Lemon Table

Julian Barnes
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Lemon Table
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

If Julian Barnes' new collection of stories has a theme it is 'rage in age'. Among the Chinese the lemon is the symbol of death. At the 'lemon table' (a coinage of Sibelius, protagonist of the final story) it is permissible - indeed obligatory - to talk about death, and each of Barnes' characters is facing death, but each in a very different way. The settings range from eighteenth-century Sweden and nineteenth-century Russia to the 'Barnet Shop', a hairdessing salon where an old man measures out his life in haircuts, or a South Bank concert hall where a music lover carries out an obsessive campaign against those who cough in concerts. In 'Knowing French' an eighty-four-year old woman, a former teacher 'incarcerated' in an old people's home, begins a correspondence with an author - 'Dear Dr Barnes' - that enriches both their lives. In 'Appetite' a woman reads elaborate recipes to her sick husband as a substitute for sex. In 'Hygiene' an old soldier makes his regular trip to town to do errands for his wife - stilton from Paxton's, rubber rings for Kilner jars, Elizabeth Arden powder - and to spend the afternoon with a tart called Babs.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-0-224-07198-7, 9780224071987
Język: angielski
Wydawnictwo: Jonathan Cape
Stron: 224
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Julian Barnes Julian Barnes
Urodzony 19 stycznia 1946 roku w Wielkiej Brytanii (Leicester)
Julian Patrick Barnes – angielski powieściopisarz, autor opowiadań i eseista. Barnes ukończył Magdalen College w Oksfordzie. Po studiach przez trzy lata pracował jako leksykograf – należał do zespołu opracowującego Oxford English Dictionary. Następ...

Pozostałe książki:

Poczucie kresu Jedyna historia Papuga Flauberta Zgiełk czasu Arthur & George Cytrynowy stolik Pedant w kuchni Nie ma się czego bać Pomówmy szczerze Anglia Anglia Jeżozwierz Wymiary życia Coś do oclenia Elizabeth Finch Mężczyzna w czerwonym płaszczu Zanim mnie poznała Historia świata w dziesięciu i pół rozdziałach Pod słońce Puls The Noise of Time Death Literatura na świecie 11-12/2018 (568-569) Miłość itd. Po drugiej stronie La Manche Talking It Over
Wszystkie książki Julian Barnes

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Lemon Table aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2020-08-04
7 /10
Przeczytane 📘 Jedynki ☘️ Przeniesione z LC

'' Nie ma tu z kim pogadać o śmierci . To niezdrowe , rozumie Pan ? , i niemiłe .(...) Tymczasem jest to mój osobisty wkład w walkę z traktowaniem śmierci jak tabu - podobnie strachu przed śmiercią - oraz protest przeciwko staraniom dzisiejszej medycyny , aby umierający nie umierali , niemowlęta urodzone bez mózgu przeżywały , a bezpłodne kobiety rodziły sztuczne dzieci . ''

Barnes wkłada w usta swoich bohaterów , może nie do końca i nie zawsze subtelne i delikatne słowa , za to do bólu prawdziwe i bezkompromisowe . Jedenaście opowiadań w zbiorze , wszystkie traktują o przemijaniu i starości . O zmianach jakie wtedy w człowieku zachodzą . Tych fizycznych i tych psychicznych i emocjonalnych . O tym jak różnie rzeczywistość i świat postrzegają ludzie starsi , a jak młodzi i jakie konsekwencje z tego wynikają . Tutaj bardzo polecam opowiadanie '' Czujność '' , o tym jak należy zachować się na koncercie :) Bardzo mi się ono spodobało . O rozliczeniu z życiem i ze sobą samym , o pragnieniach by jeszcze pod koniec przeżyć coś wielkiego i wspaniałego , miłość ? przyjaźń ? ale też i o śmierci i o podejściu do śmierci ludzi starszych i tych młodszych którym wciąż się wydaje że śmierć '' przydarza się '' wszystkim innym tylko nie im . Opowiadania są lepsze i gorsze jak w każdym zbiorze , ale ogólnie oceniam tę książkę na siedem gwiazdek .

× 6 | link |
@Sylviaa7777
2013-09-16
3 /10
Przeczytane

Jak zwykle nuda. Kolejnej szansy na zrehabilitowanie już nie dam. Nie polecam.

× 1 | link |
@oliwa
2019-11-13
8 /10
Przeczytane Autor: Barnes

„Cytrynowy stolik” to zbiór opowiadań na temat przemijania, przewartościowań u kresu życia, fiaska ostatnich planów i pragnień. Świetna to proza, muszę stwierdzić, chociaż nie przepadam za opowiadaniami, a i sama tematyka nie należy do porywających. Nie ma u Barnesa fabularnych fajerwerków, chociaż nie można mu zarzucić braku pomysłów. Każde opowiadanie wprowadza czytelnika w inny świat. Ostatnia miłość Turgieniewa, ostatnia symfonia Sibeliusa, opowieść o życiu z perspektywy wizyt u fryzjera, korespondencja starszej pani z wyższych sfer z pisarzem (samym Barnesem) itd., itd. W każdej z tych odsłon Barnes jest wiarygodny, portretując swoich bohaterów z wyczuciem i melancholijnym humorem. Jest też erudytą najwyższej klasy (o ile ktoś, kto erudytą nie jest, może to ocenić:)) - zdecydowanie nie należy do tych autorów, którzy odbijają sobie na czytelniku wysiłek włożony w edukację, dowodząc na każdym kroku, co też w życiu przeczytali. Barnes to znawca i wielbiciel kultury francuskiej, ale w tym, co pisze, jest bardzo brytyjski (poczucie humoru, wrażliwość na różnice klasowe) i zarazem bardzo europejski. Granice dla niego nie istnieją, historia również w niewielkim stopniu, bo jego opowiadania są intymne, kameralne.
Dla mnie Barnes to odkrycie tego roku, cieszę się, że to dopiero początek mojej przygody z tym autorem. Polecam z czystym sumieniem.

| link |
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna
2022-03-22
7 /10
Przeczytane
MA
@madameseneka
2022-01-10
5 /10
Przeczytane
@Antoniowka
2021-01-28
7 /10
Przeczytane
@portana36
@portana36
2020-11-13
6 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-23
6 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-03
8 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Cytaty z książki

Pytam sama siebie : do kogo właściwie skierowana jest powieść. W przypadku mojej osoby jest to odbiorca niewymagający, pragnący jedynie zatonąć w lekturze między dwudziestą drugą a zaśnięciem. Rozumiem, że ma Pan większe ambicje. Ważne jest też aby trafiła się postać na tyle do mnie podobna, bym się mogła z nią utożsamiać, a że jestem dużą indywidualistką, rzadko się to zdarza.
Dodaj cytat