Końcówki szachowe

Paul Keres
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Końcówki szachowe
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Końcówka jest tym etapem partii, w którym chodzi o przekształcenie w wygraną przewagi zdobytej w grze środkowej albo nawet już w debiucie. Tu każdy błąd może przesądzić o wyniku walki i rzadko nadarza się szansa na jego naprawienie.

Oto książka niezbędna dla każdego szachisty, napisana przez jednego z najwybitniejszych arcymistrzów w historii. Keres nie omawia tu wszystkich znanych w teorii pozycji w grze końcowej, tylko analizuje najważniejsze typy końcówek, które można uznać za punkt wyjścia tych bardziej złożonych. Rozpatruje je bardzo szczegółowo, przedstawiając przy tym podstawowe zasady prawidłowego rozgrywania końcówek, których znajomość przyda się na pewno każdemu graczowi. Co ważne, Autor nie skupia się na wskazywaniu najlepszych ruchów w danych pozycjach. Raczej objaśnia te pozycje w taki sposób, by naprowadzić czytelnika na właściwe rozwiązania i nauczyć go samodzielnego znajdowania w nich najsilniejszych kontynuacji na szachownicy.

Paul Keres (1916–1975),wybitny estoński szachista, zwany Księciem Szachów. W latach 1937–1965 należał do ścisłej czołówki największych szachistów świata. Sześciokrotnie brał udział w Turnieju Kandydatów, wyłaniającym pretendenta do walki o tytuł mistrza świata, pięciokrotnie zdobył w nim drugie miejsce.
Data wydania: 2024-04-10
ISBN: 978-83-8151-012-7, 9788381510127
Wydawnictwo: RM
Stron: 386
dodana przez: jatymyoni

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Królewska gra z zaskakującą końcówką.

WYBÓR REDAKCJI
14.04.2024

Nie jestem namiętnym graczem w szachy, powiem nawet więcej, że ostatnio grałam tak naprawdę ze dwadzieścia lat temu. Mój syn pasjonował się tą grą, a że w naszym miasteczku były organizowane turnieje szachowe, więc oboje braliśmy w nich udział. oczywiście z różnymi efektami, ale raz zdarzyło mi się nawet wygrać gminny turniej w swojej kategorii. O... Recenzja książki Końcówki szachowe

@maciejek7@maciejek7 × 27

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2024-04-14
8 /10
Przeczytane hobby konkurs Posiadam

Nie jestem namiętnym graczem w szachy, powiem nawet więcej, że ostatnio grałam tak naprawdę ze dwadzieścia lat temu. Mój syn pasjonował się tą grą, a że w naszym miasteczku były organizowane turnieje szachowe, więc oboje braliśmy w nich udział. oczywiście z różnymi efektami, ale raz zdarzyło mi się nawet wygrać gminny turniej w swojej kategorii.
Obecnie wszystko zwala się na brak czasu, lecz ja tak naprawdę to nie miałabym raczej z grać. Syn wyprowadził się i gra trochę ze swoimi dziećmi, a wokół siebie nie mam graczy chętnych chociażby nawet do jednej partyjki.
Jednak ta książka chyba spowodowała, że moje wnuki nabrały chęci do tej królewskiej gry. Tym bardziej, że zobaczyły ustawioną szachownicę z figurami, na której ja ćwiczyłam sobie propozycje przedstawione w książce przez autora. W wolnym od szkoły czasie zaczynamy więc naukę...
Chociaż może się wydawać, że studiowanie końcówek szachowych to nużące i niepotrzebne zajęcie, ale ja myślę, że tym sposobem można podnieść poziom swojej gry i niejednokrotnie zaskoczyć przeciwnika końcówką partii.
Paul Keres to wybitny estoński szachista, nazywany nawet Księciem Szachów, w swojej książce "Końcówki szachowe" nie przedstawia tylko teoretyczne analizy, ale obrazowo pokazuje ich znaczenie praktyczne. Ja już wiem, że dlatego ta teoria jest łatwiejsza do przyswojenia nawet dla amatora, a końcówka należy do najważniejszej części partii.

× 6 | link |

Cytaty z książki

Na całym świecie napisano i wydano wiele książek poświęconych teorii debiutowej i fazie gry środkowej, a także najważniejszym turniejom szachowym; opublikowano też liczne zbiory partii czołowych mistrzów. W porównaniu z tym publikacje o końcówkach są stosunkowo nieliczne - mimo faktu, że gra końcowato jedna z najważniejszych faz partii szachowej.
Typowa partia szachowa zazwyczaj składa się z trzech faz: debiutu, gry środkowej oraz końcówki.
końcówka jest tym etapem partii, w którym chodzi o przekształcenie w wygraną przewagi zdobytej w grze środkowej albo już w debiucie.
Przyznać wypada, że z czysto technicznego punktu widzenia końcówki wydać się mogą mniej ciekawe od studiowania teorii debiutowej czy też strategii gry środkowej.
nawet najwybitniejszym szachistom zdarzają się potknięcia w końcowej fazie partii.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl