Kolekcja Hankego

Jolanta Maria Kaleta
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Książka Kolekcja Hankego
Książka Kolekcja Hankego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

"Kolekcja Hankego" to powieść, w której wątek sensacyjny przeplata się z miłosnym. Jest to druga powieść autorki Jolanty Marii Kalety. Wcześniejsza - „W cieniu Olbrzyma” ukazała się drukiem w kwietniu 2012. Rok 1976. Czasy PRL-u. Matylda, młoda pracownica muzeum, przez przypadek odnajduje listę obrazów, skradzionych przez nazistowskich dygnitarzy pod koniec II wojny we wrocławskich muzeach i ukrytych gdzieś na terenie Dolnego Śląska. Próbując je odnaleźć wpada na trop złodziei dzieł sztuki działających w środowisku muzealnym. Nie może liczyć na pomoc porucznika milicji prowadzącego śledztwo. Mimo iż jest on zauroczony Matyldą prowadzi własną grę, której ona początkowo nie może zrozumieć. Wed ług niego to właśnie ona jest inspiratorką wielu kradzieży. Na domiar złego jej życie osobiste legło w gruzach. Nie zrażając się przeciwnościami dąży do zdemaskowania przestępców i odnalezienia tajemniczej skrytki. Ponieważ zaginione obrazy warte są fortunę, jej życie znalazło się w niebezpieczeństwie. „…. Matylda, która również na czworakach obmacywała futrynę drzwiową, odwróciła się i spojrzała na niego. Marek chwycił oburącz marmurowy parapet i z całych sił podciągnął do góry. Dał się słyszeć głuchy jęk i metaliczny szmer, coś jakby łańcuch ze studni nawijał się na kołowrót. Spory fragment podłogi, w miejscu gdzie jeszcze przed paroma minutami stał piecyk, opadał jednym końcem w dół, ukazując ciemne wnętrze. -Kićka! Latarka! – zawołał. Ukląkł i zajrzał do środka. Matylda podbiegła do kanapy, gdzie leżała jej przepastna torba i sięgnęła ręką do jej wnętrza. W tym momencie poczuła gorący ból wybuchający z tyłu głowy. Zdążyła tylko pomyśleć: „Kulawy!” i ogarnęły ją takie same jak w Warszawie ciemności…” Jolanta Maria Kaleta – urodzona i mieszkająca we Wrocławiu. Z zawodu historyk. Pracowała w Muzeum Historycznym i Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu. Nauczała historii w kilku wrocławskich szkołach średnich. Miłośniczka gór, zwłaszcza Sudetów, które od lat przemierza pieszo i rowerem.
Data wydania: 2012-05-10
ISBN: 978-83-933996-7-3, 9788393399673
Wydawnictwo: Psychoskok
Stron: 499

Autor

Urodzona 22 sierpnia 1951 roku w Polsce

Jolanta Maria Kaleta - od urodzenia wrocławianka, z wykształcenia historyk i politolog. Przez szereg lat pracowała we wrocławskich muzeach – Muzeum Sztuki Medalierskiej i Muzeum Historycznym. Uczyła we wrocławskich liceach historii i wiedzy o społecz...

Książki Jolanta Maria Kaleta

Wszystkie książki Jolanta Maria Kaleta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Odnaleźć zaginione skarby

W czerwcową noc 1976 roku Matylda Harycka zostaje zbudzona przez swą matkę oraz babcię. Powód? Płonie kościół Świętej Elżbiety, zwany przez mieszkańców Wrocławia kościołem garnizonowym. Krótko po tym wydarzeniu muzeum, w którym pracuje główna bohaterka, otrzymuje anonimowy list, w którym nadawca inf... czytaj dalej »

@Amarisa @Amarisa

Śladami Michaela Willmanna

Do wrocławskiego ratusza, w którym mieściło się muzeum przychodzi anonim z pogróżkami zapowiadający puszczenie z dymem tej zabytkowej budowli. Bohaterka powieści, młoda pracownica muzeum, Matylda przez przypadek wpada na trop tzw drugiej listy Grundmana. Znalazły się na niej dzieła śląskiego mistr... czytaj dalej »

MA
@Majorka

Kolekcja Hankego

Dzień 9 czerwca 1976 r. zapisał się tragicznymi zgłoskami w historii wrocławskiego kościoła garnizonowego. Znajdująca się w północno-zachodnim narożniku rynku gotycka świątynia pw. św. Elżbiety ucierpiała wówczas w wyniku pożaru, który strawił cenne wyposażenie, w tym barokowe organy. Mieszkająca w ... czytaj dalej »

@ZapomnianaBiblioteka @ZapomnianaBiblioteka

Moja opinia o książce

Opinie
@sandrajasona
2019-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Z historią w tle Sensacja Przeczytane w 2018
Rok 1976. Czasy PRL-u. Matylda, pracownica wrocławskiego muzeum, odnajduje listę – prawdopodobnych miejsc, w których schowano zagrabione dzieła malarzy. Zaczyna się wyścig, kto znajdzie i zdoła ocalić od sprzedania na zachód obrazów namalowanych przez śląskich artystów. Matyldzie pomagają zakochani w niej panowie, ale też po drugiej stronie barykady ma też swoich adoratorów.
Historie o ukrytych przez hitlerowców podczas II wojny światowej dziełach sztuki pobudzają wyobraźnię. Uwielbiam powieści zawierające wątki historyczne, osadzone w realiach II wojny światowej i czasach PRL-u. Tak pisze Kaleta, dlatego z dużym zaciekawieniem sięgnęłam po następną powieść pisarki. Nie zawiodłam się: by...
{}× 1 | link |
@ZapomnianaBiblioteka
@ZapomnianaBiblioteka
2018-01-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@Sargento_Garcia
2013-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Sensacja kryminał
@Amarisa
@Amarisa
2012-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Kolekcja Hankego”- Jolanta Maria Kaleta

Książka Secretum
Secretum Francesco Sorti, Rita Monaldi
{}7/10
Ponowne spotkanie opata Melaniego i jego dawnego pomocnika n...
Książka Do światła
Do światła Andriej Diakow
{}8.7/10
Do światła Andrieja Djakowa to w Rosji największy sukces w r...
Książka Czarownica i ryba
Czarownica i ryba Maja Strzebońska
{}9/10
Seria przygód czarownicy, która skutecznie obala stereotypy ...
Książka Księżniczka Amelka
Księżniczka Amelka Patrycja Zarawska
{}10/10
Książeczka w sam raz dla księżniczki, jaką jest każda mała c...
Książka Basia i piłka nożna
Basia i piłka nożna Zofia Stanecka
{}9/10
Piłka nożna może budzić wielkie emocje. Ale miłość do tego s...

Cytaty z książki

O nie! Książka Kolekcja Hankego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}