Komunistyczny aparat represji wobec Jezuitów prowincji Polski południowej

Filip Musiał
Komunistyczny aparat represji wobec Jezuitów prowincji Polski południowej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Oddawany w ręce Czytelników tom jest pokłosiem sesji naukowej „Komunistyczny aparat represji wobec jezuitów Prowincji Polski Południowej", która odbyła się 14 czerwca 2012 r. Jej organizatorami były dwie instytucje: Instytut Politologii Akademii Ignatianum w Krakowie oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, a wsparcia udzielił Prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego o. Wojciech Ziółek SJ. Na ziemiach polskich do dziś funkcjonują dwie jednostki organizacyjne zakonu jezuitów zwane prowincjami, które w momencie ich utworzenia w 1926 r. otrzymały nazwy nawiązujące do nomenklatury jeszcze z okresu przedrozbiorowego, a zarazem opisujące ich zasadniczy zasięg terytorialny - Prowincja Wielkopolsko-Mazowiecka oraz Prowincja Małopolska. Po II wojnie światowej licząca 19 domów Prowincja Małopolska utraciła ich 8, głównie w Małopolsce Wschodniej - zagarniętej przez Sowiety. W konsekwencji powojennych zmian granic i spowodowanych nimi migracji ludności członkowie prowincji ofiarnie zaangażowali się w tworzenie struktur duszpasterskich na tzw. Ziemiach Odzyskanych, przede wszystkim na Śląsku. W krótkim czasie obok pozostałych 11 placówek otwarto 12 nowych, w tym 5 przejętych od współbraci należących do Prowincji Wschodnioniemieckiej. Ponieważ oficjalna nazwa jednostki nie odpowiadała faktycznemu terytorium, na którym od 1946 r. rozwijano prace apostolskie a obejmującemu ówczesne województwa krakowskie i część kieleckiego (Częstochowa), rzeszowskie, śląskie oraz wrocławskie, pojawiały się sugestie aktualizacji nazewnictwa do panujących warunków. Ostatecznie dopiero w 1975 r. nazwę zmieniono na obowiązującą do dziś - Prowincja Polski Południowej - nie wprowadzając przy tym żadnych modyfikacji strukturalnych. Dlatego też za celowe, zgodne z intencją władz zakonnych oraz podkreślające instytucjonalną ciągłość analizowanego środowiska uznano zastosowanie wyłącznie aktualnego brzmienia zarówno w tytule sesji, jak samej publikacji.
Data wydania: 2014-10-14
ISBN: 978-83-277-0050-6, 9788327700506
Wydawnictwo: WAM
Stron: 380

Autor

Filip Musiał Filip Musiał
Urodzony w 1976 roku w Polsce
Filip Musiał – polski historyk i politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, profesor nadzwyczajny i prorektor ds. studenckich Akademii Ignatianum w Krakowie. Pracuje także w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej Instyt...

Pozostałe książki:

Komunizm w Polsce. Zdrada Zbrodnia Zakłamanie Zniewolenie. „Dialog należy kontynuować…”. Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem 1969–1985. Studium przypadku. A kto chce być sługą... A kto chce być wolny... Agentura w akcji Czerwona zaraza Czerwone szwadrony postępu Drogi do "Solidarności" Instrukcje, wytyczne, pisma Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z lat 1962-1989. Wybór dokumentów Komunistyczny aparat represji wobec Jezuitów prowincji Polski południowej Lepiej za Polskę dziś umierać Ludzie bezpieki województwa krakowskiego Między męczeństwem a zdradą Na szlaku niepodległości Niezłomni. Ku prawdzie i wolności. Komunistyczna bezpieka wobec kard. Karola Wojtyły Od Hitlera do Stalina Od Września do Norymbergi Operacja: zniszczyć Kościół Osądź mnie Boże PRL - "normalny" kraj Partia z narodem, naród z Kościołem Po dwóch stronach barykady PRL Pod znakiem sierpa i młota Podręcznik bezpieki Pokolenia wolnej Polski Polska konfidencka Precz z komuną Przeciw Kościołom i religii. Sprawozdania Sekcji 5 Wydziału V Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie 1946-1952 Przeciw czerwonej dyktaturze Raj grabarzy narodu. Studia i materiały do dziejów aparatu represji w Polsce "ludowej" 1945-1989 Razem budujemy socjalizm W pułapce historycznej konieczności W służbie komuny Wojna się nie skończyła Wokół teczek bezpieki- zagadnienia metodologiczno-źródłoznawcze Władysław Gurgacz Jezuita wyklęty Zwycięstwo będzie waszą nagrodą
Wszystkie książki Filip Musiał

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Komunistyczny aparat represji wobec Jezuitów prowincji Polski południowej nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Komunistyczny aparat represji wobec Jezuitów prowincji Polski południowej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl