Mężczyzna w czerwonym płaszczu

Julian Barnes
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Mężczyzna w czerwonym płaszczu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

"Moglibyśmy zacząć od pocisku i pistoletu, z którego został wystrzelony. To zwykle działa: solidna zasada teatru mówi, że jeśli pokażesz pistolet w pierwszym akcie, w ostatnim z pewnością padnie z niego strzał. Lecz jaki pistolet i jaki pocisk? W tamtych czasach było ich tak wiele.”
„Lub też możemy zacząć, prozaicznie, od płaszcza. Czy nieuczciwym jest zaczynać od płaszcza, a nie od człowieka, który w nim jest? Lecz płaszcz, a raczej jego przedstawienie, to obraz tego, jak dzisiaj go pamiętamy, jeśli pamiętamy go w ogóle. Co czułby w tej sytuacji? Ulgę, rozbawienie, lekką urazę? To zależy od tego jak, z dystansu, odczytujemy jego postać.”
Latem 1885 roku trzech Francuzów przyjechało do Londynu na kilkudniowe zakupy. Jeden z nich był księciem, jeden hrabią, a trzeci zwykłym człowiekiem o włoskim nazwisku, który cztery lata wcześniej został bohaterem jednego z najbardziej znanych portretów Johna Singera Sargenta. Zwykłym człowiekiem był Samuel Pozzi, lekarz dobrego towarzystwa, pionier ginekologii i wolnomyśliciel – racjonalny naukowiec z niezwykle skomplikowanym życiem osobistym.
Życie Pozziego toczyło się na tle paryskiej Belle Epoque. Piękny wiek przepychu i przyjemności często ukazywał swoją brzydką stronę: histeryczną, narcystyczną, dekadencką i pełną przemocy, czas szerzących się uprzedzeń i ideologii krwi i ziemi, który miał w sobie więcej podobieństw do naszego wieku, niż możemy to sobie wyobrazić.
"Mężczyzna w czerwonym płaszczu" jest świeżym, a jednocześnie oryginalnym portretem Belle Epoque – jej bohaterów i łajdaków, pisarzy, artystów i myślicieli – i życia człowieka, który wyprzedzał swój czas. Błyskotliwa, zaskakująca i poprzedzona głębokimi badaniami nowa książka Juliana Barnesa oświetla owocną i długotrwałą wymianę idei pomiędzy Wielką Brytanią i Francją oraz stanowi przekonujący argument za utrzymaniem jej przy życiu. 
Data wydania: 2020-10-28
ISBN: 978-83-8139-478-9, 9788381394789
Wydawnictwo: Świat Książki
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 300
dodana przez: Justyna_K

Autor

Julian Barnes Julian Barnes
Urodzony 19 stycznia 1946 roku w Wielkiej Brytanii (Leicester)
Julian Patrick Barnes – angielski powieściopisarz, autor opowiadań i eseista. Barnes ukończył Magdalen College w Oksfordzie. Po studiach przez trzy lata pracował jako leksykograf – należał do zespołu opracowującego Oxford English Dictionary. Następ...

Pozostałe książki:

Poczucie kresu Jedyna historia Papuga Flauberta Zgiełk czasu Arthur & George Cytrynowy stolik Pedant w kuchni Nie ma się czego bać Pomówmy szczerze Anglia Anglia Jeżozwierz Wymiary życia Coś do oclenia Elizabeth Finch Mężczyzna w czerwonym płaszczu Zanim mnie poznała Historia świata w dziesięciu i pół rozdziałach Pod słońce Puls The Noise of Time Death Literatura na świecie 11-12/2018 (568-569) Miłość itd. Po drugiej stronie La Manche Talking It Over
Wszystkie książki Julian Barnes

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

La Belle Époque

WYBÓR REDAKCJI
2.11.2023

Wszyscy, którzy sięgają po powieści Juliana Barnesa wiedzą o jego miłości do Francji, jej kultury, a także do kuchni francuskiej. Tym razem autor zaprasza nas do Francji na przełomie XIX i XX wieku, nazwany później La Belle Époque inaczej Piękna Epoka. Piękna Epoka rozpoczęła się w 1871 roku wraz z zakończeniem wojny francusko-pruskiej i trwała do... Recenzja książki Mężczyzna w czerwonym płaszczu

@jatymyoni@jatymyoni × 45

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2023-11-02
8 /10
Przeczytane 23 z mojej półki Bardzo dobra książka Biografie, autobiografie, pamiętniki L. angielska Nagroda Bookera
@PonuryDziadyga
@PonuryDziadyga
2022-12-27
8 /10
Przeczytane 2022

Cytaty z książki

O nie! Książka Mężczyzna w czerwonym płaszczu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat