Kołysanka dla Łani

Ewa Formella
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Kołysanka dla Łani
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Są ludzie, którzy raz spotkani ? zostają z nami na zawsze Druga woja światowa, Polska. Do leśnych partyzantów dołączają dwie siostry z pobliskiej wsi: Danusia i Jadwiga. Starsza -Danusia - brutalnie zgwałcona i pobita przez Sowietów umiera podczas porodu, zostawiając na świecie swoją małą córeczkę, również Danusię. Między młodszą z sióstr, Jadwigą, a partyzantem o pseudonimie Ryś rodzi się uczucie. Jednak zakochani nie będą mogli długo cieszyć się swoją obecnością: ktoś wsypał oddział partyzantów i w wyniku aresztowań Jadzia i Ryś zostają rozdzieleni. Ją wywożą na roboty do Niemiec, on trafia do obozu koncentracyjnego. Mała Danusia znajduje opiekę u sióstr szarytek. Współcześnie. Pewnego dnia na skutek niespodziewanego splotu wydarzeń Alicja spotyka bezdomnego starszego mężczyznę, który stracił pamięć, Zygmunta, i mimo niechęci męża proponuje mu mieszkanie w swoim domku dla gości. Za wikt i opierunek mężczyzna opiekuje się jej ogrodem. Zygmunt nie wie kim jest, skąd pochodzi, nie pamięta swojej przeszłości, ale nie może się pozbyć natarczywego wrażenie, że twarz Alicji nie jest mu obca? Czy tę dwójkę coś łączy? Dlaczego Zygmuntowi niekiedy stają przed oczami obrazy lasu, jakiejś młodej dziewczyny i czemu wciąż powraca do niego zapach konwalii??
Data wydania: 2020-06-23
ISBN: 978-83-66481-33-6, 9788366481336
Wydawnictwo: Replika
Stron: 272
dodana przez: Justyna_K

Autor

Ewa Formella Ewa Formella
Urodzona w 1961 roku w Polsce (Chorzów)
Ewa Formella, zodiakalna Waga. Od ponad 30 lat mieszka w Trójmieście. Z zawodu jest Technikiem Administracji oraz Opiekunem Medycznym. Ponad 20 lat pracowała w jednym z gdyńskich przedszkoli na stanowisku administracyjnym, obecnie zajmuje się opieką...

Pozostałe książki:

Listy do Duszki Muzyka dla Ilse Dziewczyny z ogrodu rozkoszy Złoty konik dla Palmiry Dziewczynka z ciasteczkami
Wszystkie książki Ewa Formella

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wojenna szkatułka wspomnień

9.05.2021

„Kołysanka dla Łani” to kolejna książki Ewy Formelli z cyklu Szkatułka wspomnień. Kolejna wzruszająca podróż przez ciężkie wojenne czasy, przeplatana migawkami z teraźniejszości. Współcześnie: Zygmunt, starszy już pan, nie pamięta niczego ze swojej przeszłości. Nie wie nic o swojej rodzinie, nie ma pojęcia, czy jest na tym świecie ktoś, kto ... Recenzja książki Kołysanka dla Łani

@Nina@Nina × 16

"Kołysanka dla Łani"

9.07.2020

„Są ludzie, którzy w pamięci zostają, są także osoby, które raz poznane zastają niezapomniane”. Przenosimy się do czasów II wojny światowe. Do mających swój obóz w lesie partyzantów, trafiają dwie siostry: Danusia i Jadwiga. Siostry mają za sobą dramatyczne przeżycia. Danusia została brutalnie pobita i wielokrotnie zgwałcona przez bestials... Recenzja książki Kołysanka dla Łani

Powieść utkana ze wspomnień

15.08.2020

Wpadła w moje ręce ostatnio Kołysanka dla Łani Pani Ewy Formella i przyznam szczerze, że ogromnie żałuję, że dopiero teraz zaczęłam czytać tę autorkę. Ta książka nie była dobra, ona była w moim przekonaniu doskonała, bo zawierała w sobie to wszystko co tak w książkach uwielbiam, a mianowicie przeszłość splatała się z teraźniejszością, były wątki w... Recenzja książki Kołysanka dla Łani

historia, wspomnienia i wojskowe pieśni patriotyczne

5.07.2020

Zygmunt w wypadku stracił pamięć. Nowe imie sobie wymyślił, o całej reszcie nie ma pojęci. Jest bezrobotny, bezdomny i nie wie czy gdzieś na świecie jest jego rodzina a jeśli jest to czemu go nie szuka? Pewnego dnia na swojej drodze trafia na kobietę której twarz przypomina mu kogoś z przeszłości. Jej uśmiech, rysy twarzy, mimika pozwalają przypom... Recenzja książki Kołysanka dla Łani

Moja opinia o książce

Opinie

@agulkag
2021-12-26
Przeczytane

I znowu mam mieszane odczucia. Nie wiem czy zrobiłam się wybredna, czy autorka uparcie wykorzystuje ten sam wątek i pisze kolejną książkę dublując wcześniejszą?
Pomysł fajny, bo i bohater ciekawy, ale cała reszta już tak samo wykorzystana w innych publikacjach autorki. Szkoda, bo postać bezdomnego Zygmunta i jego poszukiwanie tożsamości warte opowiedzenia.

× 5 | link |
@z_glowawksiazkach
2021-01-22
5 /10
Przeczytane

Książki o wojnie nie muszą być brutalne i pełne przemocy. Czasem nawet ich akcja nie musi rozgrywać się w tamtym czasie. Książka Ewy Formelli to przykład historii o tym, że w czasie wojny pojęcia takie jak miłość czy piękno nie odchodzą w zapomnienie.

We współczesnym Gdańsku Alicja spotyka bezdomnego mężczyznę, który stracił pamięć. Oferuje mu gościnę w domku letniskowym i pomoc w odkryciu tożsamości. Z czasem stają się prawdziwymi przyjaciółmi, a do mężczyzny powoli wracają fragmenty wspomnień z lasu i piękna dziewczyna pachnąca konwaliami.

„Kołysanka dla Łani” to historia dziejąca się na dwóch płaszczyznach czasowych. Z tym, że do czasów wojny wracamy tylko we wspomnieniach i snach bohaterów. Książka została napisana na podstawie wspomnień, autorka sama przyznaje, że nie wie, ile w niej prawdy, a ile fantazji. Ja czytając tę historię miałam wrażenie, że jest w niej zbyt dużo przypadków, szczęśliwych zbiegów okoliczności. Książka niczym nie zaskoczy. Po pierwszych rozdziałach jesteśmy w stanie przewidzieć zakończenie.

Mimo wszystko jest to lekka historia obyczajowa o wielkiej miłości, wracająca we wspomnieniach do czasów wojny, ze szczęśliwym zakończeniem.

× 1 | link |
KA
2021-04-06
6 /10
Przeczytane

Moje pierwsze spotkanie z książką Ewy Formelli.
Głównymi bohaterami tej niezwykłej opowieści są Alicja, Zygmunt i Jadwiga. Akcja dzieje się w dwóch płaszczyznach czasowych. W ten sposób przeszłość przeplata się czasami współczesnymi.
W czasie II wojny światowej do ukrywających się w lesie partyzantów dołączają dwie siostry. Między jedną z sióstr – Jadwigą, a partyzantem Romanem, posługującym się pseudonimem Ryś rodzi się uczucie. W czasach współczesnych Alicja spotyka na swej drodze bezdomnego mężczyznę, który uchronił ją przed kradzieżą. Zygmunt stracił pamięć i żyje na ulicy. Nie potrafi przypomnieć sobie swojej przeszłości. Alicja oferuje mu pokój w domku w ogrodzie. Mężczyzna stara się wynagrodzić Alicji to, że przygarnęła go pod swój dach i opiekuje się jej ogrodem. Co jakiś czas ma krótkie przebłyski czegoś co wydarzyło się w jego przeszłości.

Książka nie jest gruba i w miarę dobrze się ją czyta. Opowieść oparta jest na wspomnieniach partyzantów, a więc samo życie. Zygmunt zmarł w wieku 93 lat, a Jadwiga, zwana Łanią dwa lata później. Poznali się w lesie a po kilkudziesięciu latach w niezwykłych okolicznościach historia zatoczyła koło.

| link |
MA
2021-06-04
8 /10
Przeczytane
@Nina
2021-05-09
7 /10
Przeczytane 2021 E-book
@rudemysli71
2020-08-15
8 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2020-07-09
8 /10
Przeczytane
@emilusienka5
2020-07-05
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Miłość nie wybiera narodowości, tylko serce.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl