właśnie książki stały się drogowskazem.

Kiedy poznałam finał tej historii, z...

| link |
ZA
@zaczytaniania
2023-04-24
7 /10

Wdowiec Mukesh jest introwertykiem, który po śmierci żony nie może odnaleźć się w otaczającym go świecie. Ma trzy kochające córki, które codziennie dbają o to, aby ten pamiętał o różnych prozaicznych czynnościach. Mukesh ma też wnuczkę, Priyę. Dziewczynka była bardzo blisko z babcią. Łączyła je miłość do książek. Mężczyzna zrobi wszystko, aby więź z wnuczką była równie silna. Zwłaszcza teraz, kiedy Najny już nie ma.

Aleishi nie jest po drodze z książkami, ale praca w bibliotece, to jedyna możliwość, dzięki której może zarobić. Jej życie też nie jest usłane różami. Wraz ze starszym bratem opiekują się chorą matką. Pewnego dnia dziewczyna znajduje między stronami “Zabić drozda” listę książek opatrzoną dopiskiem „Na wypadek, gdyby okazały się potrzebne" i postanawia przeczytać je wszystkie.

Między bohaterami rodzi się przyjaźń, której spoiwem jest znaleziona przez Aleishę lista.

Ta historia otula czytelnika i daje mu nadzieję na to, że zawsze, nawet po największym upadku można się podnieść. Wystarczy chcieć i wystarczy pozwolić sobie pomóc. To pełna emocji i wzruszeń opowieść o przyjaźni i miłości. Ale też o niezwykłym działaniu książek, które łączą bez względu na różnice pokoleń i przeżytych doświadczeń.


| link |
@esclavo
2023-05-07
7 /10
Przeczytane

Dla mnie - przejmująco smutna opowieść o tym, jak czasem tylko ucieczka w książkowy świat daje chwilę wytchnienia. To książka o czytelnikach dla czytelników, dla wszystkich tych, którzy w powieści wiodą inne życie, życie wraz z bohaterami.

To książki splatają losy 80-letniego Mukesha i 17-letniej Aleishy. I chociaż każde z nich wiedzie życie pełne różnych strat, to pewna lista książek "na wszelki wypadek" odmienia ich losy. Powieści z tej listy sprawiają, że każde z nich otwiera się na innych, pozwala sobie pomóc, pomaga walczyć z smutkiem. Jednak nie tylko oni zyskują coś cennego, bo postaci korzystających z tej listy jest więcej.
Ta książka ma w sobie pewien spokój, stateczność, co w żadnym wypadku nie jest mankamentem. Chociaż smutna, niesie takie odprężenie, nostalgiczną przyjemność, wzruszenie, ale i nadzieję, że po słabszym czasie przychodzi ten lepszy. Autorka ładnie pisze o uczuciach, fajnie przedstawiła dwie perspektywy bohaterów różniących się wiekiem, a o każdym czyta się z równym zangażowaniem.

Książka podobała mi się, właśnie za miłość do książek, za społeczeństwo skupiające się w bibliotece, za to że introwertycy też mogą być bohaterami przyjemnych powieści.

| link |
@asiazaleska
2023-06-04
8 /10
Przeczytane

Cudowna opowieść o mocy i magii jaką posiadają książki,oraz o tym że w przyjaźni nie ma granicy wieku.
Mukesh jest wdowcem,ojcem trzech córek,nigdy specjalnie nie podzielał pasji swojej żony Najny do czytania,teraz gdy już jej nie ma,postanawia zapisać się do biblioteki i zacząć czytać by nawiązać lepszą relację z wnuczką.
Aleisha to nastolatka pracująca w lokalnej bibliotece,praca ją nudzi do czasu aż znajduje listę książek z dopiskiem "na wypadek ,gdyby były potrzebne".
Los postawi na jej drodze Mukesha,któremu zacznie książki polecać i dyskutować z nim o nich.
Ta powieść wzrusza i sprawia że zadajemy sobie pytanie,czy również mamy książki mające wpływ na nasze życie.Warto!!

| link |
@mrsbookbook
2023-07-07
7 /10
Przeczytane Na mojej półce Do recenzji
@haudek
2023-06-23
6 /10
Przeczytane Ek2023 2023-Książki
DO
@czytnienta
2023-05-08
9 /10
Przeczytane
@papierowamagnoolia
2023-04-24
9 /10
@za_czytamm
2023-04-19
6 /10

Cytaty z książki

Książki nas wiele uczą.Ukazują nam świat,nie chowają go przed nami.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl