Księża na Księżyc! Tylko co dalej?

Ks. Piotr Pawlukiewicz
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Księża na Księżyc! Tylko co dalej?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Jeden z najpopularniejszych polskich rekolekcjonistów, wspominając swoje kapłaństwo, opowiada o trudnych ostatnio relacjach między księżmi a świeckimi. Nie stroniąc od ciętych i błyskotliwych uwag, uczy nas, jak w każdej sytuacji samemu odkrywać, gdzie leży prawda. Dostrzegać dobro – nie tylko tam, gdzie jest ono oczywiste. Polscy księża jeżdżą odlotowymi bmw czy może raczej trzymają w garażach wysłużone golfy? Czas wolny spędzają na „branżowych” zabawach czy przeżywając własną samotność w czterech ścianach plebanii? A co, jeśli są i tacy, i tacy? Czy postawa księdza mówi nam wszystko o tym, jaki jest Bóg? Czy żeby dziś chodzić w sutannie, trzeba być bohaterem? Czy fajny i życiowy ksiądz to naprawdę najlepszy kapłan, na jakiego możemy trafić? Czy antyklerykalizm jest zły? I jak powinien odnaleźć się w tym wszystkim katolik? W ostatniej książce, nad jaką pracował, ks. Piotr mówi: „W Kościele nie istnieją tematy, o których nie warto mówić. Jeśli ktoś je porusza, to znaczy, że trzeba je wytłumaczyć. Nie możemy nabierać wody w usta”.
Data wydania: 2020-06-01
ISBN: 978-83-240-6035-1, 9788324060351
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Religia i Teologia
Stron: 288
dodana przez: chudini0505

Autor

Ks. Piotr Pawlukiewicz Ks. Piotr Pawlukiewicz
Urodzony 10 kwietnia 1960 roku w Polsce (Warszawa)
Piotr Pawlukiewicz – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor teologii pastoralnej, rekolekcjonista, kaznodzieja, prałat, kanonik gremialny Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej[3], autor książek o tematyce religijnej. Studiował teologię pastoraln...

Pozostałe książki:

Wstań! Albo będziesz święty, albo będziesz nikim Czarny Humor, czyli o kościele na wesoło Katechizm poręczny Ty, jesteś marką Z braku rodzi się lepsze - Wywiad strumyk
Wszystkie książki Ks. Piotr Pawlukiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O kościele w starym stylu

{} WYBÓR REDAKCJI
13.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książka niedawno zmarłego ks. Pawlukiewicza jest kolejną pozycją na temat współczesnych problemów polskiego kościoła i relacji kapłanów z wiernymi, ale autor ma inne podejście od autorów krytykujących kościół, on raczej jest obrońcą, ale wychodzi mu słabo. Bardzo się ta książka różni od niedawno przeze mnie czytanej 'Kościół ma być przezroczysty' ... {} Recenzja książki Księża na Księżyc! Tylko co dalej?

@almos@almos {}× 20

Moja opinia o książce

Opinie

@gala26
2020-09-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane 2020 Religijne Wyzwanie czytelnicze 2020 Wypożyczone z biblioteki

Temat Kościoła, biskupów, proboszczów, zwykłych księży jest bardzo popularny i najczęściej mówi się o nich źle. Zasada generalizowania jest bardzo krzywdząca. Ksiądz Pawlukiewicz pisze w swojej książce - "Bo jeśli w Kościele ma się coś zmienić i księża i świeccy muszą umieć powiedzieć"nasz błąd” i "przepraszam". Ksiądz Pawlukiewicz próbuje spokojnie tłumaczyć, nie odpowiada atakiem na atak. Próbuje dołączyć do dyskusji, gdzie wyłącznie krytykuje się Kościół i księży. Dodaje kilka swych przemyśleń, jak niewyjaśnione nieporozumienia tkwią niczym zadry w sercu zarówno świeckich, jak i kapłanów. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nauka Kościoła nie będzie się podobała i odejdzie. To naturalne, bo człowiek chętnie odrzuca co trudne i wymagające i wymaga samozaparcia. No cóż, trudno stwierdza ksiądz Pawlukiewicz i na koniec swoich rozważań dodaje „Taka właśnie jest prawda o tych naszych świecko- kapłańskich relacjach wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, więc jak ludzie ze sobą rozmawiajmy. Tyle na koniec.". Wielka szkoda, że już nie żyje, bardzo charyzmatyczny i mądry kapłan.

{}× 12 | Komentarze (1) | link |
KA
2021-02-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Wyjątkowo trudna książka, jak na moje dotychczasowe spotkanie z księdzem Pawlukiewiczem. Ale, tak jak ksiądz pisze w tej książce, bycie członkiem Kościoła to nie tylko uśmiechy, głaskanie po główce i pełne zrozumienie. To także wymagania - od obydwu stron, to stanięcie wobec siebie w prawdzie, to próba obiektywnego spojrzenia i wyciągnięcia pomocnej dłoni.
Jest i jednoznaczne stwierdzenie: przestępstwo to przestępstwo, a księdza osądzać powinno najpierw prawo państwowe - jako obywatela, a potem kościelne - jako księdza.
I przypomnienie sobie, że księża są z ludu - więc są tacy jak lud. I owszem, wymagania od nich są większe, ale to wciąż tylko ludzie.
"Piszę o tym, byśmy pamiętali, że czasem brak cierpliwości, uśmiechu to wcale nie zła wola, lecz przekroczenia jakiejś granicy, za którą trudno się wziąć w garść i iść do ludzi lekkim i uśmiechniętym."

{} | link |
@almos
2021-10-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane ebook religia/ateizm

Cytaty z książki

O nie! Książka Księża na Księżyc! Tylko co dalej?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe