Mamy trupa i co dalej

Małgorzata Węglarz, Agnes Tołoczmańska
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Mamy trupa i co dalej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Wszyscy umrzemy. Odejdą również nasi bliscy i ci, których znamy. Tymczasem nasze społeczeństwo wypiera śmierć i wszystko, co z nią związane, począwszy od agonii, przez przygotowanie pochówku, na żałobie kończąc. A przecież to nie tylko bardzo potrzebna wiedza praktyczna – gdzie należy się zgłosić po śmierci bliskiej osoby, jak zorganizować pogrzeb? – lecz także szeroki temat medyczny oraz metafizyczny wart świadomego podejścia.

W tej książce znajdziesz rzetelne odpowiedzi na pytania o śmierć, które zawsze bałeś się zadać lub których zadać nie wypada. Łamiąc panujące w naszej kulturze tabu, autorki w przystępny sposób, otwarcie, ale też bez zbędnej sensacyjności opisują śmierć i wszystko, co jej towarzyszy. Dzięki temu przestaje być ona tematem trudnym, tajemniczym i niewygodnym.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co dzieje się z naszym ciałem, gdy umrzemy, czy ciało zmarłego może się poruszyć, czym zajmuje się tanatokosmetolog, jak przebiega proces kremacji albo jak wygląda ceremonia pogrzebowa, tu znajdziesz odpowiedzi. W książce nie zabrakło też praktycznego poradnika, jak przetrwać pogrzeb, podpowiedzi, jak rozmawiać o śmierci, oraz sekcji z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

No to co, uchylamy wieko trumny?

Wydanie 1
Data wydania: 2024-10-16
ISBN: 978-83-8151-513-9, 9788381515139
Wydawnictwo: RM
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 264
dodana przez: Vernau

Autor

Małgorzata Węglarz
Urodzona w 1990 roku w Polsce
Jej celem jest obalanie mitów dotyczących śmierci oraz branży funeralnej. Swoją pasją do literatury dzieli się na kanale YouTube. POEst Mortem, gdzie zamieszcza również materiały dotyczące śmierci i pochówków. Aby oswoić temat umierania, tworzy film...

Pozostałe książki:

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz Mamy trupa i co dalej Starzy ludzie nie istnieją Jak usunąć wujka z podłogi?
Wszystkie książki Małgorzata Węglarz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Po ostatnim wydechu

3.11.2024

Im człowiek jest młodszy tym rzadziej myśli o przemijaniu. Głównie dzieje się to w okolicach Święta Zmarłych. Jednakże przychodzi taki okres w życiu, że nasi najbliżsi na równi z nami starzeją się. Jeśli są to nasi dziadkowie lub rodzice to naturalną koleją rzeczy powinno być, że to oni przed nami opuszczą ziemski padół. Nikt tego oczywiście nie w... Recenzja książki Mamy trupa i co dalej

@mag-tur@mag-tur × 9

Śmierć? Nie ma się czego bać...

3.11.2024

W idealnym czasie trafiła mi się ta książka. Jesień sama w sobie kojarzy się z przemijaniem, a koniec października i cały listopad nagminnie przypominają nam o tym, że życie kiedyś się kończy i przychodzi śmierć. Zwłaszcza przy okazji Wszystkich Świętych widać większy ruch w okolicy cmentarzy i czy to człowiek wierzący czy też nie, każdy odwiedza ... Recenzja książki Mamy trupa i co dalej

@spirit@spirit × 3

Mamy trupa i co dalej - no właśnie, co dalej?

13.11.2024

Za egzemplarz do recenzji ogromnie dziękuję Wydawnictwu RM Czy zastanawiasz się czasem, co takiego stanie się po śmierci twojej lub kogoś bliskiego? Nie pytam tu o aspekt metafizyczny, lecz o kwestie nieco bardziej przyziemne. Bo, co tu kryć, pewnego dnia odejdzie każdy. Swego czasu Benjamin Franklin powiedział, że na tym świecie pewne s... Recenzja książki Mamy trupa i co dalej

Mamy trupa i co dalej?

31.10.2024

Mówi się, że pewne na świecie są tylko dwie rzeczy: podatki i śmierć, tyle że od podatków można uciec, a śmierci nikomu nie udało się jeszcze oszukać. Małgorzata Węglarz, Agnes Tołoczmańska stworzyły niezwykłe kompendium wiedzy pośmiertnej, które odpowie na nurtujące was pytania, co dzieje się z ciałem od chwili ustania funkcji życiowych do mom... Recenzja książki Mamy trupa i co dalej

@CzarnaLenoczka@CzarnaLenoczka × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agulkag
2024-10-21
Przeczytane

Rzadko się zdarza abym przeczytaną ksiazkę oceniła na maksymalną ilość punktow. A tu nie miałam najmniejszej wątpliwości, że tak zrobię.
Otrzymałam do przeczytania coś, co powinien przeczytać absolutnie każdy, bo czy tego chcemy czy też nie zetkniemy się ze śmiercią. Nie chcę tu powiedzieć, ze znalazłam książkę, która kogokolwiek do tego przygotuje, choć w pewnym sensie tak jest.
Gdy ja żegnałam swoich bliskich, to nie miałam pojęcia o wielu rzeczach, które mogłam ustalić, zadbać o wiele detali. Teraz już wiem ile spraw mogłam zrobić inaczej. Ale po kolei.
W tej książce, która jest swego rodzaju kompendium wiedzy autorki dzielą się swoją wiedzą dotyczącą tematyki funeralnej. A że obie Panie mają ogromne doświadczenie w tej kwestii, to wiedza, którą przekazują jest bardzo rzetelna i kompletna.
Możemy tu odnaleźć informacje i o formalnościach związanych z wykupem miejsca na cmentarzu, i dotyczące zasiłku pogrzebowego, ale i o " cmentarnej " modzie związanej z trumnami, urnami czy pomnikami. O usługach z kosmetyką tanatologiczną już nie wspomnę.
Ale w tym wszystkim najważniejsze jest to, z jaką ogromną delikatnością i wyważeniem obie autorki mowią o tym bolesnym temacie.
Co mnie tu zaskoczyło? Ponieważ nie jest to moja pierwsza przeczytana książka funeralna, to o wielu rzeczach po prostu już wiedziałam, ale pierwszy raz zetknęłam się z tym, że świadczone są przez zakłady pogrzebowe usługi kremacji i pochowku zwierząt ( co dla wielu osob jest niezmier...

× 5 | link |
@Bookmaania
2024-11-17
10 /10
Przeczytane Przeczytane w 2024 Współpraca Wydawnictwo RM

"Naszym celem jest przede wszystkim oswajanie śmierci, edukowanie o niej, poruszanie łatwiejszych kwestii oraz tych, o których trudno nam mówić."

Śmierć.
Nieodłączny element życia. Stały i oczywisty. Jednak podejmowanie tematu czyjejś śmierci za życia wzbudza w wielu odruchy zmieszania, zmiany tematu czy złości.
Jak sobie także radzić ze śmiercią bliskich? Co należy zrobić? Jakie działania podjąć? Na co się przygotować?

Szerokim łukiem omija się zakłady pogrzebowe, nie interesujemy się także czynnościami, które podczas pochówku są ich nieodłącznym elementem.
Książka "Mamy trupa i co dalej. Od umierania do pochowania" autorek Małgorzaty Węglarz i Agnes Tołoczmańskiej to uchylenie wieka trumny i poruszenie tkliwych tematów, takich o których co niektórzy boją się nawet pomyśleć.

Po lekturze jestem bardziej świadoma zachodzących procesów, przygotowania ciała, decyzji o kremacji bądź tradycyjnym pochówku. Wiem już na czym polega kosmetologia, jak przebiega proces kremacji oraz jak przygotować siebie i zmarłego do ceremonii pogrzebowej..

Temat trudny, ale nieodłączny. Wiedza, którą dzielą się autorki jest potrzebna. Pamiętam w dzieciństwie kiedy zabrali mnie na ostatnie pożegnanie usłyszałam wiele od starszyzny, która była bardziej przygotowana na uroczystość pogrzebową, w tym także sporo mitów, które są tutaj obalone. Teraz kiedy wypieramy śmierć nie wiemy jak się zachować, co zrobić, dlatego uważam, że powyższa lektura jest bar...

× 5 | link |
@Iwona_Nocon
2024-10-21
10 /10
Przeczytane

Z twórczością Małgorzaty Węglarz miałam okazję poznać się przy tytule „Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz”. Jest to wartościowa pozycja, z którą każdy powinien się zetknąć, bo wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi. Cieszę się, że autorka po raz kolejny weszła w świat śmierci i wraz ze współautorką Agnes Tołoczmańską, tanatokosmetolog, przybliżają nam świat branży pogrzebowej.
Choć nie jestem książkową sroką, to muszę przyznać już na starcie, że książka jest świetnie wydana – od barwionych stron, po ciekawe obrazki. Klimatycznie przypomina mi to Halloween, które nie jest mi zbyt bliskie, ale lubię obserwować rzeczy z tym związane, przyglądając się temu z boku.
Bardzo dziękuję autorkom, bo dzięki im pracy, pasji i zaangażowaniu z ich reportażu dostałam więcej, niż oczekiwałam. Poza warstwą edukacyjną panie skupiły się również na kwestiach prawnych, organizacyjnych mając na względzie to, że po książkę sięgną osoby, którym zależy na pozyskaniu wiedzy w zakresie śmierci i spraw z nią związanych. Ponad rok temu, gdyby nie pomoc najbliższych sprawy związane z pochówkiem bliskiej osoby przytłoczyłyby mnie. Gdybym jednak była sama, chciałabym mieć pod ręką tę książkę, by w pewne kwestie wziąć za pewnik, a w niektórych aspektach zastanowić się nad ostatecznym podjęciem decyzji. To ważna książka, która wielu z nas pomoże. Ode mnie 10/10.

× 2 | link |
@mysilicielka
2024-10-23
7 /10
Przeczytane Współprace Spooky season

Dobrze się ją czyta, autorki w prosty sposób oswajają trudny temat. O pogrzebach i wszystkim, co z tym związane, chyba nikt z nas na co dzień nie myśli, a przecież jest to rzecz nieunikniona - czeka to naszych bliskich i przede wszystkim nas samych. Mówienie o końcu nie sprawi, że nagle "kopniemy w kalendarz", mimo to ten pierwotny lęk jest w nas silny. Znajdziemy tu dużo ciekawostek, odpowiedzi na nurtujące pytania, te które chodzą nam po głowie i takie, o których nam się nie śniło (w zawodach wygrywa "czy w piecu kremacyjnym można zrobić popcorn?"). Tematy, które są poruszane, to m.in. pogrzeb zwierzęcia, makijaż i ubiór nieboszczyka, pracownicy w branży, proces kremacji, przebieg pogrzebu i ewentualnej ekshumacji. Po lekturze zakłady pogrzebowe nie wydają się już takie straszne, warto przeczytać.

× 1 | link |
@CzarnaLenoczka
@CzarnaLenoczka
2024-10-31
10 /10

Mówi się, że pewne na świecie są tylko dwie rzeczy: podatki i śmierć, tyle że od podatków można uciec, a śmierci nikomu nie udało się jeszcze oszukać.

Małgorzata Węglarz, Agnes Tołoczmańska stworzyły niezwykłe kompendium wiedzy pośmiertnej, które odpowie na nurtujące was pytania, co dzieje się z ciałem od chwili ustania funkcji życiowych do momentu pochowania. Autorki opowiedzą o tanatokosmetyce, szerokim wachlarzu usług pogrzebowych, normach prawnych dotyczących pochówku czy prawnych kruczkach, które towarzyszyć będą organizatorom pogrzebu.

