Książka o czytaniu

Justyna Sobolewska
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Książka o czytaniu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy swoje ulubione książki, miejsca do czytania, sposoby układania na półkach i wspomnienia związane z czytaniem. Ale samą „anatomią czytania” nie zaprzątamy sobie głowy zbyt często. Bardziej zajmuje nas treść książek. Tymczasem nasze zwyczaje czytelnicze, sposoby ustawiania książek, zakładania stron, ulubione miejsca do czytania - wszystko to mówi o nas wiele. A książki, które czytaliśmy przez całe życie, w naszej pamięci układają się w rodzaj autobiografii. Pamiętamy o pewnych wydarzeniach, uczuciach, przełomach właśnie w związku z lekturami, które wtedy czytaliśmy. Wędrowanie śladem książek czasem otwiera kolejne szufladki w pamięci. W Polsce nie mamy wielu takich książek o książkach i czytaniu - w przeciwieństwie choćby do literatury anglosaskiej - książka Justyny Sobolewskiej stara się tę lukę wypełnić. Składa się z głosów wielu czytelników i jest tak naprawdę nieukończona, bo każdy mógłby dodać do niej coś od siebie. Może też być zachętą do tego, by każdy czytelnik sporządził sobie własny katalog przyjemności związanych z czytaniem.
Data wydania: 2016-05-01
ISBN: 978-83-244-0440-7, 9788324404407
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 244
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Prymuska o książkach

19.06.2021

Książka o czytaniu czyli coś dla moli książkowych... Mamy tu rozdziały o pierwszych zdaniach, o okładkach, o czytaniu w więzieniu, o klubach książki, itd., trudno nie docenić drobiazgowości i erudycji autorki, niemniej odczuwam niedosyt: dostaliśmy dziełko prymuski, pracowicie skompilowane, ale bez polotu, bez pogłębienia ważnych tematów. Poza tym... Recenzja książki Książka o czytaniu

@almos@almos × 14

Czytanie o czytaniu

13.10.2016

"Tymczasem wśród czytelników mamy kochanków dworskich i namiętnych. Dworscy z największym zgorszeniem patrzą na zagięte rogi i – nie daj Boże! – notatki na marginesie. Namiętni zaś potrafią robić z książkami zakazane rzeczy: czytać w wannie albo w saunie, a nawet wyrywać kartki". Czytanie, książki i szeroko pojęta literatura to mój styl życia - p... Recenzja książki Książka o czytaniu

@awiola@awiola × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-07-15
6 /10
Przeczytane Popularnonaukowe

Książka ciekawa, choć nie do końca się z jej treścią zgadzam. W punktach, w których mówi o zwyczajach czytelniczych, o domowych biblioteczkach przytakuję autorce, ale zarazem kręcę głową, bo jednak widzę Polskę z innej strony, ze strony nieczytania, z domów, w których jest wszystko, poza książkami. Ja czytam i książki posiadam, ale nie jest to rzecz oczywista. W każdym razie analiza pani Sobolewskiej jest taka inteligencka. Domy, w których książki przechodzą z pokolenia na pokolenie....
Inna sprawa to ebooki i audiobooki. Pani Sobolewska nie uważa tego za pełnoprawną książkę. A nie do końca tak jest, bo nie jest ona fizyczną książką, ale treściowo tak. Można z taką biblioteczką podróżować, można pomieścić się z woluminami, można wreszcie pożyczyć znajomemu zza siedmiu gór i rzek.... Ja bym do większości książek nie dotarła, gdyby nie wynalazek ebooków... A audoiobooki? Wspaniałe doznanie słuchowe.... Uwielbiam.
Brakuje też kompletnie tematu blogów książkowych i portali literackich.
Natomiast podpisuję się pod rozważaniami na temat okładek, literatury amerykańskiej i kina dla niedorosłych. Zgadza się to z moimi obserwacjami i jest znakomitym i mądrym podsumowaniem tych tematów.
Na koniec odniosę się do rozdziałów o literaturze klozetowej i o książkach na wakacjach. Po pierwsze na wakacje bierze się czytnik i z głowy. Po drugie, literatura klozetowa potrzebna jest osobom z problemami jelitowymi... A jak już, to coraz więcej osób w tym szanownym miejscu czyt...

× 14 | Komentarze (3) | link |
@Vemona
2019-11-09
9 /10
Przeczytane 2018 Literatura faktu Popularnonaukowe Mam

Książka o czytaniu - sam tytuł mówi, że jest to książka dla każdego, kto czytać lubi.
Właściwie to nie jest książka o książkach, to książka o czytelnikach, o nas samych. Oczywiście, musi wywoływać skojarzenia z Anne Fadiman, ale myślę, że choć w wielu kwestiach jest podobna, to jednak się broni - nie jest tylko naśladownictwem.
Autorka opisuje różnych czytelników (czy jesteś, czytelniku, dworski, czy namiętny?), miejsca, w których czytamy (czy każdy przyzna się do czytania w toalecie i uściśli, jaki rodzaj lektury preferuje w tych okolicznościach?), wpływ lektury na ludzi - jak w rozdziale o czytelnictwie w więzieniach, a wszystko w bardzo lekkim, przyjaznym tonie.
Dla mnie najpiękniejszy był rozdział o czytaniu głośno dzieciom, pewnie dlatego, że wywołuje wspomnienia z czasów, kiedy wieczorami tata zasiadał w fotelu i czytywał mi książki, co stało się takim rodzinnym rytuałem, że nawet jako już mocno starsza nastolatka domagałam się kontynuacji tradycji.
Mnóstwo jest odniesień do innych publikacji, niektórych już mi znanych, inne są ciekawymi tropami na przyszłość, lektura sprawiła mi niekłamaną przyjemność.

× 2 | link |
@atram_78
2020-02-03
10 /10
Przeczytane ❤ Ulubione 📖 O książkach, czytaniu, bibliotekach i...pisaniu 🏠 Posiadam 🏠 2019 👀

Zbiór tekstów o czytaniu i pisaniu, o czytelniczych przyzwyczajeniach, upodobaniach i nawykach. Pięknie i z poczuciem humoru oraz z mnóstwem cytatów. Wspaniale się to czyta.

× 1 | link |
@almos
2021-06-19
5 /10
Przeczytane ebook eseje/felietony/wywiady
@Airain
2021-06-17
8 /10
Przeczytane
@elutka_a
2020-12-10
10 /10
Przeczytane KSIĄŻKI O KSIĄŻKACH
@abdita
2019-11-22
7 /10
Przeczytane #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym Posiadam
@MgorzataM
2019-11-12
6 /10
Przeczytane A: Niespodziewanka Y: 2018 Z: Uwolnione
@awiola
2016-10-13
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Książka o czytaniu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl