The Noise of Time

Julian Barnes
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
The Noise of Time
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

In May 1937 a man in his early thirties waits by the lift of a Leningrad apartment block. He waits all through the night, expecting to be taken away to the Big House. Any celebrity he has known in the previous decade is no use to him now. And few who are taken to the Big House ever return. So begins Julian Barnes’s first novel since his Booker-winning The Sense of an Ending. A story about the collision of Art and Power, about human compromise, human cowardice and human courage, it is the work of a true master.
Data wydania: 2016-01-28
ISBN: 1-910702-60-9, 1910702609
Język: angielski
Wydawnictwo: Jonathan Cape
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 192

Autor

Julian Barnes Julian Barnes
Urodzony 19 stycznia 1946 roku w Wielkiej Brytanii (Leicester)
Julian Patrick Barnes – angielski powieściopisarz, autor opowiadań i eseista. Barnes ukończył Magdalen College w Oksfordzie. Po studiach przez trzy lata pracował jako leksykograf – należał do zespołu opracowującego Oxford English Dictionary. Następ...

Pozostałe książki:

Jedyna historia Zgiełk czasu Papuga Flauberta Arthur & George Poczucie kresu
Wszystkie książki Julian Barnes

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę The Noise of Time? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@oliwa
2019-11-13
7 /10
Przeczytane Autor: Barnes

Powieść Barnesa nie jest z pewnością tym, co niektórzy czytelnicy nazywają „literacką ucztą”, nie ma w niej wyszukanego, kunsztownego języka czy zapierających dech w piersiach wizji. Jej język jest prosty, krótkie akapity szybko zmierzają do puenty, opartej na ironii, punktującej absurdy, czasem ocierającej się o wisielczy humor.

Nie jest to także w mojej opinii powieść o okrucieństwie i szaleństwie stalinizmu czy o „miękkim terrorze” następców. Na ten temat jest wiele zdecydowanie mocniejszych książek. To raczej kameralna opowieść o człowieku zbyt słabym, by sprostać naciskom, i zbyt mądrym, żeby nie rozumieć swojej sytuacji. Umizgi władzy, jej subtelne szykany są nawet gorsze niż przypadkowy, nagi terror, który może gwałtownie skończyć życie. To raczej życie zbyt długie, poddane systemowej korupcji, urabianiu, upokarzaniu i nagradzaniu, jest cichą, niewypowiedzianą tragedią bohatera.

Szostakowicz u szczytu sławy, obdarzony honorami i ziemskimi dobrami, jakie tylko może zaoferować system (oprócz pozwolenia na zagraniczny samochód), czuje się tym bardziej tym wszystkim przytłoczony i upokorzony. Stał się oto człowiekiem, którym gardziłby jako młodzieniec.

Ów kameralny dramat przypomina mi inną książkę Barnesa, którą jednak uważam za lepszą – „Poczucie kresu”. Tam również bohater musi się zmierzyć z gorzką prawdą o sobie, ale zderza się z tą prawdą boleśnie i nieoczekiwanie. Jest to w gruncie rzeczy przeciętny facet, everyman z angielskiej klas...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka The Noise of Time. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl