Krzak jałowca

Klemens Oleksik
Krzak jałowca
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Mało znana powieść o tematyce mazurskiej. Dorastający podczas wojny chłopiec szuka swojej tożsamości między niemieckością a polskością.

Kim jestem? Polakiem? Niemcem? Czy Mazurem? Na takie pytania musieli odpowiedzieć ludzie, którzy pozostali po 1945 roku na ziemiach dawnych Prus Wschodnich, Mazurach.

Walter Kraska- syn Mazura, Piotra, zamordowanego przez uciekających po przegranej wojnie esesmanów, próbuje odnaleźć swoją tożsamość. Po wojnie przyjeżdża do Wielkiego Lasu wraz z babką Marią, matką Anną i bratem Rudim.

Matka- typowa Niemka, niezbyt cieszy się na wizytę u teściów, Mazurów. Jest dumna z syna Waltera, który służył w Hitlerjugend, a wstydzi się męża Piotra, który nie chciał służyć na froncie za "silne Niemcy".
Nie przyjmuje też do wiadomości, że teścia Samuela zamordował miejscowy leśniczy, który stał na czele NSDAP.

Matka z radością przyjmuje wiadomość o możliwości wyjazdu do Obersee, gdzie czeka na rodzinę wuj Heinz.

Kiedy wszystko jest gotowe do podróży, wszyscy spakowani czekają na pociąg w mazurskiej miejscowości, Walter dowiaduje się od młodego Polaka, iż ojciec Waltera i Rudiego został także zamordowany w pobliskim lesie przez Bardocha- leśniczego.

Walter w ostatniej chwili decyduje się zostać w Polsce razem z babcią Marią. Reszta rodziny wyjeżdża do Niemiec.

Chłopiec ceni sobie ciszę, piękno mazurskiej ziemi. Poważnie podchodzi do obowiązków szkolnych, zdobywa dobre oceny, uznanie w oczach nauczycieli. Ma jednak cały czas problem ze swoją tożsamością.

Mija dziesięć lat, kiedy postanawia pojechać do Obersee by zobaczyć się z matką, bratem i resztą rodziny. Okazuje się, że mama jest przepełniona żalem, iż chłopiec zdecydował się zostać na ziemi ojca. Nie chce słuchać niczego, co związane jest z jej mężem.

Walter Kraska podczas jednego ze spacerów po Obersee, spotyka Bardocha- mordercę swego ojca i dziadka. Starzec zaprasza go na herbatę. Początkowo zdaje się, iż nie poznaje Waltera. Jednak po kilku kieliszkach wódki, wyznaje mu prawdę. Bardoch zamierza poślubić matkę Waltera. Starzec podkreśla, iż młodzi ludzie nie powinni zbyt surowo oceniać żołnierzy walczących po jednej jak i po drugiej stronie. Rozkaz jest rozkazem. Walter wymyka się z mieszkania Bardocha, cały czas tkwi mu w pamięci zdanie: "Pomyśl o sobie z tamtego czasu. To tylko przypadek, że spotkał pan ojca po przeciwnej stronie". I to była prawda. Jak pisze Oleksik: "Tak zamyka się rachunek sumienia między mną a Bardochem".
Data wydania: 1984
ISBN: 83-7002-175-1, 8370021751
Wydawnictwo: Pojezierze
Stron: 227
dodana przez: 8dzientygodnia
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Klemens Oleksik Klemens Oleksik
Urodzony 1 sierpnia 1918 roku w Polsce (Zwoleń na Kielecczyźnie)
Urodził się w rodzinie Wojciecha i Marianny z Kwiatkowskich. Pracował kolejno na poczcie, w kancelarii adwokackiej i w szpitalu we Włodawie. W latach 1935-1937 odbywał nowicjat w klasztorze Księży Misjonarzy w Górce Klasztornej. W 1937 roku przeniós...

Pozostałe książki:

Czarownica znad Bełdan Krewni mojej matki Wiersze Cmentarz w lesie Dobre i złe przygody parobka Roztropka
Wszystkie książki Klemens Oleksik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Krzak jałowca aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Krzak jałowca. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl