Kwiat pustyni

Kwiat pustyni
4.39
Ocena 4.39 na 5 możliwych
Na podstawie 156 ocen kanapowiczów
Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu nomadów. Wychowywała się pośród kóz...
Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu nomadów. Wychowywała się pośród kóz, bydła i wielbłądów, w otoczeniu dzikiej przyrody. W wieku pięciu lat przeżyła obrzezanie - rytuał, który doprowadził do śmierci jej siostrę i dwie kuzynki, w wieku sześciu - została zgwałcona. Jako trzynastolatka miała...
Pełny opis
Data wydania: 2010
ISBN: 9788324714834
Wydawnictwo: ŚWIAT KSIĄŻKI

Recenzje

Kwiat pustyni
"Kwiat pustyni" Waris Dirie, słynnej modelki, swego czasu była książką głośną. Somalijska kobieta, robiąca wielką karierę w świecie mody postanowiła nie tylko zająć się swoją urodą i karierą. Postanowiła także przekazać światu dramatyczną historię. Własną historię... Kariera Waris to pasmo przypa...
Będziesz kiedyś sławna
"Kwiat pustyni" pożyczyłam od jednej z moich współlokatorek. Na moją "decyzję" czekała długo - będzie ze dwa lata. Namawiała mnie, potem zrezygnowana odpuszczała, a po jakimś czasie ponawiała atak. Broniłam się na wszystkie znane mi sposoby - zawsze miałam dużo nauki, jakiś niecierpiący zwłoki te...
Napisz swoją opinię

Opinie

@madame
@madame 2012-04-29
Przeczytane (2012-04-07)
bardzo, bardzo dobra, moim zdaniem najlepsza ze wszystkich książek Dirie. jest lekka, przeczytałam ją w dwa dni, a jednocześnie dosadna. pokazuje dokładnie ile ta silna kobieta musiała w życiu przejść, aby dojść do szczęścia. po przeczytaniu tej książki zaczęłam doceniać małe rzeczy, które dla nas są oczywiste, a dla niektórych ludzi, takich jak opisani w `kwiecie pustyni` Somalijczycy, są one powodem do święta, wręcz rzadkością. przecież kto by pomyślał, że małe dzieci, czy też dorośli muszą szukać wody. jak chce nam się pić, idziemy do kuchni i wyjmujemy z szafki butelkę, nic prostszego. otóż niektórzy nie mają tak łatwo jak się okazuje. no i oczywiście temat obrzezania, który wywołał na mnie, jako na kobiecie, największe wrażenie. nie mieści mi się w głowie, jak można coś takiego czynić swoim krewnym, nieświadomie co prawda i z najlepszymi zamiarami, ale jednak. jak to się mówi good intentions, bad decisions. zdecydowanie na tak!
@Krasnoludek
@Krasnoludek 2012-10-23
Przeczytane (2012-09-27)
Książka bardzo ciekawa i otwierająca oczy na sprawy, o których na pewno na co dzień nie myślimy, z tego prostego względu, za nas nie dotyczą. Kolejna z lektur, którą czytałam dzięki mojej małej bibliotece, już wieki temu. Niedawno powstał film na jej podstawie. W spisie przeżyć Waris Dirie odnajdziemy ciekawą i brutalną historię, która faktycznie każdego dnia odbywa się na dalekich pustyniach czy w zaciszu szałasów, może nawet domów? Jak wiadomo w wielu miejscach obrzezanie dziewczynek jest już zabronione, jednak jednym zakazem nie wyplenimy wielowiekowych idiotycznych tradycji. Książka napisana przez modelkę to jeden z małych kroczków mających na celu zwrócenie i przyciągnięcie naszej uwagi oraz wrażliwości na losy kobiet silnych i wytrwałych, zdominowanych przez ciasne myślenie nomadzkich plemion. Polecam.
@ola1709
@ola1709 2012-04-04
Przeczytane (2012-01-01)
Naprawdę przerażająco wspaniała. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko zdarzyło się naprawdę. Autorka prostym, czasami wręcz groteskowym, językiem niełatwe sytuacje. Ciężko jest opisywać a co gorsza oceniać takie książki. Dostarczają one dużo wiedzy, ale też dużo zmartwień. No bo jak tu się nie martwić dziewczynką, która w wieku 5 lat była obrzezana a następnie skazywana na te wszystkie bóle związane z życiem muzułmańskich kobiet? Podświadomie postrzegamy Waris jako własną córkę i cieszymy się z sukcesu, jaki osiągnęła, mając ochotę oczywiście zabić wszystkich, którzy mieli czelność stanąć jej na drodze. No cóż. Mam wielki szacunek dla wszystkich kobiet z Somalii i innych krajów dotkniętych tą tradycją. Mam nadzieję że ta książka coś zmieniła w ich życiu i pozwoliła im dostrzec, że nie muszą tak cierpieć.
@mbutterfly
@mbutterfly 2011-04-15
Przeczytane (2010-01-01)
Tej książki na pewno długo nie zapomnę. Najpierw obejrzałam film. Poruszył mnie do głębi. Miałam jako takie pojęcie o życiu afrykańskich kobiet, o obrzezaniu i różnych innych dziwnych tradycjach. Ale nie spodziewałam się, że jest to aż tak okrutne. Nie potrafię sobie nawet wyobrazić tego bólu jakie muszą przechodzić obrzezane dziewczynki. Poruszyła mnie bardzo. Wzruszyła. W życiu wszystko jest możliwe. Trzeba marzyć, trzeba wierzyć, potrzeba wiele hartu ducha, który miała Waris. Szczerze ją podziwiam.
@kinia1245
@kinia1245 2010-06-06
Przeczytane (2010-01-01)
Szczerze? Spodziewałam się czegoś gorszego po opowieściach mojej mamy i znajomych rodziny. Mimo to książka podobała mi się i lekko mną wstrząsnęła. Wiedziałam, że tak się dzieje, jednak teraz miałam okazję spojrzeć na to z perspektywy osoby, która przeżyła to naprawdę. Nie potrafię sobie wyobrazić bólu związanego z obrzezaniem i podziwiam Waris za jej hart ducha.
@Drrim
@Drrim 2012-04-01
Przyznam, że czytając tą książkę po policzkach płynęły mi łzy, a kiedy skończyłam długo nie mogłam dojść do siebie. Do tej pory nie mogę zrozumieć jak można tak krzywdzić kobiety? Ba, kobiety! To dopiero małe dziewczynki... Książka niezwykle piękna i prawdziwa. Naprawdę godna przeczytania.
@mamaaga
@mamaaga 2010-11-18
Przeczytane (2010-11-04)
Wspaniała książka. Uważam, że powinna ją przeczytać każda "narzekająca nastolatka". Dzisiejsza młodzież powinna czasem skorzystać właśnie z takich lektur, a nie takich jak np. "Harry Potter". Zamiast zalewać bajkami z czarodziejem przydałoby się pokazać im takie prawdziwe historie.
MZ
@Ciamciaramcia 2011-10-17
Przeczytane (2011-10-17)
Chyba nic tu już odkrywczego nie napiszę. Książka świetna, bo to nieprawdopodobna historia. Zaskoczyło mnie, jak istotną częścią całej opowieści była kobiecość, mimo próby jej odebrania głównej bohaterce. Lubię kiedy książka porusza istotny problem i daje do myślenia. Polecam !
@a_panko
@a_panko 2011-03-15
Przeczytane (2011-03-15)
Bardzo ładnie napisana książka. Momentami wzrusza, ale przede wszystkim pokazuje, że warto mieć marzenia. Nawet jeśli wydaje nam się, że nasze życie jest beznadzieje... niektórzy mają jeszcze gorzej, a jednak pną się w górę i dążą do swojego. Przeczytałam za jednym zamachem.
@basiaa
@basiaa 2011-06-12
Przeczytane (2011-06-12)
Niesamowita książka , która na długo pozostaje w pamięci.Jestem pełna podziwa dla bohaterki ,która mimo wielkich trudów potrafiła tak wiele osiągnąć w życiu.Warto przeczytać , choćby aby dowiedzieć się co przechodzą kobiety w innych kulturach.
Współtworzący tę stronę
puchar @dioxidin2002 @dioxidin2002 pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę książkę