Cytrynowy stolik

Julian Barnes
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Cytrynowy stolik
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Zbiór opowiadań autora słynnego „Poczucia kresu”, laureata Nagrody Bookera, to proza tyleż wyrafinowana, elegancka i zaskakująca, co łatwa w odbiorze. Barnes zmienia formy, żongluje humorem i liryzmem, przenosi nas do dziewiętnastowiecznej Szwecji, by opisać niespełniony romans, a za chwilę zaprasza do współczesnej kawiarni amerykańskiej, na śniadanie dwóch plotkujących wdów... I zawsze stawia frapujące pytania. Czym jest życie, inaczej odbierane za młodu, inaczej w starości? Czym jest miłość, skoro najpiękniejsze jest wyobrażenie, jakie o niej mamy? Kim jesteśmy, jeśli nie sposób uchwycić ludzkiej natury? Wybitne!
Julian Barnes (ur. 1946) - wybitny pisarz brytyjski, laureat nagród literackich, tłumaczony na ponad 30 języków. Jest autorem wielu esejów, opowiadań i powieści, m.in.: Papuga Flauberta, Pod słońce, Anglia, Anglia, Arthur i George, Nie ma się czego bać, Puls. Najnowsza powieść pisarza Poczucie kresu w 2011 r. została uhonorowana prestiżową nagrodą brytyjską The Man Booker Prize.
"Czysty Barnes, łączący subtelność narracji z głęboką intuicją, stroniący od sentymentalizmu i nawet ze smutku potrafiący wydobyć humor".
„Financial Times”
Barnes jest w najwyższym stopniu precyzyjny. Do tego dochodzi niebywałe wyczucie angielskiego komicznego realizmu, a utwór budowany jest linijka po linijce, strona po stronie, dzięki inteligentnej, wnikliwej obserwacji … Cytrynowy stolik bez wielkiego szumu, a jednocześnie skutecznie, podtrzymuje wiarę czytelnika w literaturę.
“New York Times Book Review”
Pięknie opowiedziane elegie o utraconej młodości, utraconych obietnicach i utraconej miłości, świadczące o coraz większej dojrzałości Barnesa jako pisarza.
„New York Times”
W powieściach Barnesa zacierają się granice między fikcją literacką, monodramem, epistolografią, krytyką literacką, a esejem. W tym zbiorku mamy to wszystko w pigułce. Nawet najbardziej skrajne uczucia ukazane są z fotograficzną klarownością i psychologicznym realizmem… Dzięki doświadczeniu jego pisarstwo staje się coraz wyrazistsze w wymowie i coraz mądrzejsze.
„Observer”
Data wydania: 2013-01-23
ISBN: 978-83-273-0431-5, 9788327304315
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 224
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Julian Barnes Julian Barnes
Urodzony 19 stycznia 1946 roku w Wielkiej Brytanii (Leicester)
Julian Patrick Barnes – angielski powieściopisarz, autor opowiadań i eseista. Barnes ukończył Magdalen College w Oksfordzie. Po studiach przez trzy lata pracował jako leksykograf – należał do zespołu opracowującego Oxford English Dictionary. Następ...

Pozostałe książki:

Jedyna historia Zgiełk czasu Papuga Flauberta Arthur & George Poczucie kresu
Wszystkie książki Julian Barnes

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Cytrynowy stolik? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2020-08-04
7 /10
Przeczytane 📘 Jedynki ☘️ Przeniesione z LC

'' Nie ma tu z kim pogadać o śmierci . To niezdrowe , rozumie Pan ? , i niemiłe .(...) Tymczasem jest to mój osobisty wkład w walkę z traktowaniem śmierci jak tabu - podobnie strachu przed śmiercią - oraz protest przeciwko staraniom dzisiejszej medycyny , aby umierający nie umierali , niemowlęta urodzone bez mózgu przeżywały , a bezpłodne kobiety rodziły sztuczne dzieci . ''

Barnes wkłada w usta swoich bohaterów , może nie do końca i nie zawsze subtelne i delikatne słowa , za to do bólu prawdziwe i bezkompromisowe . Jedenaście opowiadań w zbiorze , wszystkie traktują o przemijaniu i starości . O zmianach jakie wtedy w człowieku zachodzą . Tych fizycznych i tych psychicznych i emocjonalnych . O tym jak różnie rzeczywistość i świat postrzegają ludzie starsi , a jak młodzi i jakie konsekwencje z tego wynikają . Tutaj bardzo polecam opowiadanie '' Czujność '' , o tym jak należy zachować się na koncercie :) Bardzo mi się ono spodobało . O rozliczeniu z życiem i ze sobą samym , o pragnieniach by jeszcze pod koniec przeżyć coś wielkiego i wspaniałego , miłość ? przyjaźń ? ale też i o śmierci i o podejściu do śmierci ludzi starszych i tych młodszych którym wciąż się wydaje że śmierć '' przydarza się '' wszystkim innym tylko nie im . Opowiadania są lepsze i gorsze jak w każdym zbiorze , ale ogólnie oceniam tę książkę na siedem gwiazdek .

× 6 | link |
@Sylviaa7777
2013-09-16
3 /10
Przeczytane

Jak zwykle nuda. Kolejnej szansy na zrehabilitowanie już nie dam. Nie polecam.

× 1 | link |
@oliwa
2019-11-13
8 /10
Przeczytane Autor: Barnes

„Cytrynowy stolik” to zbiór opowiadań na temat przemijania, przewartościowań u kresu życia, fiaska ostatnich planów i pragnień. Świetna to proza, muszę stwierdzić, chociaż nie przepadam za opowiadaniami, a i sama tematyka nie należy do porywających. Nie ma u Barnesa fabularnych fajerwerków, chociaż nie można mu zarzucić braku pomysłów. Każde opowiadanie wprowadza czytelnika w inny świat. Ostatnia miłość Turgieniewa, ostatnia symfonia Sibeliusa, opowieść o życiu z perspektywy wizyt u fryzjera, korespondencja starszej pani z wyższych sfer z pisarzem (samym Barnesem) itd., itd. W każdej z tych odsłon Barnes jest wiarygodny, portretując swoich bohaterów z wyczuciem i melancholijnym humorem. Jest też erudytą najwyższej klasy (o ile ktoś, kto erudytą nie jest, może to ocenić:)) - zdecydowanie nie należy do tych autorów, którzy odbijają sobie na czytelniku wysiłek włożony w edukację, dowodząc na każdym kroku, co też w życiu przeczytali. Barnes to znawca i wielbiciel kultury francuskiej, ale w tym, co pisze, jest bardzo brytyjski (poczucie humoru, wrażliwość na różnice klasowe) i zarazem bardzo europejski. Granice dla niego nie istnieją, historia również w niewielkim stopniu, bo jego opowiadania są intymne, kameralne.
Dla mnie Barnes to odkrycie tego roku, cieszę się, że to dopiero początek mojej przygody z tym autorem. Polecam z czystym sumieniem.

| link |
@Anna_Natanna
2022-03-22
7 /10
Przeczytane
MA
2022-01-10
5 /10
Przeczytane
@Antoniowka
2021-01-28
7 /10
Przeczytane
@portana36
2020-11-13
6 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-23
6 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-03
8 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Cytaty z książki

“ Pytam sama siebie : do kogo właściwie skierowana jest powieść. W przypadku mojej osoby jest to odbiorca niewymagający, pragnący jedynie zatonąć w lekturze między dwudziestą drugą a zaśnięciem...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl