Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało.

Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

 Mam szczęście, bo ciągle żyję – przyznaje Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu. Jego reporterska biografia to opowieść o determinacji w dążeniu do celu, sztuce cierpienia na ośmiotysięcznikach, śmierci, związanych z nią dylematach moralnych, miłości, a także cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces. To historia jednego z ostatnich Lodowych Wojowników. Człowieka, który zdobył wszystko i znalazł powód, aby powiedzieć sobie dość. Ta biografia to także opowieść o tym, jak bardzo zmieniło się środowisko: od pełnych pasji wspinaczy amatorów, po skupionych na sobie profesjonalistach. 
Data wydania: 2019-11-27
ISBN: 978-83-268-2966-6, 9788326829666
Wydawnictwo: Agora
Stron: 437
dodana przez: WystukaneRecenzje
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Dariusz Kortko Dariusz Kortko Dariusz Kortko - redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”, ma na swoim koncie, m.in. bestsellerowe opowieści o Krzysztofie Wielickim, Jurku Kukuczce i Mirosławie Hermaszewskim, napisane wspólnie z Marcinem Pietraszewskim, czy głośną...

Pozostałe książki:

Kukuczka Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało Słodziutki. Biografia cukru Cena nieważkości Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Czerwona księżniczka Ludzie czy bogowie Na szczycie stromej góry Opowieści o transplantacjach Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia
Wszystkie książki Dariusz Kortko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Piekło mnie nie chciało"

20.11.2020

Znam wielu himalaistów z kart książek. I tych polskich, i tych zagranicznych. Spora część opuściła ziemski padół właśnie tam w swoich ukochanych górach. Dla nich były one jak narkotyk. Bez nich nie mogli żyć. Wracając z jednej wyprawy, już planowali kolejne. Inni nie mieli takiej szansy. Wandę Rutkiewicz, Halinę Krüger-Syrokomską, Jerzego Kukuczkę... Recenzja książki Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało.

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anjanka
2022-11-13
6 /10
Przeczytane ✅Góry małe i duże.... ✅ Literatura faktu, reportaże

Po rewelacyjnej biografii Jerzego Kukuczki tego samego duetu autorów, przyszedl czas na biografię o ostatnim z "Lodowych wojowników", piątym zdobywcy na świecie wszystkich czternastu ośmiotysięczników i pierwszym, który w 1980 roku zdobył w zimie najwyższy szczyt Ziemi. Człowiek, uważany za najlepszego himalaistę naszych czasów, o ciekawej historii i wielkich osiągnięciach nie prezentuje się dla mnie w tej biografii zbyt zachęcająco, bowiem ze wszystkich znanych mi postaci znanych himalaistów, Krzyśka Wielickego darzę najmniejszą sympatią nie umniejszając przy tym absolutnie jego wielkich dokonań. Drażni mnie jego kozakownie w górach i egoistyczne podejście do zdobywania szczytów - zawsze pierwszy i najlepiej sam bez oglądania się za siebie i innych.

Książka o nierównej narracji, chaotycznej chornologii i mało ciekawych zdjęciach, nie wciągnęła mnie jakoś specjalnie ani też nie poprawiła w moich oczach niezbyt pochlebnego i mało przekonującego wizerunku postaci Wielickiego, którego raczej ciężko polubić ale nie da się go pominąć przy zgłębianiu się w historię polskiego himalaizmu bowiem jest to jedna z jego najbardziej znaczących postaci, człowiek - legenda, który jeszcze żyje.

Propozycja dla pasjonatów górskich wspinaczek i fanów himalaizmu.

× 14 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-29
8 /10
Przeczytane 2020

Po początkowych zachwytach dziełem duetu Kortko/ Pietraszewski, złapałem się na tym, że w dalszej części przypomina każdą książkę o himalaistach niemal jeden do jednego.
Ujęły mnie fragmenty o życiu domowym bohatera, tym jak jego pierwsza żona próbowała posklejać opiekę nad domem i trójką dzieci z wiecznie nieobecnym mężem. Ciekawe były jego relacje z dorastającą latoroślą, a właściwie ich brak. Tego chyba w żadnej innej książce nie widziałem, chociaż pamiętam wypowiedzi doświadczonych himalaistów, że ten "zawód" (to jest rzecz dyskusyjna i słabo sprecyzowana) nie sprzyja kontaktom międzyludzkim na gruncie uczuciowym. I ciężko nie przyznać racji gdy sobie człowiek uświadomi, że profesjonaliści spędzają znaczną część roku w Azji.
Chwała autorom za to, że nie położyli nacisku na legendarną wyprawę na Everest w 1980 czy K2 z 2017, bo oba tematy są już tak wydrenowane, że powtarzanie tego samego mija się z celem.
Z racji tego, że dorobek Pana Wielickiego jest tak bogaty, mniej więcej od połowy książki następuje wymienianie kolejnych wypraw, szczytów. Tu autorzy się trochę wyratowali, gdyż do każdego z tych "rozdziałów" dodają zawsze jakieś ciekawostki, nadają im indywidualne cechy. Nie przypomina to na szczęście kronikarskiego klepania- owszem, trochę może się wkraść monotonia, ale nie jest aż tak odczuwalna, widywałem zdecydowanie gorsze przypadki. Myślę, że jest to książka nie pozbawiona wad, ale jak najbardziej godna polecenia, z zabawnymi momentami (jak choćb...

× 4 | link |
@agulkag
2023-02-27
Przeczytane

Piekło mnie nie chciało, bo mój wzrok biegnie hen tam wysoko. Tam, gdzie tylko świst lodowatego wiatru, bezkresna biel śniegu i bliskość nieba.
Tak w skrocie można podsumować to, o czym jest ta niezwykła ksiażka, poświęcona postaci tak bardzo zasłużonej polskiemu himalaizmowi.
Krzysztof Wielicki całe swoje życie poświęcił i podporządkował jedynemu celowi - górom. Opowiada o początkach swojej pasji, ktora jak u wielu narodzila się w naszych polskich Tatrach. Polknięty bakcyl przerodził się w pasję, trwającą wiele lat i dzięki niej polscy himalaiści mają swoje zasłużone miejsce w historii.
Ale opowieść ta, to nie tylko sama wspinaczka w ekstremalnych warunkach, to przede wszystkim ludzie, którzy dzielą pasję i stanowią wsparcie dla siebie nawzajem podczas wielotygodniowych wypraw i który zostawiają swoje serce gdzies tam daleko.
Każda wyprawa to ogrom przygotowań zarówno technicznych , jak i przede wszystkim finansowych. O tych właśnie walkach o wyjazd, o otrzymanie paszportu, a nawet o otrzymanie urlopu w zakładzie pracy. To wszystko na kartach tej jakże ciekawej ksiażki.

× 4 | link |
@Ada_Kinga_Ganska
@Ada_Kinga_Ganska
2021-06-18
6 /10
Przeczytane
IR
@Irys
2021-02-27
6 /10
Przeczytane Pożyczone od kogoś
@biegajacy_bibliotekarz
2020-11-13
9 /10
Przeczytane Moje góry
@kubera_anna
2020-07-12
10 /10
Przeczytane
ST
@strangeerecenzuje
2020-05-07
9 /10
Przeczytane
@Lubczyk
2022-03-19
7 /10
Przeczytane (K) KRESY - zbieram dla Polaków ze Wschodu (VM) góry i podróże (T) Im wyżej... - beletrystyka (Z) 2022 (T) śmierć - i co dalej? UPO (O) te tytuły! :) (T) Gdzie ci: biografie, wspomnienia UPO (VM) wszystkie
@bettypietras
2019-12-03
10 /10
Przeczytane
OL
@olacom1_2
2020-01-20
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2023 nakanapie.pl