Milczenie nut

Tomasz Petrus
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Milczenie nut
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Są takie melodie, których echa wędrują przez czas i przestrzeń.

Bydgoszcz, lata siedemdziesiąte. Dziewięcioletni Tomek, nazywany przez rówieśników kujonem, pewnego dnia ratuje koleżankę z klasy przed grupą łobuzów. Chociaż Zuzia niczym się nie wyróżnia, to Tomek czuje, że przyciąga go do niej jakaś irracjonalna siła. A kiedy okaże się, że na kartach rodzinnej historii Zuzi aż roi się od skrywanych przez lata tajemnic, oboje zapragną dotrzeć do ich korzeni. Co łączy przedwojenny tom poezji Norwida z częstymi wyjazdami ojca dziewczyny? I dlaczego jej matka sprawia wrażenie tak bardzo nieszczęśliwej? Ślady przeszłości nie dają o sobie zapomnieć, a przyjaciele czują, że jedynym sposobem na jej zrozumienie jest wysłuchanie melodii, która powstała w tragicznych okolicznościach wiele lat temu…
Data wydania: 2021-02-25
ISBN: 978-83-8219-136-3, 9788382191363
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 838
dodana przez: NovaeRes

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tajemniczość „Milczenia nut”

17.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Debiutancką powieść Tomasza Petrusa pod tytułem „Milczenie nut” można określić literackim majstersztykiem. Początkowo ponad osiemset stron do przeczytania trochę mnie przeraziło. Gdyby książka okazała się nudna, mogłaby to być przecież prawdziwa mordęga. Historia jednak nie dość, że nie nużyła ani przez chwilę, to nawet rozkręcała się z każdą k... {} Recenzja książki Milczenie nut

"Wchodzą w wąwóz i toną..."

28.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Tytuł tej recenzji pojawia się jako cytat ze schowanego przed bohaterką tomiku poezji Norwida. Po co jednak go chować? Książka ta wiele razy mnie zaskoczyła. Jej objętość, a przez to poręczność, może szokować. Tak, to naprawdę grubo ponad 800 stron. Przez to nie czytało się jej za wygodnie i nie nadaje się do podróży. To na pewno znacząca wada. Ok... {} Recenzja książki Milczenie nut

@beatazet@beatazet {}× 2

Tajemnica i emocje. To one stanowią najważniejszą rolę w tej książce.

21.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Objętość tej książki może przerażać, to prawda. Zawiera ona w sobie piękną historię, którą naprawdę warto poznać. Jest przepełniona emocjami. Poznajemy głównych bohaterów, gdy mają zaledwie po dziewięć lat, a całe życie wciąż jest przed nimi, kiedy może się zdarzyć jeszcze wszystko… A raczej, kiedy wszystko zostało już zaplanowane, przeżyte, zdąży... {} Recenzja książki Milczenie nut

@aggieczyta@aggieczyta {}× 1

Nuty milczą, serce krzyczy...

18.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Ta książka to piękno. Ktoś powie, że to cegła, w końcu ma prawie 900 stron. Ja powiem, że to kilkaset stron pełnych pięknych słów. Sama się tego nie spodziewałam. Nie znam autora, a zachęcił mnie opis i fakt, że książek wydało Novae Res. Już od początku spodobał mi się styl pisania i prowadzenia fabuły. Powoli, od słowa do słowa, od przeżycia d... {} Recenzja książki Milczenie nut

Moja opinia o książce

Opinie

@gosia_myst
2021-04-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Lata 70-te w Bydgoszczy, to tam poznajemy naszych bohaterów, którzy mają zalednie 9 lat. Tomka nazywanego przez innych kujonem oraz Zuzię – niezwykle nieśmiałą, borykającą się z problemami w nauce dziewczynką. Tomek stając w obronie nowej kolezanki, której dokuczają starsi uczniowe staje się jej obrońcą. Bohaterownie zaprzyjaźniają się i staja się właściwie nierozłączni. Z czasem pojawiają się nowi znajomi i nowe przyjaźnie, które maja wpływ na ich życie. W pewnym momencie odkrywają, iż rodzice Zuzi maja jakąś tajemnicę i postanawiają jąd odkryć. Co wspólnego mają wiersze Norwida, nuty, tajemnicza Lilly oraz co to była za tajemnica przekonajcie się sami.

„Milczenie nut” to historia o przede wszystkim o dorastaniu, przemijaniu, miłości i odkrywaniu rodzinnych sekretów. Całość jest napisana niezwykle pieknym wręcz poetyckim językiem, który wręcz czaruje, a do tego pełen jest emocji i odczuć. Mimo iż jest to niezły grubasek to czyta się ją wyjątkowo szybko. Jedynym minusem jak dla mnie były momentami zbyt długie opisy choć odnosze wrażenie, że gdyby ich nie było nie mogłabym jej w pełni docenić. Sami bohaterownie zostali bardzo dobrze wykreowani i każdy z nich jest inny. To niezwykle piekna opowieść połączona z elementami z czasów wojny. Widzimy jak bohaterownie się zmieniają, dorastają oraz jak konkretne wydażenia wpływają na ich wybory czy decyzje. Zdecydowanie Wam ja polecam bo to niezwykle poruszająca i piekna historia. To debiut na który warto zwrócić uwagę.
...

{}× 2 | link |
@przyrodazksiazka
2021-05-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

,, Mam na imię Lili. Czasem wydaje mi się, że umarłam. Że zniknęłam z tego świata na zawsze. I, że nikt o mnie nie pamięta. Nawet Bóg."

Słuchajcie, ilekroć pomyślę o tej książce, tylekroć mam w swoich oczach łzy. Ta opowieść była tak piękna, jak piękna jest pieśń słowika, który bardzo pragnie wolności. Napisana tak barwnym językiem i wspaniałym stylem, aż człowiekowi zapiera dech w piersiach. Wrażliwość z jaką została stworzona mogę przyrównać do skrzydeł motyla, które raz naruszone, już nigdy nie wzbiją się w powietrze. Lepszego tytułu do tej książki nie można było wymyślić.
Skąd słowo milczenie?
Ano stąd, że wiele rzeczy musi tutaj pozostać ukrytych. Cała prawda skrywana przez rodzinę nie może ujrzeć światła dziennego.
Dlaczego nut?
Bo ta historia płynie, niczym najpiękniejsza symfonia, która gdy wpadnie w ucho, na zawsze tam pozostaje. Wrażliwi bohaterowie, których miałam ochotę przytulić i pocieszyć. Legenda, która opowiedziana zdarzyła się w przeszłości. Jeśli kiedykolwiek ktoś się zastanawiał, czy można poezję ubrać w opowieść, to ta pozycja jest do tego idealna.

,, Nasze spotkania we dwoje były coraz rzadsze. Siedziałem więc na łóżku, a z kuchni dochodziły mnie głosy Anny i jej męża. Nie rozróżniałem słów. Potem usłyszałem, że mama Zuzi płacze."

Ile emocji jest w tej książce, wie tylko ten, kto kocha muzykę i poezję. Od razu dostrzeżecie jej piękno i losy bardzo młodego chłopca, który kiedyś uratował koleżankę przed okrut...

{} | link |
AN
2021-06-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

,,My jednak po części jesteśmy tymi duchami z przeszłości... A duchy nie układają sobie życia tak, jak inni. Muszą żyć z ciężarem tego, co sprawiło, że są duchami".


W "Milczeniu nut" przenikają się nawzajem dwa światy, dwie miłości, dwie młode dziewczyny. Dwie rzeczywistości dzieli 30 lat, a melodia przeszłości odbija się głębokim echem w życiu głównych bohaterów.
W preludium poznajemy Lili, młodą Żydówkę z Budapesztu, pracującą niewolniczo w niemieckim obozie pracy.
Dalej, w części pierwszej, poznajemy Zuzię i Tomka i na nich skupiają się pierwsze setki stron. Czytamy o ich pięknych, młodzieńczych losach, poznawaniu życia, wkraczaniu w dorosłość, przygodach ze sztuką oraz tajemnicach rodzinnych Zuzi, które starają się rozwikłać.
Druga część opowieści jest bardziej mroczna i zagmatwana.
Opowieść jest wspaniałe przemyślana, język jest bardzo wyszukany i finezyjny - całość jednak czyta się z lekkością ( mimo,że jest to niemal 840 stronicowa książka).
Autor musi być bardzo oczytaną osobą- sprytnie wpłata między kartki wiele literackich fragmentów. Przemyca do powieści również dzieła malarzy, co czyni bardzo ciekawą formę twórczą.
Moje serce skradł najbardziej wątek miłosny Adama i Lili, który kładł cień na rodzinie Zuzanny. Uwielbiam książki, które opowiadają o tragicznych zdarzeniach podczas drugiej wojny światowej. Przecież "Kto nie będzie znał historii, będzie musiał przeżyć ją na nowo".
Postacie w "Milczeniu nut" są fikcyjne...

{} | link |
CZ
2021-03-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Mimo objętości i debiutu Tomasza Petrusa nie bałam się sięgać po tę książkę. Jak z pewnością można zauważyć uwielbiam debiuty i dość często sięgam po objętościowe książki właściwie dzięki książce "Małe życie" pokochałam grubaśne książki.

IG: Czytomanka

👉Głównym bohaterem jest Tomek, chłopiec nazywany przez innych kujonem, jednak o olbrzymiej odwadze. Ratuje Zuzię przed łobuzami, którzy jej dokuczali. Tomek to uczeń jakich obecnie ciężko znaleźć. Bohater, którego polubiłam od pierwszych stron. Właściwie w książce każdą postać, bohatera polubiłam. W każdej osobie można było znaleźć namiastkę siebie. Tomka mocno ciągnie do Zuzy, odkryje wiele sekretów, których lepiej byłoby nie odkryć. A kiedy okaże się, że na kartach rodzinnej historii Zuzi aż roi się od skrywanych przez lata tajemnic, oboje zapragną dotrzeć do ich korzeni.

👉Książka mimo swoich nielicznych wad jest bardzo dobrą pozycją. Są sekrety, tajemnice, dobrzy bohaterowie i Ci źli. Wciąga od pierwszych stron i kilka razy rozdziawiałam usta ze zdziwienia. Poza niektórymi wg mnie zbędnymi, przydługimi opisami książka jest niezła. Czasami po 20 stronach miałam wrażenie, że nic się nie zmienia, ale poza tym jest godna uwagi!

❗Ocena: 7/10

{} | link |
@beatazet
2021-03-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Książka, która zaskakuje, ale ma też kilka wad. Interesujący debiut.

{} | link |
@adam.ciurko
2021-07-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@specjalistka_od_slowa
2021-04-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@aggieczyta
2021-03-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@kat.czyta
2021-03-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
@lubie.to.czytam
2021-03-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Milczenie nut. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe