Księżna Casamassima

Henry James
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Księżna Casamassima
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Henry James wymyślił postać Hiacynta Robinsona, „małego, aroganckiego poszukiwacza przygód, obdarzonego jednocześnie delikatnością”, spacerując ulicami Londynu. Mimo wychowania w biedzie bohater wykształcił w sobie gust estetyczny, przez co tym bardziej dostrzega otaczającą go szarą rzeczywistość. Zostaje wciągnięty do sekretnego świata działalności rewolucyjnej i pod wpływem chwili przysięga, że zabije jednego z najznamienitszych polityków. Wkrótce po tym poznaje jednak piękną księżną Casamassimę. Urzeczony światem arystokracji, bogactwem, sztuką i pięknem, Hiacynt traci wiarę w radykalizm, nazywając go „paskudztwem”. Dręczony przez wiarę w honor, mężczyzna musi zmierzyć się z bolesnym i ostatecznie tragicznym dylematem. „Księżna Casamassima” jest jedną z najbardziej osobistych, a zarazem jedną z najbardziej zaangażowanych społecznie powieści Jamesa.
Tytuł oryginalny: The Princess Casamassima
Data wydania: 2017-02-14
ISBN: 978-83-8097-064-9, 9788380970649
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 744
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Henry James Henry James
Urodzony 15 kwietnia 1843 roku w USA (Nowy Jork)
Amerykańsko-brytyjski pisarz, krytyk i teoretyk literatury. Henry James urodził się w Nowym Jorku jako drugie z pięciorga dzieci (William, ur. w 1842, Garth Wilkinson, ur. w 1845, Robertson, ur. w 1846, i Alice, ur. w 1848) Henry'ego Jamesa seniora ...

Pozostałe książki:

Portret damy Z duchami przy wigilijnym stole Dom na Placu Waszyngtona W kleszczach lęku Księżna Casamassima Nacisk śruby i inne opowieści o duchach O czym wiedziała Maisie Amerykanin Skrzydła gołębicy Daisy Miller Drzewo wiadomości i inne opowiadania Opowiadania nowojorskie Portret damy cz. 1 Portret damy cz. 2 Zaufanie Ambasadorowie Bramy piekieł Daisy Miller i inne opowiadania Dokręcanie śruby Echo L'ereditiera La cosa reale La lezione del Maestro O duchach Plac Waszyngtona i inne opowiadania Roderick Hudson Świat grozy Autografy Jeffreya Asperna i inne opowiadania Awkward Age Bostończycy Daisy Miller and The Turn of the Screw Europejczycy Frost i pierwsza sprawa Frost i zaginieni Ghost Stories of Henry James Godziny włoskie Historie drobnoziarniste Literatura na świecie 3-4/2006 (416-417) Opowieści niesamowite z języka angielskiego. Tom 4 Plac Waszyngtona The Aspern Papers The Portrait of a Lady Złota czara Złota czara cz. 1 Złota czara cz. 2 Łgarz
Wszystkie książki Henry James

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Księżna Casamassima? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

Henry James, to jeden z najwybitniejszych twórców amerykańsko-brytyjskich. W swoich powieściach skupiał się przed wszystkim na pokazaniu różnic między warstwami społecznymi, które w połowie XIX wieku, były szczególnie widoczne. Najsłynniejsze jego dzieła, to obok"Portretu damy" także "Europejczycy", czy "W kleszczach lęku".

"Księżna Cassamassima", to historia pewnego człowieka Hiacynta Robinsona, który na ulicach Londynu wiedzie życie w nędzy. Jego przekonania są jak najbardziej przeciw arystokracji, do czasu kiedy, w niecodziennym zbiegiem okoliczności poznaje pewną księżną, a jego widzenia świata ulega radykalnej zmianie. Zaczynają go dręczyć duchy przeszłości oraz wyrzuty, które tłumaczy sobie swoim odwróceniem się od swojej warstwy społecznej. Jego dylematy skłaniają go do działań, które będą mieć tragiczne skutki. Zachęcam do lektury.

To jedno z tych dzieł, które czyta się wyjątkowo długo, z uwagi na obszerność, a także bogaty i niezwykle rozbudowany sposób przedstawiania faktów przez pisarza. Jednak sama treść i dylematy głównego bohatera sprawiają, że całość zasługuje na naszą uwagę. Autor znakomicie przedstawia tutaj różnice występujące między biedotą a uprzywilejowanymi. A sam bohater, ze swoimi rozterkami, mógłby być każdym z nas. Polecam, książkę wydało Wydawnictwo Prószyński i s-ka.

| link |
VI
@violeta
2014-01-08
8 /10
Przeczytane

Dwa oblicza Londynu. Z jednej strony obserwujemy życie brytyjskiej arystokracji, poświęcającej swój czas literaturze, sztuce. Z drugiej widzimy szarą codzienność najuboższych londyńczyków. W środowisku robotników, w zaniedbanej kamienicy, wychowuje się główny bohater Hiacynt Robinson. Tu kształtują się jego poglądy na świat, politykę, gospodarkę. Przyjaźń z inteligentną, obytą w świecie księżną Casamassima otworzy Hiacyntowi nowe spojrzenie na rzeczywistość i skłoni uprzedzonego do arystokracji młodzieńca do przemyślenia swojego światopoglądu.

| link |
VI
@violeta
2021-12-24
8 /10
@Klementynka
2021-08-17
9 /10
Przeczytane klasyka

Cytaty z książki

O nie! Książka Księżna Casamassima. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl