Lilavati. Rozrywki matematyczne

Szczepan Jeleński
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Lilavati. Rozrywki matematyczne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Fascynujący zbiór anegdot, gier, ciekawostek i zadań matematycznych

Lilavati była córką sławnego indyjskiego matematyka z XII wieku – Bhaskary Aćarji. Jest to też tytuł jego dzieła matematycznego, dedykowanego córce, która później sama została matematyczką i filozofką. Lilavati to znaczy urocza, czarująca. I taka jest właśnie matematyka!

Książka inżyniera i popularyzatora nauki Szczepana Jeleńskiego o tym samym tytule, mimo że została wydana po raz pierwszy w 1926 roku, cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to zbiór świetnie dobranych zadań i ciekawostek matematycznych, a niektóre sięgają nawet czasów starożytnych. Lilavati to doskonała lektura dla każdego, kto chce bliżej poznać królową nauk, dobrze się przy tym bawiąc.
Data wydania: 2023-12-05
ISBN: 978-83-8335-036-3, 9788383350363
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 256
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Szczepan Jeleński
Urodzony 22 grudnia 1881 roku w Polsce (Warszawa)
Szczepan Jeleński, ps. Bohdan Katerwa – polski inżynier i pisarz, popularyzator nauki. Urodził się w Warszawie, w rodzinie Jana Jeleńskiego i Ludwiki z Czajewskich. Ukończył gimnazjum w Warszawie i Politechnikę Warszawską. W latach 1904–1907 był re...

Pozostałe książki:

Lilavati. Rozrywki matematyczne Płomienne serca: opowieści ewangeliczne
Wszystkie książki Szczepan Jeleński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Matematyka inaczej 💙

15.11.2023

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl Szczepana Jeleńskiego pt. "Lilavati. Rozrywki matematyczne" zabiera czytelnika w magiczną podróż przez świat matematyki. Tytuł książki nieprzypadkowo nosi imię Lilavati, córki sławnego indyjskiego matematyka Bhaskary Aćarji z XII wieku, gdyż ta pozycja stanowi nie tylko hołd dla dziedzictwa matematy... Recenzja książki Lilavati. Rozrywki matematyczne

× 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@asiaczytasia
2025-03-08
8 /10

Jeżeli napiszę o rozrywkach matematycznych, to pewnie część osób mnie wyśmieje. A jednak. Opowiem wam dziś o książce „Lilavanti”, w której Szczepan Jeleński zebrał różne gry, anegdoty, problemy, w której udowadnia, że matematyka to nauka wspaniała, ciekawa i praktyczna. Dzięki nim można i stymulować mózg, ale również zabłysnąć w towarzystwie „magiczną sztuczką”, albo poznać nowe gry.

Już od pierwszych stron autor urzekł mnie formułą przypowieści. Prezentowane problemy są opisane w jako historyjki np. jak podzielić daną ilość dóbr, gdzie czekać na pocztę, jak zaginęły brylanty, ile śliwek mieści się w koszu. Rozwiązując je stajemy się kimś na kształt detektywa i samoistnie poznajemy cudowne właściwości liczb i figur geometrycznych. U nas jest taka tendencja, aby dzielić ludzi na ścisłowców i humanistów. Istnieje przekonanie, że czytanie jest domeną tych drugich, jakże mylne. Jeleński pokazuje, że w matematyce ważne są szczegóły, że początkiem rozwiązania problemu, zagadki jest wyłuskanie odpowiednich danych, następnie wybranie metody. Błędne założenie, może popsuć rozumowanie.

Inne kwestie, jakie autor porusza, również są arcyciekawe. Różnego rodzaju złudzenia (także optyczne), tajniki szachów, domina i gier karcianych oraz różne gry i zabawy matematyczne, a także odgadywanie, które przypomina występ iluzjonisty, ale oparte jest na nauce. Jeleński prezentuje zagadnienia związane z liczbami i logiką z różnych zakątków świata. Pokazuje, że ludzie od wieków...

× 4 | Komentarze (2) | link |
@Kurtho
2023-12-05
8 /10
Przeczytane
@Meszuge
2023-10-22
8 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2023-10-21
10 /10
Przeczytane L. polska Popularnonaukowe Lata młode Nie jeden raz

Cytaty z książki

O nie! Książka Lilavati. Rozrywki matematyczne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl