Lukier

Malwina Pająk
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Lukier
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Odważna i ekstrawagancka powieść. Julka ma 25 lat, trudne dzieciństwo za sobą, a przed sobą dużo cudzej kokainy, mało pieniędzy i transseksualną przyjaciółkę, z którą czasami sypia. Anka ma 36 lat, karierę, mieszkanie na kredyt w centrum miasta, sporo wina w lodówce i męża, który chyba jej nie kocha. Każda z nich żyje w innej stolicy według innych reguł. Dzień, w którym się spotkają, zmieni wszystko. Albo nic. Dwie bohaterki, dwa różne światy, a w tle Polska wijąca się białą kreską, tętniąca korpożyciem, kolorowa imprezownia, ale też szara ojczyzna bitych żon, zmarnowanych szans i fetoru ciasnych mieszkań. Malwina Pająk nie boi się krzyczeć. Z rozdziału na rozdział zdejmuje kolejne warstwy lukru, by dotrzeć do sedna, w którym tkwi bolesna prawda. Trochę śmieszno, trochę straszno, na pewno bez złudzeń. "Malwinie Pająk udało się wyjść poza stereotypy i napisać coś prawdziwego o ludziach uwikłanych w późny kapitalizm. Do tego jest odważnie, seksownie, nienormatywnie i po prostu ciekawie. To, co nie wyszło dziesiątkom polskich autorów, w Lukrze w końcu się udało." Wojciech Szot, Kurzojady "Pełna pasji i gniewu, błyskotliwa językowo i tocząca się w zawrotnym tempie opowieść. O dwóch z pozoru całkiem różnych kobietach, które uświadamiają sobie, że gdzieś między kreską kokainy a karierą w korporacji ich życie straciło sens." Piotr Bratkowski, Newsweek "Miasto moje, a w nim – pod warstwą warszawkowego lukru – kokaina do upłynnienia, prezentacja do zrobienia ASAP, niewierni mężczyźni, drag queen, kasa, kac gigant i jeszcze większa samotność. I dwie kobiety z różnych światów, które starają się to ogarnąć." Katarzyna Wężyk, Gazeta Wyborcza
Data wydania: 2019-02-13
ISBN: 978-83-240-5592-0, 9788324055920
Wydawnictwo: Znak literanova
Stron: 368

Autor

Malwina Pająk Autorka felietonów, artykułów i powieści, a także aktywistka, która walczy słowem o prawa kobiet i mniejszości. Publikowała m.in. w „Tekstualiach”, „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach” i „Logo”. Jej debiutancka powieść „Lukier” została wyróżnion...

Pozostałe książki:

Lukier Wstręt
Wszystkie książki Malwina Pająk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Lukier aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2020-01-19
Przeczytane Wydawnictwo Znak Moja biblioteczka


Dość kontrowersyjna powieść o życiu dwóch kobiet, różnych od siebie na każdym kroku z zupełnie innych środowisk. 

 Julka - młoda dziewczyna, która uciekła z domu, nie mogąc dłużej patrzeć problemy alkoholowe, sprzedaje kokainę. 

 Anka - kobieta dojrzała, mąż już jej nie kocha, pracuje w korporacji. 
Łączy je nieszczęśliwa miłość i własne problemy. Ich historie są zupełnie dla siebie obce. Mają zupełnie inne spostrzeżenia na świat, kiedy się spotykają patrzą na siebie przez pryzmat tego, jak środowisko narzucilo z góry, mimo że prawda jest zupełnie inna. 

Nie doszukasz się w tej powieści słodzenia i lukrowania. Poznasz ciężkie chwile, rozterki, prawdziwe życie. Żadnych bajek, zero happy endu. 

Pamiętaj nie oceniaj ludzi po schematach, dowiedz się o nich czegoś więcej. Książka wywołuje spore emocje i zmusza do refleksji.

× 1 | link |
@Caaroline25
@Caaroline25
2023-02-26
7 /10
Przeczytane
AU
@Aurumia
2021-12-10
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Uczucia są niebezpieczne, zawsze kończą się tragedią. Miłość uzależnia, prędzej czy później staje się brudna, toksyczna, zła.
Ludzie zawsze szukają sposobu, żeby poczuć się lepiej, nawet w najgorszej sytuacji.
To jest właśnie najdziwniejsze - przyzwyczajamy się do obecności bliskich nam ludzi, jakby była czymś zupełnie naturalnym, bierzemy za pewnik, że są, nie wyobrażamy sobie nawet, że mogłoby być inaczej, bo i po co?
Dodaj cytat