Śmierć jest dla nas dziś tematem tabu, oswajamy ją wprowadzając do powiedzonek i żartując sobie z niej głośno, bo któż z nas „nie umarł ze śmiechu” i nie „zaliczył zgona” na imprezie? A tak naprawdę uparcie przestrzegamy wszelkich przesądów, by nie dopuścić do siebie myśli o nieuniknionym końcu. I właśnie to tabu łamią autorki Mamy trupa, przeprowadzając czytelnika przez cały trudny proces organizacji pogrzebu, od wybrania trumny i ubioru poprzez metodę pochówku, ceremonii czy pomnika.

Muszę przyznać, że ta książka wywołała u mnie niepokój i smutek, choć jest to niezaprzeczalnie świetny poradnik, o tym jak mierzyć się ze śmiercią to jednak myśl o jej nieuchronności nie jest przyjemna.

Ale skupmy się na zaletach! Mamy trupa, w bardzo otwarty i pozbawiony sztywności sposób rozprawia się z mitami dotyczącym...

| link |
@zacisze.wiedzmy
2024-11-07
7 /10
Przeczytane Przeczytane 2024 Od Wydawnictwa/Autora

"Memento Mori" - jeden z moich ulubionych cytatów. A Wy pamiętacie o śmierci? Śmierć i przemijanie są zazwyczaj uważane za temat tabu. Dla większości są to tematy przykre, mało komfortowe a nawet niestosowne. Śmierć nigdy nie jest łatwa, ale jest jedyną rzeczą, która nikogo z nas nie ominie. Na jej temat powstała świetna książka "Mamy trupa i co dalej. Od umierania do pochowania" od Wydawnictwa RM. Autorkami książki są Agnes Tołoczmańska tanatokosmetolożka i Małgorzata Węglarz autorka książek o śmierci. Przełamują one temat tabul i uchylają, chciało by się rzec – wieko trumny, ale uchylają nam rąbka tajemnicy branży pogrzebowej. Książka pomimo, że porusza ciężki i trudny temat to napisana jest bardzo lekkim i przyjemnym stylem. Przez co jest łatwa w odbiorze i czyta się ją ekspresowo. Autorki krok po kroku przeprowadzają nas przez wszystkie procedury związane ze śmiercią. Jest to poradnik, w którym, w 13 rozdziałach dostajemy najważniejsze informacje, które pomogą nam w przebrnięciu przez proces pochówku i żałobę. Zajrzymy również do zakładu pogrzebowego a także porozmawiamy z fachowcem z firmy robiącej nagrobki. Obalone zostaną też niektóre mity np. jad trupi czy zostaje wyjaśniona różnica między odruchem Łazarza a syndromem Łazarza. Jest też trochę o kremacji zwłok, ekshumacji, tradycji pogrzebowej oraz znaczenie cmentarnych roślin. Na końcu dostajemy również rozdział poświęcony cmentarzowi dla zwierząt. Ogólnie książka bardzo ciekawa, choć zdarzyły się fragmenty nudne...

| link |
@Amarisa
2024-11-15
Przeczytane

po tę książkę powinien sięgnąć każdy!
czemu? szczegóły w recenzji na moim blogu, zapraszam :)
https://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-mamy-trupa-i-co-dalej-od-umierania-do-pochowania-malgorzata-weglarz-agnes-toloczmanska/

| link |
@electric_cat
2024-11-13
10 /10
Przeczytane
@w.moich.kregach
2024-11-08
8 /10
Przeczytane
@mag-tur
2024-11-03
10 /10
Przeczytane
@spirit
2024-11-03
8 /10
Przeczytane
@gloria11
2024-11-18
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mamy trupa i co dalej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl