Kwiecień plecień

Mette Vedsø
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Kwiecień plecień
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Podczas lekcji angielskiego 16-letnia Pi nagle upada.
Wszystko staje się czarne.
Zawroty głowy.
I bum.
Diagnoza: zaburzenia lękowe.

Rodzice Pi chcą dla córki tylko tego, co najlepsze, więc zapisują ją na terapię, aby jak najszybciej poradziła sobie z kryzysem, wróciła do szkoły i do normalnego życia. Jednak to nie działa.
Pi nie spieszy się z powrotem do zdrowia, za to opowiada własną historię. Zaprzyjaźnia się z trzema niezwykłymi osobami mieszkającymi w jej blogu – starszą panią Gillian Brown oraz Biancą i jej upośledzoną umysłowo córką Vicky – mądrymi codzienną mądrością, serdecznymi i wcale nie doskonałymi kobietami. Dziewczyna przygląda się ich codzienności i korzysta z tej relacji bardziej, niż z jakiejkolwiek terapii, a że okazuje się sprytną i bystrą obserwatorką, odkryje, że na życie można spojrzeć z zupełnie innej strony.

Poruszająca, opowiedziana z perspektywy nastolatki historia dotyka istoty depresji, która jest coraz powszechniejszym problemem z którym borykają się młodzi ludzie. Skłania do refleksji, pozwala na zrozumienie, uruchamia wyobraźnię i… daje nadzieję. Propozycja wartościowa zarówno dla młodych czytelników, jak i dla rodziców.
Książka zdobyła nagrodę White Ravens 2020


Tytuł oryginalny: Når hjertet er en elpisker
Data wydania: 2021-09-22
ISBN: 978-83-962038-1-6, 9788396203816
Wydawnictwo: Widnokrąg
Stron: 128
dodana przez: Beata_

Autor

Mette Vedsø Mette Vedsø
Urodzona 20 maja 1968 roku w Danii
Uznana duńska autorka. Posiada doktoraty z chemii i biotechnologii, ale serce oddała literaturze dla dzieci i młodzieży. Napisała już ponad 20 książek i zdobyła kilka nagród. W książkach w sposób wnikliwy podejmuje poważne tematy, pokazuje mroczną s...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Kwiecień plecień nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2022-11-15
7 /10
Przeczytane

Ataki paniki, nawarstwiający się stres, problemy lękowe o różnym natężeniu, wycofanie ze społeczeństwa, brak zrozumienia u rodziców. A to tylko mały wycinek z piekła, w jakim Pi niespodziewanie się znalazła. Niespodziewanie, bo wcześniejsze objawy były bagatelizowane i spłycane, aż w końcu jej psychika nie wytrzymała tłumionego nadmiaru. Wybuchła, ale wcale nie przyniosło jej to ukojenia. Wręcz przeciwnie. Od tego momentu było tylko gorzej.

Mette Vedsø ma oko do subtelności ludzkiej psychiki. Uchwyca ulotne momenty, które mogą wydawać się pozbawione znaczenia, ale budują rzeczywistość jednostki. Rodzinne powtarzanie, że „wszystko dobrze" czy udawanie silniejszej niż się jest w rzeczywistości to jedynie mały wycinek tego, co w codzienności lubi utonąć, a w powieści istnieje wyraźnie.

Co mnie jednak irytowało to brak przypisów z tłumaczeniem fragmentów po angielsku. Akurat ja wypowiedzi te zrozumiałam, ale nie każdy będzie do tego zdolny. A mówimy o powieści, która jest ważnym przykładem literatury młodzieżowej. Po co sprawiać, by była ona ekskluzywna?

Dodatkowo w centrum są objawy somatyczne i psychologiczne, ale ich powody nie są jasno pokazane, co spłyca opowieść. Tak jak zbawczy wpływ relacji międzyludzkich czy nie korzystanie z leków, choć lekarz je przepisał, co może zachęcać do takiego zachowania. Kilka spraw dało się pociągnąć dalej i rozwinąć bardziej, a niewykorzystanie tego potencjału mnie zawiodło, choć wciąż trudno odmówić tytułowi w...

× 11 | link |
@flatreads
2022-10-28
7 /10
Przeczytane

Ściany pochylają się jak drzewa smagane wiatrem. Znika tylko na kilka sekund. Jej ciało uderza o podłogę.
Pi? Wszystko dobrze?

𝘒𝘸𝘪𝘦𝘤𝘪𝘦𝘯́ 𝘱𝘭𝘦𝘤𝘪𝘦𝘯́ to zbiór wycinków, strzępki historii. Główna bohaterka - Pi - rozmawia z nami, począwszy od pierwszego poważnego ataku paniki. Narracja przypomina wpisy w pamiętniku - znacznie przeważają te krótsze, jakby wpisane w galopującym strumieniu myśli. Dzięki temu książkę można połknąć w jeden dzień, nawet się nie oglądając.

Dziewczyna dzieli się z czytelnikiem wieloma przemyśleniami, które ubiera w pięknie zawiłe metafory, co mnie totalnie kupiło.

Towarzyszymy Pi w ciągu kilku tygodni zwolnienia od szkoły. Przez ten czas zaprzyjaźnia się z sąsiadkami (Vicky z niepełnosprawnością intelektualną, jej mamą oraz starszą wytworną kobietą z brytyjskim akcentem), odkrywa w sobie nowe talenty i obserwacje rzeczywistości.

Mam wrażenie, że ta powieść wyszła ze skrzyżowania 𝘛𝘸𝘰́𝘫 𝘨ł𝘰𝘴 𝘸 𝘮𝘰𝘫𝘦𝘫 𝘨ł𝘰𝘸𝘪𝘦 w wersji junior z powieściami Sary Crossan. Myślę, że miłośnicy młodzieżowej serii z wydawnictwa Dwie Siostry byliby zachwyceni tą książką. Mnie się bardzo podobała, jednak do miłości wciąż trochę brakuje.

× 1 | link |
@kat.czyta
2023-02-28
10 /10
Przeczytane

“Kwiecień plecień” to nieco ponad 160 stron historii. Historii dziewczyny zmagającej się z zaburzeniami lękowymi, atakami paniki i depresją. Dziewczyny, która nieustannie słyszy “zawsze byłaś taka silna” i, która nauczona jest mówienia “wszystko dobrze” nawet wtedy, gdy jej serce pęka a w duszy czuje pustkę. Nawet gdy nie radzi sobie z najprostszymi rzeczami…

Była to niezwykle poruszająca książka. Wiedziałam, jakiego tematu dotyczy, ale nie spodziewałam się, że będzie tak prosta a jednocześnie uderzy w samo sedno. Bardzo wzruszyło mnie zestawienie dziewczynki chorej na depresję z dziewczynką z niepełnosprawnością, która dostrzegała małe rzeczy przynoszące radość. I właśnie ta znajomość, chociaż nie tylko, była jak światełko w życiu naszej bohaterki.

Jesteś zaskoczona, że tak trudny temat mógł być poruszony w tak prosty i przystępny sposób. Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy. Nie tylko ktoś, kto ma dzieci. Depresja jest chorobą, która dotyka tak wiele osób. Trzeba szerzyć informacje oraz poczucie, że sięganie po pomoc to żaden wstyd.

| link |
@important.books
2023-03-08
2 /10
Przeczytane
@apo
2022-01-11
8 /10
Przeczytane
@Beata_
2021-12-24
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Pa­ni­ka to słowo ostre, gwał­tow­ne. „Anxie­ty” jest jak cicha me­lo­dia na ksy­lo­fo­nie.
– A tak w ogóle: co u was sły­chać?
W ro­dzi­nie Si­mon­sen za­wsze od­po­wia­da­my tak samo.
Mó­wi­my: „Wszyst­ko do­brze”.
Chcia­ła­bym po­wie­dzieć do­kład­nie, jak jest. Ale jak wła­ści­wie jest? Gdy tylko pró­bu­ję to wy­ja­śnić, wszyst­ko się roz­my­wa, bo zda­nia, które wy­po­wia­da­ją ro­dzi­ce, wy­da­ją się takie prze­ko­nu­ją­ce i wy­wa­żo­ne. Naj­dziw­niej­sze, że to wła­śnie przy nich naj­bar­dziej się czuję jak cho­dzą­ca po­raż­ka.
Your mum can’t feel what you feel in­si­de.
You might get an A in your maths. But life is blo­ody dif­fe­rent. You can’t expect life to be an A all the time.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl