Kościół kobiet

Zuzanna Radzik
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Kościół kobiet
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

- Puk puk.
- Kto tam?
- To my, więcej niż połowa Kościoła!

Taki improwizowany dialog krzyczały kobiety w stronę hierarchów udających się na synod w 2018 roku.

Ruch równouprawnienia w Kościele to nie tylko ostatnich pięćdziesiąt lat, to cała historia chrześcijaństwa, w której kobiety odgrywały ważną, acz często niezauważaną czy marginalizowaną rolę. Nigdy jednak, dla wielu kobiet, doświadczenie powszechności Kościoła i siły wzajemnego wsparcia nie było tak mocne i realne jak dziś.

Data wydania: 2020-01-21
ISBN: 978-83-277-1737-5, 9788327717375
Wydawnictwo: WAM
Stron: 424
dodana przez: Doris_2
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Zuzanna Radzik Zuzanna Radzik
Urodzona 2 sierpnia 1983 roku w Polsce
Zuzanna Radzik – działaczka, publicystka i teolożka. Ukończyła teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i relacje chrześcijańsko-żydowskie w starożytności na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Obecnie (2020) wiceprezes Forum Dial...

Pozostałe książki:

Kościół kobiet Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół Mamy głos
Wszystkie książki Zuzanna Radzik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Kościół kobiet nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Petit_hibou
@Petit_hibou
2021-01-17
8 /10
Przeczytane 2020

Bardzo dobra książka, traktująca o kościele, kobietach oraz kobietach w kościele. Jedyny minus to jej ciężkość. Mimo 320 stron, książka jest męcząca. Jest dobrze napisana, lecz tematy w niej poruszane nie są lekkie. Typowa książka naukowa, która przyniesie dużo wiedzy, dużo przemyśleń, ale niewiele przyjemności z samego czytania. Mimo to warta polecenia. Mamy w niej zaprezentowany stosunek kościoła do kobiet, kobiet do kościoła, wyjaśnione różnice w podejściu, przyczyny konfliktów. Mimo to nie jest tendencyjna. Pozwala poszerzyć horyzonty i zrozumieć drugą stronę.

× 1 | link |
@NataliaTw
2021-04-01
6 /10
Przeczytane

"Kościół kobiet" Zuzanny Radzik przykuł moją uwagę już samym tytułem i już od lat miałam ochotę po niego sięgnąć, jednak zawsze było do przeczytania coś, co bardziej przyciągało moją uwagę. Ostatnio w końcu nadszedł czas, że moje zainteresowanie rozmaitymi wierzeniami, religiami i rolą oraz pozycją kobiet w różnych społecznościach przywiodło mnie do tej książki - tym bardziej, że stała się dla mnie bardziej dostępna ze względu na to, iż mam wykupiony abonament na Legimi.

Okazało się, że "Kościół kobiet" to kolejna ważna dla mnie publikacja, która rozjaśniła mi nieco w głowie na temat podejścia Kościoła Katolickiego do roli kobiet w Kościele w tym kapłaństwa kobiet i ich służby liturgicznej, feminizmu, etyki seksualnej czy antykoncepcji. Autorka podeszła do tematu w rzetelny sposób niejednokrotnie powołując się na kościelne dokumenty (np. listy episkopatu do wiernych czy wszelkie słowa papieża kierowane do wiernych) oraz przytaczając wypowiedzi osób związanych z Kościołem. Niestety ta książka nie napawa optymizmem, bo odniosłam wrażenie, że kobieta w Kościele jest kimś drugorzędnym - mniej ważnym od mężczyzny, który w pełniejszy sposób może uczestniczyć w życiu wspólnoty, jaką jest Kościół. Natomiast przed kobietą stoją właściwie dwie drogi - macierzyństwo lub życie konsekrowane (mam tu na myśli nie tylko zakony, ale również inne formy życia konsekrowanego - są przecież dziewice konsekrowane, oraz wszelakie instytuty). Dodatkowo...

| link |
@oliwa
2021-01-14
8 /10
Przeczytane Polska
SZ
@Szymon
2021-04-18
6 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Filozofia, etyka, religia 2_Biblioteka
@klaudia.wakulowska
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
8 /10
Przeczytane Kilka lepszych 2017

Cytaty z książki

O nie! Książka Kościół kobiet. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat