Mój testament filozoficzny

Jean Guitton
Mój testament filozoficzny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Mój testament filozoficzny jest książką niezwykłą, zarówno w treści, jak w formie. Są to dialogi, jakie autor prowadzi ze starannie dobranymi rozmówcami, wyobrażając sobie ostatnie chwile swego życia, swój pogrzeb, a wreszcie sąd nad własną duszą. Z Pascalem rozprawia o racjach swojej wiary w Boga, z Bergsonem - o tym, dlaczego jest chrześcijaninem, a z papieżem Pawłem VI - dlaczego jest katolikiem. Podczas długiej ceremonii pogrzebu dyskutuje z gen. De Gaulle`em o problemie zła, z Dantem - o miłości i poezji, a z Sokratesem i Blondelem o filozofii. Rozmowy te rzucają wiele światła na intelektualne, uczuciowe i duchowe życie autora, który potrafi zdobyć się na dystans w stosunku do otoczenia, a także z humorem podejść do własnych słabości. W trzeciej części, sądu, jakby przekornie i wbrew wszystkiemu wprowadza na scenę - jako świadka - prezydenta Mitterranda, wyjawiając przy okazji wiele nieznanych dotąd faktów. Mój testament filozoficzny to książka mądra i pełna ciepła, która wprowadza nas w filozoficzną, duchową i religijną dysputę trzeciego tysiąclecia. Jean Guitton (ur. 1901 w Saint-Etienne, zm. 1999), pisarz, filozof, od 1961 r. jest członkiem Akademii Francuskiej, od 1987 r. członek Akademii Nauk Moralnych i Politycznych, jako jedyny świecki brał z upoważnienia papieża udział w obradach Soboru Watykańskiego II.
Data wydania: 1999
ISBN: 978-83-211-1270-1, 9788321112701
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Kategoria: Filozofia
Stron: 254

Autor

Jean Guitton Jean Guitton
Urodzony 18 sierpnia 1901 roku we Francji (Saint-Étienne)
Jean Guitton – francuski filozof i teolog katolicki. Uczeń Bergsona. Pracował naukowo na Sorbonie. Był kontynuatorem tradycji filozoficznej francuskiego spirytualizmu. Zasłynął jako pierwszy świecki audytor Soboru Watykańskiego II.

Pozostałe książki:

O Nowym Testamencie Ewangelia w moim życiu Bóg i nauka Geniusz Teresy z Lisieux Portret Marty Robin
Wszystkie książki Jean Guitton

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Mój testament filozoficzny? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Mój testament filozoficzny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl