Lancasterowie i Yorkowie. Wojna Dwóch Róż

Alison Weir
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Lancasterowie i Yorkowie. Wojna Dwóch Róż
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Wojnę, jaką toczyły o angielski tron rody Lancasterów i Yorków, cechowały zdrada, kłamstwo i jedne z najkrwawszych, najbardziej dramatycznych bitew średniowiecznej Anglii. W latach 1455–1487 królewski skarbiec opustoszał, konflikt doprowadził do upadku Lancasterów i Yorków, a w efekcie do pojawienia się znamienitej dynastii – Tudorów. W swej wyrazistej i porywającej opowieści Alison Weir koncentruje się na ludzkiej stronie tej historii, na wielkich osobowościach uwikłanych w brutalny konflikt. W sercu krwawej rozgrywki pomiędzy frakcjami znalazła się żałosna postać umysłowo niezrównoważonego Henryka VI, którego nieumiejętność rządzenia i psychiczne upośledzenie wywołały polityczną destabilizację, niezadowolenie społeczne oraz konflikty pomiędzy wielkimi magnatami ziemskimi, a te z kolei ostatecznie doprowadziły do wojny i zaciętej walki o tron. Głównym rywalem Henryka VI był Ryszard Plantagenet, trzeci książę Yorku, człowiek, który powinien zasiąść na tronie zgodnie z prawem primogenitury w ówczesnym jej rozumieniu. Po śmierci Yorka przysługujące mu prawo do tronu odziedziczył jego syn, który objął rządy jako Edward IV, będący bezwzględnym, ale czarującym człowiekiem. To on miał ostatecznie zniszczyć dynastię Lancasterów... Niniejsza książka jest również historią zajadłej walki kobiety o prawa jej syna. Królowa i żona Henryka VI, Małgorzata Andegaweńska – oskarżona przez wrogów o podrzucenie bękarta do królewskiej kołyski – podjęła walkę w imieniu Lancasterów, nie ustając w niej przez wiele lat. Wojna Dwóch Róż to także historia niepospolitych kobiet tamtej epoki – Elżbiety Woodville, Małgorzaty Beaufort, Cecylii Neville oraz córek potężnego hrabiego Warwick, Izabeli i Anny – których wyjątkowy wpływ na książąt i królów kształtował ówczesną scenę polityczną Anglii.
ISBN: 978-83-89981-65-3, 9788389981653
Wydawnictwo: Astra

Autor

Alison Weir Alison Weir Alison Weir jest znaną w środowisku historycznym pisarką. Zajmuje się przede wszystkim historią monarchii brytyjskiej i ma na swoim koncie wiele książek związanych głównie z epoką Tudorów. W jej twórczości można znaleźć publikacje historyczne o char...

Pozostałe książki:

Innocent Traitor Henryk VIII Król i jego dwór Lady Jane. Niewinna zdrajczyni Katherine of Aragon, the True Queen Anne Boleyn: A King's Obsession
Wszystkie książki Alison Weir

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Lancasterowie i Yorkowie. Wojna Dwóch Róż aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ladymakbet33
2021-04-30
7 /10
Przeczytane

Przypominam najważniejsze fakty: Wojna Dwóch Róż była konfliktem domowym rozgrywającym się w latach 1455- 1485. Teatrem działań była Anglia. Była walką o władzę: Lancasterowie mieli w herbie czerwoną różę, Yorkowie zaś białą.

Autorka opisuje historie głównych uczestników dramatu: postać niezrównoważonego Henryka VI, Ryszarda Plantageneta, Edwarda VI.

To też historia walki kobiety o prawa jej syna. Małgorzata Andegaweńska walczyła do końca, przez wiele lat.

W tej książce jest wszystko: intrygi, zemsta, zaciekła walka o tron. ''Lancasterowie i Yorkowie. Wojna dwóch róż" w zasadzie jest zgodna z faktami historycznymi, lecz niekiedy Alison Weir fabularyzuje. Potrafi to robić.

Opór może wzbudzać styl pisania (toporny język). Tablice genealogiczne są dobrze opracowane, mamy dokładne opisy bitew.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Lancasterowie i Yorkowie. Wojna Dwóch Róż. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl