Lecznictwo ludu polskiego

Henryk Biegeleisen
Lecznictwo ludu polskiego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Lecznictwo ludu polskiego to opowieść o świecie dawnych wierzeń i praktyk ,,medycznych". Henryk Biegeleisen byl nie tylko literaturoznawca, ale i etnografem, badaczem folkloru ludowego i jego zmian na przestrzeni wieków. W kręgu jego zainteresowań znajdowały się dawne obrzędy, zabobony i rytuały. Znaczna cześć z nich związana była ze zdrowiem ludzi i zwierząt, wypędzaniem lub przywoływaniem choroby, leczeniem uzależnień oraz ochrona przed czarami mającymi zdrowie odebrać, a nawet doprowadzić do śmierci. Autor zebrał ogromny materiał źródłowy, który opatrzył szczegółowymi komentarzami. Kiedy pierwszy raz zobaczyliśmy te książkę nie mogliśmy oprzeć się jej zreprodukowaniu. Lecznicze rytuały naszych przodków potrafią śmieszyć, ale i przerażać. Wlos jeża na głowie sposoby leczenia opilstwa, czy tyfusu, a praktyki te były powszechne jeszcze na początku dwudziestego wieku. Niektóre z nich zachowały sie do dziś na polskich wsiach i sa przekazywane przez babki, jako niezawodne sposoby na rózne dolegliwości, lecz większość młodych ludzi traktuje je juz tylko uśmiechem. Prócz szczegółowych opisów obrzędów książka zawiera takze bogaty material słownikowy - klątwy, zamawiania i zaklecia, i z tego wzgledu bedzie interesujaca nie tylko dla etnografów i kulturoznawców, ale takze jezykoznawców.
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7867-650-8, 9788378676508
Wydawnictwo: Volumina.pl
Stron: 468
dodana przez: ziellona

Autor

Henryk Biegeleisen Henryk Biegeleisen
Urodzony 24 października 1855 roku w Polsce (Tłuste, Ukraina)
polski etnograf i historyk literatury polskiej. Przedstawiciel pozytywistycznej metody filologicznej. Badacz literatury romantycznej, m.in. twórczości Teofila Lenartowicza. Autor cennych prac etnograficznych

Pozostałe książki:

Śmierć w obrzędach i zwyczajach ludu polskiego
Wszystkie książki Henryk Biegeleisen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Lecznictwo ludu polskiego aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Lecznictwo ludu polskiego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl